Connect with us

Lajme

Ekspertiza e bërë në Serbi për rastin “Alfa” do të dorëzohet në Byronë për Mjekësi Ligjore

Published

on

Ekspertiza për rastin “Alfa” e përgatitur jashtë vendit do t’i dërgohet Byrosë së Mjekësisë Ligjore për mendim, shkruan Alsat.

Ekspertët nga ky institucion duhet përgjigjur nëse ky fakt ka bazë për t’u kualifikuar si dëshmi e cila do të mund të çonte deri në rihapjen e rastit “Alfa” dhe nisjen e rigjykimit.
Nga Byroja jo zyrtarisht për “Alsat” thonë se ekspertët duhet të japin fjalën e fundit. Ditëve në vijim do të dihet qëndrimi i tyre para se ekspertiza të dërgohet zyrtarisht në byro nga ana e kreut të Gjykatës Penale në Shkup.

Por cili do të jetë tani qëndrimi i Byrosë së Mjekësisë Ligjore mbi një ekspertizë të bërë nga video incizimi për të cilin byroja në vitin 2010 kishte dhënë këtë qëndrim.

“Byroja e Mjekësisë Ligjore nuk posedon aparaturë teknike e cila do të mundësonte sqarimin (pastrimin) e figurave dhe personave të cilët shihen në video incizim”, thonë nga Byroja e Mjekësisë Ligjore, lënda numër 2449/09.

Në qershor të vitit 2021, mbrojtja në rastin “Alfa” dorëzoi në gjykatë ekspertizën e përgatitur nga Qendra për Hulumtime Forenzike në Serbi. Në konstatimet e tyre potencohet se Agim Islami nuk përputhet me asnjë provë materiale të marra si dëshmi nga gjykata, ndërsa ADN-ja e Rexhail Qerimit është marrë në kundërshtim me ligjin. Drejtori i kësaj qendre, Nenad Shipka kishte deklaruar se ADN-ja e Qerimit nuk është gjetur në vendin e ngjarjes dhe as në veturën me të cilin pretendohet të jetë kryer vrasja e policit shqiptar dhe plagosja e dy të tjerëve në vitin 2008.

Vrasja e policit shqiptar ndodhi më 26 nëntor të vitit 2008. Bashkë me të mbetën të plagosur edhe dy policë të tjerë, Sashe Petrovski dhe Edvard Aleksovski. Në vitin 2010 gjykata dënoi me burg të përjetshëm Rexhail Qerimin, Agim Islamin, ndërsa Almir Derplaninin u dënua në mungesë. Ramadan Shaqiri u dënua me 9 vite burg për logjistikë. /Alsat/

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale