Connect with us

Bota

Argjentina përfshihet nga zjarret

Published

on

Argjentina përfshihet nga zjarret

Zjarret në pyje vazhdojnë të bëjnë kërdi në të gjithë Argjentinën ndërsa temperaturat e larta dhe erërat ndihmojnë përhapjen e tyre, njoftuan autoritetet të mërkurën, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas Shërbimit Kombëtar të Menaxhimit të Zjarreve (SNMF), vatrat aktive të zjarreve janë regjistruar në provincat Corrientes, Cordoba, Misiones dhe Rio Negro.

Por, autoritetet thanë se kanë arritur të vendosin nën kontroll disa zjarre në të gjithë vendin. Javët e fundit, vendi i Amerikës së Jugut është goditur nga thatësira dhe një valë ekstreme e të nxehtit, duke shkaktuar vështirësi për zjarrfikësit në shuarjen e zjarreve.

Sipas autoriteteve, një zjarr mbetet aktiv edhe në Ituzaingo, në veri të provincës Corrientes e cila kufizohet me Brazilin, Paraguajin dhe Uruguajin.

Zjarret në qytetin Aristobulo del Valle në provincën veriore të Misiones mbeten aktive së bashku me ato në provincën jugore të Rio Negro-s dhe zonën e Bariloche-s që filluan më 7 dhjetor pas goditjes së rrufesë si dhe zjarret në departamentin Independencia në Kordobë.

Autoritetet thanë se disa zjarre në provincën veriore të Santa Fe janë vënë nën kontroll.
Por, ata thanë se ka shpërthime zjarri në provincat Santa Fe, Jujuy, Salta, Neuquen, San Luis, Tierra del Fuego, Formosa, Catamarca dhe Chaco.

Qeveria e presidentit Alberto Fernandez është zotuar të sigurojë rreth 800 milionë pesos (7.7 milionë dollarë amerikanë) për provincat Rio Negro, Neuquen, Chubut dhe Misiones, të cilat janë goditur më së shumti nga zjarret.

Që nga dhjetori, zjarret në provincën e Rio Negro (Patagonia) kanë shkrumbuar më shumë se 6.000 hektarë.

Në fund të dhjetorit, qeveria federale konfirmoi se zjarret në Patagoni janë të lidhura me ndryshimet klimatike.

Për shkak të temperaturave të larta gjatë verës në Argjentinë, zjarrfikësit kanë qenë të angazhuar në të gjithë vendin javët e fundit për të luftuar zjarret që kanë përfshirë 9 nga 23 provincat e vendit.

Më 12 janar, qeveria e Argjentinës shpalli gjendje të jashtëzakonshme të zjarrit për një periudhë njëvjeçare për shkak të situatës në vazhdim./AA/

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale