Connect with us

Lajme

Zakharieva: Nuk pres ndryshime pas vizitës së Petkovit në Maqedoninë e Veriut, qëndrimi i Bullgarisë mbetet i njëjtë

Published

on

Nuk mendoj se do të ketë ndonjë lajm nga vizita e kryeministrit Kiril Petkov në Maqedoninë e Veriut, tha për “BTV” ish-ministrja e jashtme bullgare Ekaterina Zakharieva.

“Do të ketë bisedime protokollare dhe një konferencë për media, mendoj se do të flasim për infrastrukturën, sepse në delegacion është edhe ministri i Transportit”, tha ajo.

Ajo tha se së pari të shohim nëse do të kenë qeveri në Maqedoninë e Veriut, kjo vizitë është shumë e nxituar.

Ajo përkujtoi se pjesëmarrësit e KSNS nën presidentin Rumen Radev konfirmuan qëndrimin e miratuar nga qeveria e GERB.

“Ka pasur një opinion që nuk është i keq, por nuk e di se çfarë mesazhesh do të dërgojë zoti Petkov. Qëndrimi i Bullgarisë mbetet i njëjtë”, tha Zakharieva.

“Zbatimi i marrëveshjes së vitit 2017 është ajo që duhet të kërkohet nga Shkupi. Për momentin, kjo marrëveshje mbetet vetëm një copë letër për palën e Maqedonisë së Veriut”, shtoi Zakharieva.

Kemi krijuar përshtypjen se është nënshkruar për t’i thënë “po” NATO-s, shton ajo, për të qenë aktiv gjatë presidencës sonë evropiane, por që atëherë marrëveshja për to ka mbetur në letër.

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale