Connect with us

Lajme

Erdogan: Së shpejti do të fillojmë me ndërtimin e anijes ushtarake vendore TF-2000

Published

on

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan sot në Stamboll deklaroi se vendi i tij së shpejti do të fillojë me ndërtimin e anijes ushtarake vendore TF-2000, qëllimi i së cilës ështrë mbrojtja kundërajrore.

Erdogan sot e vizitoi kantierin detar në Stamboll, ku foli në ceremoninë me rastin e lëshimit në përdorim të anijes së parë vendore kombëtare të inteligjencës së forcave detare turke, TCG Ufuk.

Ai shfaqi shpresë që anija TCG Ufuk, për të cilën beson se do të kontribuojë për kryerje efikase të aktiviteteve zbuluese dhe të sigurisë në det, të jetë nga interesi për Organizatën Kombëtare të Inteligjencës. Erdogan sqaroi se anija e parë e inteligjencës turke “Ufuk” është ndërtuar me aftësi inxhinierike kombëtare.

“Nuk duam më të blejmë nga vendet e huaja. Deri në ditën e sotme arritëm me punë të shkëlqyeshme nga viti 2004 kur kemi thënë se projektet tona do të jenë vendore dhe kombëtare. Veçanërisht në 10 vitet e fundit, ngjarjet rreth nesh edhe njëherë na treguan se kombet të cilat nuk mund të jenë të pavarura në industrinë mbrojtëse nuk mund të shikojnë në një të ardhme me besim”, theksoi Erdogan.

Presidenti turk mendon se suksesi i vendit të tij në industrinë mbrojtëse u bë burim shumë i rëndësishëm i shpresës për kombet e shtypura dhe bashkësitë në mbarë botën.

Duke theksuar se numri i vendeve që shfrytëzojnë prodhime nga industria mbrojtëse turke po rritet çdo vit. Erdogan theksoi se “Turqia për momentin është mes 10-të vendeve në botë të cilat mund të disenjojnë, ndërtojnë dhe mirëmbajnë anije të tyre ushtarake”.

Continue Reading

Lajme

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Published

on

By

Osmani: ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa, të cilët nuk e kanë dertin për qytetarët

Abdulla Osmani nga Aleanca për Shqiptarë në debatin “Click21” tha se ASh do të jetë balancues mes inateve të BDI-së dhe Lëvizjes Besa.

“Unë besoj se populli e ka të qartë se pse njëra parti nuk duhet ti ketë 16 këshilltarë dhe pse tjetra nuk duhet të rikthehet në Këshillin komunal. Unë i garantoj qytetarët se ASh edhe këtë radhë do të jetë përkrah tyre dhe do të jetë balancuesi i këtyre dy inatave të mëdha për të cilën në fund të fundit e kanë vetëm për rejtingun e tyre partiak dhe nuk e kanë aspak për dertin e qytetarëve. Përndryshe ne nuk do të ishim në këtë situatë ku jemi sot, tha Osmani.

Debati i plotë:

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Published

on

By

Abdulla Osmani, Tetovarët kanë mundësi tu japin zë të rinjve

Bartësi i listës së ASH-së, Abdulla Osmani në emisionin ClickPlus ka treguar arsyet se pse Tetovarët duhet mbështetur lista e ASH-së. Sipas Osmanit në Tetovë nuk ka hapsira të gjelbërta, se në Tetovë nuk ka vende për të rinjë dhe nuk ke një vend ku mund të dalin të rinjtë apo të mëshuarit, për këtë arsye qytetarët kanë mundësi ti japin zë rinisë.Top24

Continue Reading

Bota

Përmbytje në Kinë, 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur

Published

on

By

Përmbytje në Kinë, 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur

Si pasojë e reshjeve të papritura, të cilat shkaktuan rrëshqitjen e dheut dhe ndryshimin e rrjedhës së një lumi, 16 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në veriperëndim të Kinës.

Përmbytjet ndodhën në një rajon malor të qarkut Datong në provincën Qinghai, kanë prekur më shumë se 6.200 njerëz nga gjashtë fshatra, raportoi transmetuesi shtetëror CCTV.

“Që nga mesdita e datës 18 gusht, 16 persona janë vrarë dhe 36 janë të zhdukur”, shtoi CCTV.

Puna e shpëtimit është duke vazhduar.

Këto përmbytje vijnë gjatë një vere shumë të nxehtë në Kinë, ku qytete të shumta regjistrojnë temperaturat e tyre më të larta.

Sipas transmetuesit shtetëror, tashmë është ngritur edhe shtabi i emergjencës.

Reshjet e mëdha dhe të papritura të së mërkurës mbrëma kishin shkaktuar përmbytjet, thuhet në raportimin e CCTV.

Përmbytjet e mëdha në Kinën jugore në qershor zhvendosën më shumë se gjysmë milioni njerëz dhe shkaktuan rreth 250 milionë dollarë dëme.

Ndërkohë, miliona njerëz në Kinën jugperëndimore po përballen me ndërprerje të vazhdueshme të rrymës, pasi një valë dërrmuese e të nxehtit çoi në një krizë të furnizimit me energji elektrike që i ka detyruar fabrikat të ndalojnë punën.

Administrata Meteorologjike e Kinës tha se vendi po kalonte periudhën e tij më të gjatë të temperaturave të larta, që nga viti 1961./REL

Continue Reading

Aktuale