Connect with us

Lajmet kryesore

Sela: Deputetët e shumicës votojnë për “Open Ballkan” që anashkalon Kosovën (Video)

Published

on

Lideri i Aleancës për Shqiptarët dhe deputet në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, Ziadin Sela në fjalën e tij në seancën e djeshme plenare për zgjedhjen e Qeverisë së re foli edhe mbi Ballkanin e Hapur, përcjell in7

Sela iu drejtua deputetëve shqiptarë të BDI-së dhe Aletrnativa të cilët në fjalimet e tyre temë diskutimi ishte edhe Kosova, ai tha se nuk e dëgjova nga ju që të flase për atë pjesën e programit të Ballkanit të Hapur sot më duket se do ta votoni jo vetëm mandatarin, do ta votoni programin me gjithë Ballkanin e Hapur aty brenda.

“Elementi tjetër që u përdor fatkeqësisht në një debat ku po bëhet një qeverisje ndermjet LSDM-së, BDI-së, Alternativës dhe subjekteve të tjera, temë diskutimi ishte edhe Kosova.

Duke bërë lidhjen edhe me Levicën, Apasievin e të tjerë. Dhe askund nuk e dëgjova nga ju që të flase për atë pjesën e programit të Ballkanit të Hapur. Të cilën ju kolegë të nderuar deputetë shqiptarë, sot më duket se do ta votoni jo vetëm mandatarin, do ta votoni programin me gjithë Ballkanin e Hapur aty brenda. E pra të keni kujdes kur të përmendni Kosovën sepse në momentin që do të votoni këtë dhe duke pas parasysh pa dashur të hy në përditshmërinë që ndodh dhe që ndjekim në deklaratat e Presidentit të Serbisë Vuçiqit çdo të dytën fjali me kërcënim lufte, armatosje e tjera e tjera. Pa dashur t ëhy në pjesën tjetër që sponsorizohet po ashtu nga ky President ku bëhen thirrje nga forca të armatosura që do të pushtohet Prizreni e Dubrovniku e nuk e di qytete tjera të Ballkanit. Keni parasysh një fakt ish-Kancelarja gjermane Angela Merkel çdo herë kur u hapën negociatat e Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ia ka bërë fare qartë që fundi i këtij procesi është njohja e Pavarësisë së Kosovës..

Çdo iniciativë që nuk e ka brenda Kosovën është vetëm tendencë e Serbisë e Vuçiqit për ta anashkaluar për t’i bërë Baj Pas njohje Pavarësisë së Kosovës. E mos e keni shqetësimin te qëndrimet e Aleancës për Shqiptarët, mos e keni aspak këtë shqetësim ne me Ligjin për Kushtetutë Pavarësinë e Kosovës e kemi future në Kushtetutë këto deputetë të Aleancës për Shqiptarët.

Ju mendojeni mirë a e përkrahni dhe a e votoni Ballkanin e Hapur i cili në mënyrë indirekte anashkalon njohjen e Pavarësisë së Kosovës nga ana e Serbisë”, deklaroi Ziadin Sela./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Krenar Lloga kockë e fortë në Qeveri!?

Published

on

By

Motoja e Aleancës për Shqiptarët që nga hyrja në Qeveri ishte për të bërë dallimin. Me të nisur punën ministrat e ASH-së vërshuan takimet me ambasadorë të ndryshëm të vendeve evropiane por edhe me përfaqësues amerikanë, e edhe me grupe dhe faktorë të tjerë të rëndësishëm në vendin tonë.
SmartNews në këtë editorial konstaton se më i zëshëm dhe me performancë të jashtzakonshme tani po paraqitet edhe Krenar Lloga, ministër i drejtësisë. Ai ka bërë bujë me deklaratat dhe qëndrimet e tij të cilat bëjnë dallimin në qëndrime nga partitë e tjera të koalicionit.
Vetingu në drejtësi u paraqit si prioritet dhe po punohet me faktorin ndërkombetarë.

Lloga: Pa ndërkombëtarët nuk ka veting


Mund të dallojmë fokusin e veçantë të tij në rastet e montuata politike, ku Lloga tha se beson se ka njerëz të pafajshëm në burgjet e Maqedonisë. Ai tha se për rastin “Alfa” jam i interesuar edhe para emërimit si ministër.

Lloga: Besoj se ka njerëz të pafajshëm në burgjet e Maqedonisë, për rastin “Alfa” jam interesuar edhe para emërimit si ministër


Ai foli edhe për kërkesën për ekstradim të ish-kryeministrit Gruevski, si dhe vendimi për amnesti të të dënuarve gjatë pandemisë.

Lloga jep lajmin e madh, mijëra qytetarë lirohen nga burgu, amnistia për shkeljet e Covid miratohet ekspress në Kuvend


Por së fundmi qëndrimi i tij për hapjen e preambules dhe heqjen e 20% nga kushtetuta siç duket ishtë kafshatë e vështirë për partnerët e koalicionit të cilët reaguan njëzëri kundër kësaj ideje të ministrit të Drejtësisë.
Ai tha se nuk heq dorë nga qendrimi i tij dhe sot ka përsëritur se ndryshimi i preambulës është prioritet, ndërsa me hapjen e Kushtetutës duhet të përmirësohen edhe zbrastirat kushtetuese dhe të hiqet termi 20%.

Lloga: Unë mbes në qëndrimin tim!


Ai tha se këto kanë qenë propozimet e tij gjatë takimit me kryeministrin dhe faktorët e tjera, ndërsa vendimet do të duhet të merren me konsensus.SmartNews.mk

Continue Reading

Lajme

Lloga: Unë mbes në qëndrimin tim!

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga, ka pesëritur sot qëndrimin e tij se ndryshimi i preambulës është prioritet, ndërsa me hapjen e Kushtetutës duhet të përmirësohen edhe zbrastirat kushtetuese dhe të hiqet termi 20%.
Ai tha se këto kanë qenë propozimet e tik gjatë takimit me kryeministrin dhe faktorët e tjera, ndërsa vendimet do të duhet të merren me koncenzus.

Continue Reading

Lajme

Lloga dhe Ministrja e Drejtësisë e Austrisë, Alma Zadiq, nënshkruan një deklaratë të përbashkët për fuqizimin e bashkëpunimit për reformat në gjyqësor

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, zhvilloi një takim pune me Ministren e Drejtësisë së Austrisë, Alma Zadiq. Austria mbështet Republikën e Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lloga dhe Zadiq nënshkruan një deklaratë të përbashkët për bashkëpunim të të dy ministrive në fushën e mbrojtjes së zbatimit dhe të parimeve të sundimit të ligjit, reformave në fushën e ligjit civil dhe penal, luftën kundër korrupsionit dhe digjitalizimin e gjyqësorit. Të dy ministrat u pajtuan, Austria nëpërmjet të ekspertëve të saj të bart diturinë dhe përvojën, duke përfshirë dhe trajnime profesionale të gjykatësve dhe prokurorëve. Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, tha se çdo ndihmë e Austrisë është e mirëseardhur për zhvillimin e mëtutjeshëm të shtetit. Ministrja e Drejtësisë e Austrisë, Alma Zadiq, i dëshiroi punë të suksesshme Ministrit Lloga dhe e porositi se përqëndrimi i rajonit duhet të jetë në luftën kundër korrupsionit dhe zbatimin e reformave.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid031M7FHbLEZ3ejuiCTazN2kcE4Nt1fBfjbR3nj4n3vtsKrjpexCnJPGRJyrn7JmGWil/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale