Connect with us

Teknologji

5 kriptomonedhat që pritet të “shpërthejnë” në 2022

Published

on

Kriptomonedhat po vazhdojnë zgjerimin e tyre global, me një numër në rritje investitorësh që i shohin ato si pjesë të vlefshme të portofolit të tyre të investimeve.

Pas dështimit të ICO-së (Ofertat fillestare të kriptomonedhave) në 2017 dhe 2018, e cila frikësoi adoptuesit e hershëm, ka pasur një rritje të vrullshme në kohët e fundit përmes dy instrumenteve të reja – NFT-ve dhe DeFi.

Dhe ndërsa shohim përpara për vitin 2022, ka një shumëllojshmëri produktesh që mund të konsiderohen një investim i mirë.

Bitcoin

Bitcoin është ndoshta kriptomonedha më e njohur dhe tani është në vitin e saj të 13-të që prej prezantimit në 2009.

Është kriptomonedha më e madhe në botë për nga kapitalizimi i tregut dhe tregtohet duke përdorur softuer të bazuar në teknologjinë blockchain, një bazë të dhënash e decentralizuar që funksionon në më shumë se 15,000 kompjuterë (nyje) në mbarë botën dhe regjistron transaksionet dhe bilancet e llogarive.

Qëndrueshmëria dhe statusi i testuar me kohë siguron që Bitcoin të vazhdojë të jetë një kriptomonedhë popullore në vitin 2022.

Ethereum

Historikisht ka qenë vetëm pas Bitcoinit, por 2022 mund të jetë viti që Ethereum të fillojë një rritje të vrullshme.

Ethereum dominon transaksionet financiare dhe pagesat në të gjithë sektorët, si dhe siguron infrastrukturën për pjesën më të madhe të protokolleve DeFi.

Ajo përbën rreth 20 për qind të tregut të përgjithshëm të kriptomonedhave.

Solana

Për sa i përket ‘altcoins’, Solana, e cila kohët e fundit ra 12%, prezantohet si opsioni më i mirë për investim, pasi kërkon të krijojë një rrjet të ri kontratash inteligjente për të konkurruar me Ethereum.

E lançuar në vitin 2020 ajo është ende relativisht e ri, por tashmë ka filluar të marrë një pjesë të mirë të tregut. Mund të konsiderohet si një ndër investimet më të mira.

Binance Coin (BNB)

Kriptomonedha e bursës më të madhe në botë mund të ketë një rritje të madhe gjatë vitit 2022, për sa kohë që është më e lehtë dhe më e lirë për të kryer transaksione. Me zgjerimin e tregut pritet edhe një rritje e saj. Vetë fakti që është coin e Binance, e bën një investim të sigurt.

SAND

Fillimisht e krijuar për të qenë si monedhë e lojërave online në 2021, The Sandbox tani është shndërruar në një kriptimonedhë më komplekse të ndërtuar në rrjetin Ethereum. Transaksionet në Sandbox përdorin gjithashtu systemin Ethereum (ETH) dhe Sandbox (SAND).

SAND konsiderohet si një ndër kriptomonedhat me më shumë të ardhme në 2022.

Dy platforma të sigurta ku ju mund të bëni investimet tuaja në kriptomonedha janë Binance dhe cex.io. Këto dy platforma pranojnë pagesa edhe nga Shqipëria dhe Kosova. /abcnews.al/

Continue Reading

Teknologji

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

Published

on

By

Shefi i Binance: Industria e kriptove ka nevojë për rregullim

CEO i kompanisë dominuese të tregut të kriptomonedhave Binance, Changpeng Zhao, bëri thirrje për rregulla të reja, por të qëndrueshme dhe të qarta për industrinë e kriptove.

“Ne kemi nevojë për disa rregullore, ne duhet ta bëjmë atë siç duhet, ne duhet ta bëjmë atë në një mënyrë të qëndrueshme,” tha Zhao në një mbledhje të liderëve të G-20 në samitin e Balit.

Komentet e tij vijnë ndërsa kolegët dhe partnerët e tij në industrinë e kriptove përcaktojnë lëvizjet që synojnë të përballen me kolapsin e shkëmbimit rival FTX Sam Bankman-Fried. FTX paraqiti kërkesë për falimentim të premten pasi klientët filluan të tërhiqnin fondet dhe Binance hoqi dorë nga oferta e saj e shpëtimit.

“Unë mendoj se industria kolektivisht ka një rol për të luajtur në mbrojtjen e konsumatorëve, mbrojtjen e të gjithëve.” Nuk ka të bëjë vetëm me rregullatorët. “Ata kanë një rol, por nuk është 100 për qind përgjegjësi e tyre,” tha Zhao.

Gjatë fundjavës, Zhao postoi në Twitter se Binance kishte ndaluar pranimin e depozitave të FTT token FTX në platformën e saj dhe gjithashtu u bëri thirrje shkëmbimeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Continue Reading

Teknologji

Elon Musk blen Twitter-in

Published

on

By

Elon Musk blen Twitter-in

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka kompletuar blerjen e Twitter prej 44 miliardë dollarësh (38.1 miliardë paund).

Ai shkroi në Twitter “zogu është liruar”, në një referencë të dukshme për mbylljen e marrëveshjes.

Një numër drejtuesish të lartë, duke përfshirë shefin, Parag Agrawal, thuhet se janë shkarkuar, shkruan BBC.

Twitter nuk e ka konfirmuar ende blerjen, por një investitor i hershëm në kompani ka thënë se marrëveshja ishte kompletuar.

Continue Reading

Teknologji

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Published

on

By

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikës

Vazhdimi i ri Call Of Duty: Modern Warfare II, i cili pritet nga të gjithë fansat e FPS, sjell një përvojë të pabesueshme lojërash falë grafikëve të cilave Activision i kushtoi shumë vëmendje.

Fushata për një lojtar Call Of Duty: Modern Warfare II u lëshua të premten e kaluar për përdoruesit e porositur paraprakisht dhe sipas reagimeve fillestare, misioni i Amsterdamit është quajtur “ylli” i këtij edicioni të Call Of Duty për shkak të grafikëve të tij të pabesueshme që janë identike me realitetin.

Përveç faktit që ndërtesat janë identike në lojë dhe në realitet, vëmendje e veçantë në lojë i kushtohet edhe detajeve si dritaret, shenjat e trafikut, trotuaret, bordurat, kutitë postare dhe gjithçka që mund të vëreni në lojë.

Përdoruesit që patën mundësinë të luajnë këtë mision theksojnë se videoja në lojë duket më e mirë se Amsterdami në realitet dhe se grafika në lojë duket më e mirë se realiteti.

“Është pak “e frikshme”, por është një punë e mirë”, “Nuk e kam menduar kurrë të them që Call Of Duty ka grafikë më të mirë se sa duket në jetën reale”, “Duket më mirë sesa live”, “Duket e mahnitshme, pothuajse unë nuk mund të them që është një lojë”, janë vetëm disa nga komentet.

Megjithatë, disa nga përdoruesit vendosën të bëjnë shaka dhe pyetën nëse ishte e mundur të luante në Red Lantern Street në Amsterdam.

Si përkujtim, me lëshimin e COD MW2, një edicion i ri i përvojës së lojërave në internet është lëshuar edhe për fansat e Warzone, i pasuruar me përmbajtje të shumta që nga dita e parë. Publikimi zyrtar është planifikuar për 28 tetor.

Continue Reading

Aktuale