Connect with us

Lajme

Greqia do të gjobisë të pavaksinuarit – Të moshuarit do taksohen 100 euro në muaj

Published

on

Greqia synon të gjobisë nga data 17 Janar të gjithë njerëzit në moshë 60-vjeç e sipër që nuk janë vaksinuar ende ndaj Covid-19, në përpjekje për të nxitur nivelet e imunizimit dhe ulur presionet tek kujdesi shëndetësor.

Kryeministri Kyriakos Mitsotaiks, i tha të moshuarve se mënyra më e thjeshtë për të shmangur penalitetin është vaksinimi.

“Për ata pak banorë mbi 60-vjeç që nuk janë vaksinuar ende, unë ju inkurajoj ta bëni”- tha Mitsotakis në fundjavë.

“Nuk është çështja tek gjoba, pavarësisht se do të vendoset, ai është problemi më i vogël. Mbroni jetën tuaj dhe njerëzve të afërt përmes vaksinës”- shtoi kryeministri.

Autoritetet greke thonë se të pavaksinuarit kanë rrezik të lartë të shtrimit në spital me koronavirus. Thuajse 9 nga 10 vdekje të lidhura me Covid-19 në Greqi kanë ndodhur tek personat në moshë 60-vjeç e sipër, ndërsa 7 në 10 prej atyre të shtruar në spital nga virusi, i përkasin kësaj grupmoshe, shkruan “ScanTV”.

Prej tyre, 8 nga 10 janë të pavaksinuar. Përpara se të lajmërohej vaksinimi i detyruar në Nëntor, rreth 520,000 të moshuar në Greqi nuk kishin marrë ende vaksinën, sipas Minsitrisë së Shëndetësisë.

Që prej atëherë, 220,000 të moshuar janë imunizuar dhe prej 300,000 individët e mbetur, disa do të mund të përjashtohen për arsye mjekësore. Pjesa e mbetur do të gjobitet me 100 euro në muaj.

Penaliteti do të vendoset nga autoritetet tatimore greke në mënyrë direkte tek ata që nuk janë vaksinuar dhe fondet e mbledhura do t’i jepen spitaleve që luftojnë pandeminë. Zëdhënës të qeverisë thonë se në këtë pikë, qeveria ka shteruar çdo mjet të bindjes për t’u vaksinuar.

Ashtu si në pjesën më të madhe të Europës, Greqia ka parë raste rekord ditore këtë muaj, për shkak të variantit tejet të transmetueshëm Omicron.

Continue Reading

Lajme

Krenar Lloga kockë e fortë në Qeveri!?

Published

on

By

Motoja e Aleancës për Shqiptarët që nga hyrja në Qeveri ishte për të bërë dallimin. Me të nisur punën ministrat e ASH-së vërshuan takimet me ambasadorë të ndryshëm të vendeve evropiane por edhe me përfaqësues amerikanë, e edhe me grupe dhe faktorë të tjerë të rëndësishëm në vendin tonë.
SmartNews në këtë editorial konstaton se më i zëshëm dhe me performancë të jashtzakonshme tani po paraqitet edhe Krenar Lloga, ministër i drejtësisë. Ai ka bërë bujë me deklaratat dhe qëndrimet e tij të cilat bëjnë dallimin në qëndrime nga partitë e tjera të koalicionit.
Vetingu në drejtësi u paraqit si prioritet dhe po punohet me faktorin ndërkombetarë.

Lloga: Pa ndërkombëtarët nuk ka veting


Mund të dallojmë fokusin e veçantë të tij në rastet e montuata politike, ku Lloga tha se beson se ka njerëz të pafajshëm në burgjet e Maqedonisë. Ai tha se për rastin “Alfa” jam i interesuar edhe para emërimit si ministër.

Lloga: Besoj se ka njerëz të pafajshëm në burgjet e Maqedonisë, për rastin “Alfa” jam interesuar edhe para emërimit si ministër


Ai foli edhe për kërkesën për ekstradim të ish-kryeministrit Gruevski, si dhe vendimi për amnesti të të dënuarve gjatë pandemisë.

Lloga jep lajmin e madh, mijëra qytetarë lirohen nga burgu, amnistia për shkeljet e Covid miratohet ekspress në Kuvend


Por së fundmi qëndrimi i tij për hapjen e preambules dhe heqjen e 20% nga kushtetuta siç duket ishtë kafshatë e vështirë për partnerët e koalicionit të cilët reaguan njëzëri kundër kësaj ideje të ministrit të Drejtësisë.
Ai tha se nuk heq dorë nga qendrimi i tij dhe sot ka përsëritur se ndryshimi i preambulës është prioritet, ndërsa me hapjen e Kushtetutës duhet të përmirësohen edhe zbrastirat kushtetuese dhe të hiqet termi 20%.

Lloga: Unë mbes në qëndrimin tim!


Ai tha se këto kanë qenë propozimet e tij gjatë takimit me kryeministrin dhe faktorët e tjera, ndërsa vendimet do të duhet të merren me konsensus.SmartNews.mk

Continue Reading

Lajme

Lloga: Unë mbes në qëndrimin tim!

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë Krenar Lloga, ka pesëritur sot qëndrimin e tij se ndryshimi i preambulës është prioritet, ndërsa me hapjen e Kushtetutës duhet të përmirësohen edhe zbrastirat kushtetuese dhe të hiqet termi 20%.
Ai tha se këto kanë qenë propozimet e tik gjatë takimit me kryeministrin dhe faktorët e tjera, ndërsa vendimet do të duhet të merren me koncenzus.

Continue Reading

Lajme

Lloga dhe Ministrja e Drejtësisë e Austrisë, Alma Zadiq, nënshkruan një deklaratë të përbashkët për fuqizimin e bashkëpunimit për reformat në gjyqësor

Published

on

By

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, zhvilloi një takim pune me Ministren e Drejtësisë së Austrisë, Alma Zadiq. Austria mbështet Republikën e Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Lloga dhe Zadiq nënshkruan një deklaratë të përbashkët për bashkëpunim të të dy ministrive në fushën e mbrojtjes së zbatimit dhe të parimeve të sundimit të ligjit, reformave në fushën e ligjit civil dhe penal, luftën kundër korrupsionit dhe digjitalizimin e gjyqësorit. Të dy ministrat u pajtuan, Austria nëpërmjet të ekspertëve të saj të bart diturinë dhe përvojën, duke përfshirë dhe trajnime profesionale të gjykatësve dhe prokurorëve. Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, tha se çdo ndihmë e Austrisë është e mirëseardhur për zhvillimin e mëtutjeshëm të shtetit. Ministrja e Drejtësisë e Austrisë, Alma Zadiq, i dëshiroi punë të suksesshme Ministrit Lloga dhe e porositi se përqëndrimi i rajonit duhet të jetë në luftën kundër korrupsionit dhe zbatimin e reformave.
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid031M7FHbLEZ3ejuiCTazN2kcE4Nt1fBfjbR3nj4n3vtsKrjpexCnJPGRJyrn7JmGWil/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale