Connect with us

Lajme

Rreth 20 komuna ende nuk kanë paguar administratorët e angazhuar në zgjedhje

Published

on

Disa mijëra anëtarë të këshillave zgjedhorë dhe komisioneve komunale, shumica nga radhët e administratës, ende nuk i kanë marrë paratë, gati tre muaj pas zgjedhjeve lokale. Bëhet fjalë për disa komuna që ende nuk i kanë paguar këto fonde, përfshirë edhe Strugën. Opozita në këtë komunë kërkon që paratë të paguhen menjëherë, shkruan Alsat.

“Nga ajo që arritëm të marrim si informacion është se komunat që renditen shumë më keq se e jona, kanë arritur t’i përmbushin këto obligime ndaj komisioneve të tyre zgjedhore komunale, në mënyrë që njerëzit para Vitit të Ri t’i marrin mjetet. Njerëzit në komisionin komunal të zgjedhjeve në Strugë ende janë në pritje të mjeteve, nuk e dinë se kur dhe a do t’u paguhen fare”- deklaroi Nikolla Kukunesh- këshilltar VMRO DPMNE- Strugë.

Qëndrim kërkuam edhe nga komuna e Strugës, por përgjigje nuk morëm. Andaj, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve për Alsat tha se sipas Kodit Zgjedhor janë komunat ato që duhet të sigurojnë mjete për këtë qëllim. Por ka një problem.

“Për 12 komuna që kanë llogari të bllokuara bankare, KSHZ ka kërkuar nga Ministria e financave që të sigurojë mjete për të paguar personat që janë angazhuar gjatë zgjedhjeve, këshillat zgjedhorë dhe komisionet komunale zgjedhore”- pohuan nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor.

Ministria e Financave premtoi se do t’i sigurojë paratë dhe do t’ua dërgojë komunave. Bëhet fjalë për disa komuna të Shkupit, komunat e Zërnovcit, Resnjës, Dellçevës, Ohrit, Pehçevës, Tetovës, Strugës, Krivogashtanit, Karposhit, Demir Kapisë, Vasilevës, Çeshinovës- Obleshevës e shumë të tjera./Alsat/

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Taravari: Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Taravari ka uruar agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara.
Urimi i plotë:
“Uroj që të gjithë të kemi agjërim të lehtë! Qoftë muaji i Ramazanit koha që secili nga ne të afrohet sa më shumë me Zotin, e kështu qoftë edhe në muajt e vitet në vazhdim!”
https://www.facebook.com/100044411046937/posts/pfbid0F7m5CGPbsAqdv9j3s1bmUGBjeGkhByFVhtkQHF4DCb3xXmPJdxLDyvJovvkPSdkFl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale