Connect with us

Lajme

Janë regjistruar 1,172 raste të reja me Covid-19 në RMV, 6 nga 13 të vdekurit ishin me dy vaksina

Published

on

Në 24 orët e fundit nga 4.021 testimet e bëra janë regjistruar 1.172 raste të reja me Kovid-19, si dhe 553 pacientë të shëruar dhe 12 të vdekur, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 1172 raste të reja me KOVID-19, nga Shkupi janë 629, Manastiri 109, Kumanova 64, Ohri 53, Shtipi 36, Tetova 35, Kavadari 30, Velesi dhe Kërçova 27, Prilepi 25, Strumica 24, Gostivari 20, Gjevgjelia 19, Struga 11, Negotina 9, Shën Nikollë 7, Kriva Palanka dhe Bogdanci 5, Koçani 3, Radovishi dhe Vinica nga 2, Berova, Dibra, Vallandova, Kratovë, Krushevë, Demir Hisar dhe Dojran nga një.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve pozitive (1172), janë regjistruar 145 riinfeksione.

Nga 553 pacientë të shëruar, 144 janë nga Manastiri, Prilepi 65, Shkupi 53, Kumanova 40, Kavadari 24, Shtipi 22, Velesi 20, Gjevgjelia dhe Koçani 19, Radovishi 18, Tetova 14, Kërçova dhe Negotino. Bogdanci nga 10, Gostivari dhe Shën Nikolla nga 9, Dellçeva 8, Demir Hisar 7, Resnja dhe Vallandova nga 5, Krusheva, Makedonski Brod dhe Pehçeva nga 4, Strumicë, Berovë, Kratovë dhe Probishtip nga 3 dhe Vinica dhe Makedonska Kamenica nga një.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 12 vdekje. Gjashtë të vdekur janë nga Shkupi (65, 69, 70, 78, 83 dhe 84), tre persona janë nga Manastiri (32, 72 dhe 79) dhe nga një i vdekur nga Velesi (30), Ohri (63) dhe Prilepi (62). ). Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.

Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Termi im”, është raportuar një person i vdekur nga Strumica (59 vjeç), i cili ka ndërruar jetë më 15.01.2022, në spital.

Janë bërë 4.021 analiza përmes: ISHP-358, QSHP Shkup-72, QSHP Manastir-65, QSHP Tetovë-15, QSHP Kumanovë-46, Instituti i Mikrobiologjisë-163, Zan Mitrev (Filip Vtori) -155, Avicena-112, Biotek. -207, Sistina-104, Laor-204 Laboratori, Remedika-17, Fertiliteti-106, Genea-11, Nikob Lab-484, VFV Medikal-69, Eli Medika-29, Spektra-MM-0, Rapid Lab-21, Zhan Mitrev Strumica-18, Nova Lab Diagnostiks-3, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 1762.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin. shpërndarja nëpër qytete është ky:

Shpërndarja nëpër qytete: Të sëmurë (gjithsej), raste aktive (gjithsej)

Shkup 113182, Aktivë 10286

Kumanovë 14095, Aktivë 731

Prilep 12226, Aktivë 999

Tetovë 11854, Aktivë 352

Manastir 11591, Aktivë 1599

Gostivar 8436, Aktivë 272

Kavadar 8128, Aktivë 451

Veles 7983, Aktivë 350

Ohër 7590, Aktivë 616

Shtip 7222, Aktivë 313

Strumicë 6806, Aktivë 413

Kërçovë 4693, Aktivë 290

Koçan 4388, Aktivë 200

Strugë 4190, Aktivë 215

Gjevgjeli 3372, Aktivë 293

Negotinë 2881, Aktivë 179

Shën Nikollë 2297, Aktivë 111

Resnje 2156, Aktivë 217

Kriva Pallankë 2110, Aktivë 114

Radovish 2072, Aktivë 205

Dellçevë 1627, Aktivë 113

Berovë 1572, Aktivë 81

Dibër 1481, Aktivë 16

Vinicë 1232, Aktivë 36

Vallandovë 1226, Aktivë 144

Probishtip 1217, Aktivë 51

Kratovë 846, Aktivë 53

Krushevë 781, Aktivë 147

Bogdanci 781, Aktivë 66

Demir Hisar 724, Aktivë 61

Makedonski Brod 601, Aktivë 39

Makedonska Kamenicë 465, Aktivë 32

Demir Kapi 462, Aktivë 24

Pehçevë 392, Aktivë 23

Dojran 197, Aktivë 12.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.727.856 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 250.876, numri i të shëruarve është 223.606, numri i të vdekurve është 8.166 dhe numri i rasteve aktive është 19.104.

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale