Connect with us

Lajme

Shef i ri i Prokurorisë së Shkupit, ka udhëhequr lëndët “Tanku”, “Trusti” dhe “Monstra”

Published

on

Këshilli i Prokurorëve Publik ka avancuar pesë prokurorë. Përmes një pjesë të lëndëve që deri më tani i kanë punuar dhe i përfaqësojnë para gjykatës, tani prokurorët e avancuar, nuk e sollën drejtësinë deri në fund, shkruan Alsat.

Prokurorët e PSP-së shuar, Gavrill Bubevski dhe Stefço Donev kanë marrë rol të ri dhe më kyç në Prokurorinë Publike. Bubevski prej tani do të udhëheq me prokurorinë më të madhe të Shkupit. Donev gjithashtu është avancuar, më saktë tani është prokuror i lartë publik në Shtip.

Bubevski ishte pjesë e ekipit të prokurorëve në gjykimin e përsëritur për rastin “Monstra” ndërsa e përfaqësonte edhe rastin “Tanku” kundër Gruevskit dhe Jankullovskës për furnizimin e Mercedesit, për çka morën dënime përkatëse. Ai gjithashtu ishte pjesë e rastit “Trust”, ku biznesmeni Sead Koçan u dënua me burg prej 4 vjet e 8 muaj.

Lënda “Trust” ishte rasti i parë ku u mor vendimi që të dënuarit t’i kthejnë shtetit- 17,3 milionë euro, por paratë asnjëherë nuk përfunduan në arkën e shtetit. Milionat që kompania e shuar “Transmet” e Koçanit i fitoi me tenderin e Kombinatit Energjetik Manastiri për gërmim e thëngjillit mbeten të bllokuara. Shteti edhe sot e kësaj dite nuk mund t’i kthejë, pasi një pjesë e parave, rreth 15 milionë euro, janë nën hipotekë. Prokurori Stefço Donev është i njohur për opinionin dhe organet e drejtësisë për rastet “Tenderët” dhe “Treqind”.

Rasti “Tenderët” është ende në proces dhe disa herë ka nisur nga fillimi, ndërsa e akuzuar është ish-ministrja e Kulturës Elizabeta Kançevska Milevska për keqpërdorime në një tender për punët ndërtimore në Muzeun e VMRO-së. Rasti “Treqind”, për blerjen e automjeteve për policinë mori epilog gjyqësor dhe në burg përfundoi ish-ndihmës ministri i Brendshëm, Gjoko Popovski, i njëjti i cili u dënua edhe për rastin “Tanku” dhe i cili me vite ishte i vetmi i dënuar me burg nga koha e VMRO DPMNE-së.

Prokuroria e Tetovës, nga ana tjetër, u bë me shef të vjetër-të ri. Ushtruesi aktual i detyrës, Besir Aliu, u zgjodh nga Këshilli i Prokurorëve si prokuror publik i Prokurorisë Publike të Tetovës. Aliu aktualisht është një nga pesë prokurorët që punojnë në procedurën parahetuese për shpërthimin e zjarrit në spitalin modular të Tetovës.

Këshilli i Prokurorëve Publikë ka avancuar edhe dy prokurorë të tjerë në Prokurorinë Publike. Bëhet fjalë për prokurorët Sonja Simovska dhe Ljupço Kocevski./ Alsat.mk/

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale