Connect with us

Lajme

Javën e kaluar gjithsej 11.123 raste të reja pozitive të Kovid-19, rreth 60 për qind janë omikron

Published

on

Shkup, 18 janar 2022 (MIA) – Në periudhën prej më 10 deri më 16 janar të këtij viti në vend janë regjistruar gjithsej 11.123 raste të reja pozitive të Kovid-19, që është rritje prej 33,9% lidhur me javën e kaluar. Janë testuar gjithsej 45.401 materiale, për 14,7% më pak se në shtatëditëshin e kaluara ndërsa përqindja e pozitivitetit ka lëvizur prej 21,4% deri më 30,2%, mesatarisht 24,4% tregon raporti javor i Institutit për Shëndet Publik.

Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (5.630; 50,6%), ndërsa incidenca më e lartë javore është regjistruar në Krushevë (1.152,4/100.000) dhe në Manastir (1.035,5/100.000).

Janë regjistruar persona të sëmurë në të gjitha grupmoshat. Më e përfaqësuar është grupmosha prej 30 deri në 30 vjeç, ndërsa numër më i vogël tek fëmijët deri në nëntë vjeç.

Vërehet rritje e numrit të personave të prekur tek pothuajse të gjitha grupmoshat, veçanërisht tek personat mbi 60 vjeç me rritje prej 99,6% dhe atyre prej 50 deri 59 me rritje prej 90,3% në raport me javën e kaluar. Ulje minimale të numrit të personave të sëmurë ka tek grupmoshat prej 20-29 vjeç (-4,3%) dhe prej 10 deri 19 vjeç (-2,5%).

Lidhur me shpërndarjen sipas gjinisë, janë paraqitur 6.029 (54,2%) persona të gjinisë femërore dhe 5.094 (45,8%) të gjinisë mashkullore.

Statusin “të shëruar” e kanë fituar 5.403 persona të cilët janë hospitalizuar ose janë në mjekim shtëpie.

Gjatë javës së kaluar gjithsej janë paraqitur 1.247 riinfektime, me rritje prej 31,8% në raport me javën e kaluar. Nga fillimi i epidemisë janë regjistruar 3.380 riinfektime, që është 1,4% e numrit të përgjithshëm të personave të infektuar.

Janë paraqitur 55 raste të vdekjes në 15 qytete, për 34,1% më shumë se javën e kaluar. Pjesa më e madhe e tyre janë nga Shkupi (22) dhe janë të grupmoshës mbi 60 vjet.

Në laboratorin për virusologji dhe diagnostikë molekulare në kuadër të ISHP, në periudhë nga 10-15.01.2022, është zbatuar testi PCR i bazuar në Single Nucleotide polymorphism -Vir SNiP SARS CoV
2 Spike S371L S373P në gjithsej 96 ekzemplarë pozitivë të SARS-CoV-2, ndërsa tek 57 prej tyre (59,4%) është detektuar varianti Omikron (B1.1.529). Varianti Omikron është detektuar në shtatë qytete: Shkup, Kavadar, Tetovë, Ohër, Koçan, Veles dhe Gjevgjeli.

Sipas raporteve të spitaleve momentalisht të hospitalizuar janë 439 persona (25,1% më shumë në raport me javën e kaluar), ndërsa prej tyre 251 janë në mbështetje oksigjenike dhe 26 në ventilim mekanik invaziv/joinvaziv.

Lidhur me simptomat e paraqitura tek personat e sëmurë, zakonisht janë regjistruar temperaturë (59,3%), kollë (44,8%) dhe plogështi (43,5%). Janë regjistruar 62.107 (27,9%) raste asimptomatike.

Deri më 16 janar të këtij viti janë raportuar gjithsej 245.398 raste me Kovid-19. Janë regjistruar 8.115 vdekje. Aktualisht janë aktivë 16.397 persona, dhe 220.886 janë të regjistruar si të shëruar.

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale