Connect with us

Lifestyle

10 fakte për jetën në Austri që do t’ju habisin

Published

on

Austria është një vend në zemër të Evropës që tërheq vazhdimisht turistë. Peizazhet lokale janë të mrekullueshme, andaj ata që i kanë vizituar të paktën një herë me siguri do të duan të kthehen përsëri.

Janë disa specialitete me të cilat banorët e Austrisë janë mësuar prej kohësh, por që mund të befasojnë mjaft pozitivisht vizitorët nga vendet e tjera.

Qentë janë të mirëpritur kudo. Ata mund të vizitojnë kafene, restorante, metro dhe shumë vende të tjera publike dhe transport. Vendet që ndalojnë qentë zakonisht kanë një shenjë që e thotë këtë.

Ata nuk përdorin taksi. Në shumë vende, është normale të telefononi thjesht një taksi ose Uber, megjithëse do t’ju duhet të ecni vetëm për 10 ose 15 minuta. Ky nuk është rasti në Austri. Të marrësh një taksi në Austri do të thotë që ose je shumë i moshuar dhe nuk mund të ecësh më, ose je vërtet i pasur.

Nuk ka gjasa që të gjeni një austriak që nuk mund të skijojë. Ata e mësojnë këtë aktivitet që në fëmijëri, duke vizituar vendpushimet e skive me prindërit e tyre. Për më tepër, nxënësit e shkollës ndjekin klasat e detyrueshme të skijimit. Nuk është rastësi që skiatorët austriakë janë ata që fitojnë më së shpeshti numrin më të madh të medaljeve në kampionatet botërore dhe evropiane.

Ata kanë një mënyrë të veçantë për të përshëndetur njëri-tjetrin. Jemi mësuar t’i përqafojmë njerëzit kur i përshëndesim. Banorët e Austrisë janë më të lirë në këtë kuptim: puthen në të dy faqet. Shkalla e afërsisë në këtë kuptim nuk është e rëndësishme – atë e bëjnë miqtë e ngushtë dhe të njohurit e zakonshëm.

Biletat për Operën e famshme të Vjenës nuk janë të disponueshme për të gjithë, por ka një rrugëdalje për këtë. Në ditën e shfaqjes, disa orë para fillimit të saj, njerëzit mund të blejnë bileta për vendet në këmbë. Ata kushtojnë rreth një filxhan kafe. Përveç vetë koncertit, vizitorët mund të argëtohen me një turne falas në opera.

Ka një lloj rafti në tualetet austriake. Përpara se të shkojë në kanalizim, përmbajtja e mëparshme e zorrëve mbetet në sipërfaqen brenda guacës. Kështu që njerëzit mund të bëjnë vetë-monitorim të shëndetit të tyre ose të marrin një mostër të jashtëqitjes së tyre për t’i sjellë për testim më vonë.

Banorët e këtij vendi nuk konsiderohen të ngadalshëm dhe nuk e ruajnë rendin kur janë në supermarkete. Të gjitha gjërat që kanë blerë mundohen t’i vendosin në çantë sa më shpejt. Një rregull i pashkruar ndihmon për të shpejtuar procesin e shërbimit dhe ndihmon për të mos humbur kohën e personit tjetër.

Në Austri ka një taksë për qentë. Taksa është fikse për të gjithë pronarët e miqve me katër këmbë dhe nuk varet nga raca e tyre. Çdo qytet përcakton normën e tij tatimore, por mesatarisht, pronarët paguajnë 72 euro në vit për qenin e parë dhe 105 euro për secilin pasues. Ata që nuk respektojnë rregullat mund të gjobiten për një shumë të madhe parash.

Kopshtet e përbashkëta janë shumë të zhvilluara në Vjenë. Kur ecni në rrugë, është e lehtë të hasni mbjellëse druri me dhe. Atje vendasit kultivojnë lule, perime apo zarzavate për përdorim personal. Ky territor është i përbashkët dhe përgjegjësia për bimët është mbi të gjithë banorët e lagjes. Kopshtarët organizojnë takime të përbashkëta ku vendosin se kush do të kujdeset për pastërtinë, cilat takime të tjera duhet të mbajnë dhe cilat bimë do të rrisin më pas.

Austriakët mund të studiojnë në universitet gjithë jetën. Për faktin se studimi në universitete është falas, shkojnë edhe banorë të çdo moshe. Kolegu juaj nga ligjërata mund të jetë lehtësisht gjyshi i dikujt, i cili vendosi të rifreskojë njohuritë e tij ose të mësojë diçka të re.

Continue Reading

Lajmet kryesore

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Published

on

By

Trim & Lum, së shpejti me qendër biznesi dhe hotel në Shkup

Kompania Trim dhe Lum, e cila prej 30 vitesh me sukses operon në biznesin e ndërtimit dhe patundshmërisë, së fundmi vjen me projekt të ri dhe shumë interesant në Shkup. Në fazë ndërtimi gjendet Qendra e Biznesit Trim dhe Lum, që paraqet një objekt të kombinuar, hotel dhe qendër komerciale, një risi për tregun vendas.

“Trim & Lum Boutique Hotel” dhe “Trim & Lum Business Center” janë të pozicionuara në bulevardin “8 Shtatori”, në Komunën e Karposhit. Lidhjet mes bulevardeve “8 Shtatori” dhe “Nikolla Karev”, afërsia me rrugën magjistrale (rruga e Kaçanikut) që lidh Shkupin me Republikën e Kosovës, afërsia me rrjedhën e lumit Vardar, Parkun e Qytetit, spitalet dhe qendrave sportive, e bën këtë objekt edhe më atraktiv dhe të kapshëm për qytetarët dhe sektorin e biznesit.

Continue Reading

Lifestyle

S’ka krizë: Shqiptarët në një dasmë hedhin para me thes (Video)

Published

on

By

Jemi në sezonin e dasmave, të cilat janë shtuar pas pandemisë për shkak të bllokimit disa mujor. Një video e shpërndarë së fundmi nga një dasmë në Lezhë është bërë virale për shkak të sasisë së madhe të parave që hidhen aty.

Siç duket edhe nga planet, disa djem janë të ulur në një tavolinë duke pirë birra dhe kënduar “Mirdita ka djem azgana..”, ndërkohë që dy të tjerë hedhin para nga sipër, tjë cilat nxirren nga një thes i zi. Prerjet janë kryesisht 20 euro dhe nga një përllogaritje e përafërt, bëhet fjalë për rreth 50 mijë euro.

Continue Reading

Lifestyle

I burgosuri kërkon t’i shtyhet ekzekutimi deri kur t’ia dhurojë veshkën dikujt

Published

on

By

Një burrë nga Teksasi që do të ekzekutohej në më pak se dy javë, ka kërkuar t’i shtyhet ekzekutimi në mënyrë që të mund t’i dhurojë veshkat.

Ramiro Gonzales, 39 vjeç, i cili do të vdesë nga injeksionin vdekjeprurës më 13 korrik, ka paraqitur kërkesa zyrtare për të shtyrë ekzekutimin e tij në mënyrë që të mund të sigurojë dhurimin e veshkës për dikë që ka nevojë urgjente për transplant, shkroi të martën The Guardian.

“Si mund ta kthej jetën – mendoj se kjo mund të jetë ndoshta një nga gjërat më të afërta për ta bërë këtë,” tha Gonzales.

Avokatët e Gonzalesit kërkuan një pushim prej 30 ditësh nga guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, dhe një pezullim të veçantë 180-ditor nga bordi i faljeve dhe lirimeve me kusht të Teksasit, duke përmendur dhurimin e veshkave.

Gonzalez ka gjithashtu një grup të rrallë gjaku, i cili mund të ndihmojë ata që kanë vështirësi të gjejnë organin e përshtatshëm.

Departamenti i Drejtësisë Penale në Teksas i lejon njerëzit e burgosur të dhurojnë organe.

Gonzales po vuan dënimin me vdekje pasi qëlloi për vdekje 18-vjeçarin Bridget Townsend, 18 vjeç më 2001.

Continue Reading

Aktuale