Connect with us

Lajme

Ende nuk ka vendim të ri si do të zhvillohet gjysmë vjetori i dytë

Published

on

Ministria e Arsimit dhe Shkencës por edhe Komisioni për Sëmundje Infektive ende nuk kanë marrë vendim se si do të zhvillohet gjysmë vjetori i dytë. Nga Komisioni për Sëmundje Infektive thanë për Klan M se, se tani për tani duhet të merren masa shtesë sa i përket procesit arsimor.

Edhe përkundër kërkesës së një pjese të prindërve që gjysmë vjetori i dytë të fillojë online, organet kompetente ende nuk kanë marrë një vendim për masa shtesë sa i përket procesit mësimor. Nga Komisioni për Sëmundje Infektive thanë për Klan M se, se tani për tani nuk duhet të merren masa shtesë sa i përket procesit arsimor, apo të prolongohet fillimi i gjysmë vjetorit të dytë.

Komisioni për Sëmundje Infektive

“Tani për tani nuk ka ndryshim të masave sa i përket procesit arsimor. Nuk vlerësojmë se duhet të ketë ndryshim. Kur do të ketë ndonjë vendim në lidhje me këtë, do t’ju informojmë”.

Edhe nga Ministria e Shëndetësisë thanë për Klan M se, ende nuk është marrë një vendim për fillimin e gjysmë vjetorit të dytë.

Ministria e Shëndetësisë

“Siç informuan ditë më parë, komisioni do të marrë vendim pak para fillimit të gjysmë vjetorit të dytë”.

Ndërkohë, ministrja e Arsimit dhe Shkencës në largim, Mila Carovska deklaroi ditë më parë se, janë në koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Komisionin për Sëmundje Infektive të cilët e vlerësojnë gjendjen dhe në dispozicion qëndrojnë edhe skenarë të tjerë. Por sipas saj, në interes më të mirë të fëmijëve, shëndetit të tyre mental dhe nevojës për socializim është që ata të ndjekin mësim me prezencë fizike dhe për këtë shkollat duhet të mbyllen të fundit dhe të hapen të parat, siç është rekomandim i Bankës Botërore dhe UNICEF-it.

Milla Carovska, ministre e Arsimit

“Treguam se në gjysmë vjetorin e parë nxënësit kanë ndjekur me sukses mësimin me prezencë fizike, nuk kishte numër më të madh se 0,2 % të të infektuarve gjithsej aktiv në gjithë territorin e shtetit prej 255 mijë nxënës me prezencë fizike, ndërsa në nivel ditor nuk kishte përqindje më të madhe se 0,003”.

Ndërkohë, Lëvizja Mbështetje për mësim online kërkon që gjysmë vjetori i dytë i procesit mësimor të zhvillohet online, duke pasur parasysh rritjen e rasteve të reja me korona virus ditëve të fundit në vend. Ata i kanë drejtuar apel Ministrisë së Shëndetësisë dhe Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës që të pranojnë kërkesën e tyre. Nëse gjatë ditëve në vijim nuk miratohet ndonjë vendim tjetër, gjysmë vjetori i dytë do të fillojë më 20 janar me prezencë fizike.

Continue Reading

Lajme

Edhe në sondazhin e ri Taravari shumë pranë Ahmetit

Published

on

By

Lideri i ASH-së, Arben Taravari sërish i afrohet me popullaritet atij të BDI-së, Ali Ahmeti. Në sondazhin e fundit realizuar nga Instituti për Politika Publike (IPP) “Arbën Xhaferi”, Taravari është katër përqind pas Ahmetit.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Sondazhi i IPP Arbën Xhaferi i realizuar ekskluzivisht me shqiptarë në Maqedoninë e Veriut tregon se kur bëhet fjalë për opinionin publik për liderët partiakë, Ali Ahmeti (BDI) është më i popullarizuari, me besueshmëri neto prej zero (neutrale) dhe 49.7% të opinioneve pozitive. Arben Taravari (ASh) qëndron afër si i dyti, me besueshmëri neto prej -9.4 dhe 45% të opinioneve pozitive”, thuhet në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Pas Ahmetit dhe Taravarit radhitet Izet Mexhi, si figure politike e popullarizuar te shqiptarët edhe pse nuk është kryetar partie. Pas Mexhitit janë Kasami i Besës dhe lideri i Alternativës, Gashi radhitet i fundit.
“Pas tensioneve të brendshme në BDI, Izet Mexhiti, lideri i fraksionit brenda BDI-së i njohur si “Grupi i Zjarrit” është lideri i tretë partiak më i popullarizuar me besueshmëri neto prej -28.8% dhe 35.3% të opinioneve pozitive. Bilall Kasami (Lëvizja Besa) renditet i katërti, me besueshmëri neto prej -43% dhe 28.2% të opinioneve pozitive. Lideri partiak me përkrahjen më të vogël popullore është Afrim Gashi (Alternativa), me besueshmëri neto prej -74.6% dhe vetëm 12.4% të opinioneve pozitive”, thuhet më tej në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
30.8% e shqiptarëve kanë thënë se do të votonin për BDI-në nëse zgjedhjet parlamentare do mbaheshin nesër. ASh renditet e dyta me 14.9%, e ndjekur nga Lëvizja Besa me 9.6%. Alternativa do të merrte vetëm 2% të votave, ndërsa PDSH është fare afër zeros (0.3%). Ndër partitë maqedone, 1.6% e shqiptarëve do të votonin për LSDM-në dhe vetëm 0.1% për VMRO-DPMNE-në.

Sondazhi i Institutit për Politika Publike Arbën Xhaferi për matjen e opinionit publik shqiptar në Maqedoninë e Veriut


“Interesante është se në mesin e atyre që kanë thënë se do të votonin për BDI-në, një e treta prej tyre (31.7%) do të zgjidhnin të votonin për “Grupin e Zjarrit” në rast se ky fraksion do të kandidonte si i pavarur nga BDI-ja. Kjo do të ndikonte seriozisht në skenën politike shqiptare, duke ulur përqindjen e votave të BDI-së në 19.5%, ndërsa “Grupi i Zjarrit” do të renditej si forca e katërt politike me 9.3%”, qendron në sondazhin e relaizuar nga IPP “Arbën Xhaferi”.
Sondazhi është realizuar me 1,000 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart ku pjesëmarrësit janë anketuar ndërmjet 15 dhe 21 marsit përmes intervistave telefonike. Hulumtimi është kryer duke përdorur metodologjinë e përzgjedhjes rastësore, duke siguruar një përfaqësim gjithëpërfshirës të popullatës shqiptare në Maqedoninë e Veriut, bazuar në karakteristikat demografike si gjinia, mosha, arsimi, si dhe njësia zgjedhore dhe komuna ku ata jetojnë. Margjina e gabimit është 3.1 pikë, me një nivel besimi 95 për qind.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale