Connect with us

Lajme

Regjistrohen 766 raste të reja me COVID-19, 15 persona kanë humbur jetën

Published

on

Në përputhje me të dhënat nga Instituti për shëndet publik, në 24 orët e fundit janë bërë 3.748 teste, ndërsa janë regjistruar 766 raste të reja me Kovid-19, 12 të vdekur dhe 486 pacientë të shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 766 të infektuarit e rinj, nga Shkupi janë 521, Manastiri 33, Kumanova 32, Strumica 23, Kavadari 20, Prilepi 19, Shtipi 17, Ohri 16, Struga dhe Gjevgjelia nga 9, Kërçova dhe Resnja nga 8, Velesi 7, Gostivari 6, Tetova 5, Shën Nikolla, Probishtip, Vallandova dhe Kratove nga 4, Negotino dhe Kriva Pallanka nga 3, Radovishi, Bogdanci dhe Demir Hisar nga 2, Dellçeva, Dibra, Makedonski Brod, Demir Kapi dhe Makedonska Kamenica – nga 1. Nga numri i përgjithshëm pozitiv (766), janë regjistruar 86 riinfeksione.

Nga 12 të vdekurit, katër janë nga Shkupi (63, 65, 80 dhe 81), dy nga Manastiri (80 dhe 82) dhe nga një nga Ohri (58), Gjevgjelia (72), Kavadari (67), Kriva Pallanka (74). ) ), Koçani (48) dhe Demir Hisar (82). Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.

Nga 486 pacientët e shëruar nga Shkupi janë 339, Manastiri 26, Prilepi 23, Kavadari 18, Tetova 14, Shtipi 11, Kumanova, Gjevgjelia dhe Kriva Pallanka nga 8, Strumica dhe Velesi nga 6, Kërçova 4. , Vallandova dhe Radovishi – nga 3, Negotinë – 2, Ohër Resnje, Gostivari Shën Nikollë, Bogdanci, Koçani dhe Vinica – nga 1.

Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Termi im”, janë raportuar tre persona, nga një i vdekur nga Shkupi, Gostivari dhe Dibra, të cilët kanë ndërruar jetë në periudhën 03.01 – 11.01.2022. Të vdekurit janë të moshës 62 deri në 75 vjeç. Të gjithë personat e raportuar kanë vdekur në shtëpi.

Janë bërë 3.748 analiza përmes: ISHP-227, QSHP Shkup-49, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-15, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-0, UK Pulmologji me alergologji -0, CGH 8-mi Septemvri-0, Instituti i Mikrobiologjisë-145, Zan Mitrev (Filip Vtori) -133, Avicenna-101, Biotek-197, Sistina-100, laboratori Laor -0, Sinlab-0, Remedika-0, Fertiliteti-27, Geneva-0, Nikob Lab-501, VFV Medikal-41, Eli Medika-9, Rojal Medika-0, Spektra-MM-0, Rapid Lab-25, Zhan Mitrev Strumica-0, Nova Lab Diagnostiks-0, Ramus-0, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 2,178.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.710.444 teste për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 245.398, numri i të shëruarve është 220.886, numri i të vdekurve është 8.115, ndërsa numri i rasteve aktive është 16.397.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja nëpër qytete është ky:

Të sëmurë (gjithsej), raste aktive (gjithsej)

Shkup 110354, Aktivë 8788
Kumanovë 13860, Aktivë 603
Prilep 11931, Aktivë 884
Manastir 11133, Aktivë 1461
Gostivar 8340, Aktivë 214
Kavadar 7995, Aktivë 413
Veles 7894, Aktivë 318
Ohër 7446, Aktivë 581
Shtip 7128, Aktivë 274
Strumicë 6692, Aktivë 338
Kërçovë 4602, Aktivë 237
Koçan 4310, Aktivë 158
Strugë 4124, Aktivë 171
Gjevgjeli 3267, Aktivë 242
Negotinë 2830, Aktivë 158
Shën Nikollë 2256, Aktivë 86
Resnje 2086, Aktivë 172
Kriva Pallankë 2074, Aktivë 96
Radovish 2017, Aktivë 180
Dellçevë 1581, Aktivë 92
Berovë 1538, Aktivë 52
Dibër 1479, Aktivë 17
Vinicë 1220, Aktivë 33
Probishtip 1208, Aktivë 53
Vallandovë 1197, Aktivë 135
Kratovë 818, Aktivë 28
Krushevë 760, Aktivë 140
Bogdanci 759, Aktivë 58
Demir Hisar 701, Aktivë 50
Makedonski Brod 589, Aktivë 40
Demir Kapi 455, Aktivë 19
Makedonska Kamenicë 454, Aktivë 25
Pehçevë 380, Aktivë 18
Dojran 190, Aktivë 7.

Continue Reading

Lajme

Krenar Lloga kockë e fortë në Qeveri!?

Published

on

By

Motoja e Aleancës për Shqiptarët që nga hyrja në Qeveri ishte për të bërë dallimin. Me të nisur punën ministrat e ASH-së vërshuan takimet me ambasadorë të ndryshëm të vendeve evropiane por edhe me përfaqësues amerikanë, e edhe me grupe dhe faktorë të tjerë të rëndësishëm në vendin tonë.
SmartNews në këtë editorial konstaton se më i zëshëm dhe me performancë të jashtzakonshme tani po paraqitet edhe Krenar Lloga, ministër i drejtësisë. Ai ka bërë bujë me deklaratat dhe qëndrimet e tij të cilat bëjnë dallimin në qëndrime nga partitë e tjera të koalicionit.
Vetingu në drejtësi u paraqit si prioritet dhe po punohet me faktorin ndërkombetarë.

Lloga: Pa ndërkombëtarët nuk ka veting


Mund të dallojmë fokusin e veçantë të tij në rastet e montuata politike, ku Lloga tha se beson se ka njerëz të pafajshëm në burgjet e Maqedonisë. Ai tha se për rastin “Alfa” jam i interesuar edhe para emërimit si ministër.

Lloga: Besoj se ka njerëz të pafajshëm në burgjet e Maqedonisë, për rastin “Alfa” jam interesuar edhe para emërimit si ministër


Ai foli edhe për kërkesën për ekstradim të ish-kryeministrit Gruevski, si dhe vendimi për amnesti të të dënuarve gjatë pandemisë.

Lloga jep lajmin e madh, mijëra qytetarë lirohen nga burgu, amnistia për shkeljet e Covid miratohet ekspress në Kuvend


Por së fundmi qëndrimi i tij për hapjen e preambules dhe heqjen e 20% nga kushtetuta siç duket ishtë kafshatë e vështirë për partnerët e koalicionit të cilët reaguan njëzëri kundër kësaj ideje të ministrit të Drejtësisë.
Ai tha se nuk heq dorë nga qendrimi i tij dhe sot ka përsëritur se ndryshimi i preambulës është prioritet, ndërsa me hapjen e Kushtetutës duhet të përmirësohen edhe zbrastirat kushtetuese dhe të hiqet termi 20%.

Lloga: Unë mbes në qëndrimin tim!


Ai tha se këto kanë qenë propozimet e tij gjatë takimit me kryeministrin dhe faktorët e tjera, ndërsa vendimet do të duhet të merren me konsensus.SmartNews.mk

Continue Reading

Lajme

Lloga: Unë mbes në qëndrimin tim!

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga, ka pesëritur sot qëndrimin e tij se ndryshimi i preambulës është prioritet, ndërsa me hapjen e Kushtetutës duhet të përmirësohen edhe zbrastirat kushtetuese dhe të hiqet termi 20%.
Ai tha se këto kanë qenë propozimet e tik gjatë takimit me kryeministrin dhe faktorët e tjera, ndërsa vendimet do të duhet të merren me koncenzus.

Continue Reading

Lajme

Lloga dhe Ministrja e Drejtësisë e Austrisë, Alma Zadiq, nënshkruan një deklaratë të përbashkët për fuqizimin e bashkëpunimit për reformat në gjyqësor

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, zhvilloi një takim pune me Ministren e Drejtësisë së Austrisë, Alma Zadiq. Austria mbështet Republikën e Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lloga dhe Zadiq nënshkruan një deklaratë të përbashkët për bashkëpunim të të dy ministrive në fushën e mbrojtjes së zbatimit dhe të parimeve të sundimit të ligjit, reformave në fushën e ligjit civil dhe penal, luftën kundër korrupsionit dhe digjitalizimin e gjyqësorit. Të dy ministrat u pajtuan, Austria nëpërmjet të ekspertëve të saj të bart diturinë dhe përvojën, duke përfshirë dhe trajnime profesionale të gjykatësve dhe prokurorëve. Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, tha se çdo ndihmë e Austrisë është e mirëseardhur për zhvillimin e mëtutjeshëm të shtetit. Ministrja e Drejtësisë e Austrisë, Alma Zadiq, i dëshiroi punë të suksesshme Ministrit Lloga dhe e porositi se përqëndrimi i rajonit duhet të jetë në luftën kundër korrupsionit dhe zbatimin e reformave.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid031M7FHbLEZ3ejuiCTazN2kcE4Nt1fBfjbR3nj4n3vtsKrjpexCnJPGRJyrn7JmGWil/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale