Connect with us

Lifestyle

81 vite të martuar së bashku, çifti: Ishte dashuri me shikim të parë, nuk ka shef në marrëdhënien tonë

Published

on

Kur ata i thanë po njëri-tjetrit, nuk do ta besonin se martesa e tyre do të zgjaste të paktën 81 vite.

Ron dhe Joyce Bond, 102 dhe 100 vjeç, mendohet se janë çifti që ka më shumë kohë i martuar së bashku në Mbretërinë e Bashkuar.

Ata u martuan më 4 janar 1941 në Newport Pagnell, Buckinghamshire.

Vajza e tyre Eileen tha: “Kur ata u martuan së bashku, njerëzit thanë se lidhja e tyre nuk do të zgjaste shumë. Sa shumë gabuan”.

Vitin e kaluar, çifti mori urime me shkrim nga Mbretëresha për arritjen e përvjetorit të 80-të të martesës së tyre.

Në ditën kur ata u martuan kishte rënë një sasi e pakët bore, kujtojnë ata, raporton bbc.

Dyshja pranon se lidhja e tyre ishte dashuri me shikim të parë dhe besojnë se janë të barabartë në marrëdhënie.

“Nuk ka asnjë shef në marrëdhënien tonë. Ne japim dhe marrim të dy”, tha zonja Bond.

“Ne kurrë nuk kemi pritur të arrijmë 81 vjet martesë. Ne e dimë se jemi shumë me fat që e kemi arritur këtë qëllim të mrekullueshëm. Ndihemi shkëlqyeshëm.”

Zoti Bond tha: “Ndonjëherë jeta është e vështirë, por ne e përballojmë atë së bashku. Ne kujdesemi edhe për njëri-tjetrin.”

Çifti ka dy fëmijë, Eileen dhe Bill, 3 nipër dhe mbesa dhe 6 stërnipër.

Dyshja u zhvendos në shtëpinë e të moshuarve në vitin 2013. Vajza e tyre tha se prindërit e saj ishin një “çift vërtet frymëzues”.

“Kishte gjithmonë një pritje të ngrohtë dhe shumë dashuri për të gjithë”, tha ajo.

“Babai punoi shumë për të siguruar familjen, ndërsa mamaja punonte shumë për të mbajtur shtëpinë tonë dhe ne të pastër dhe të rregullt:.

“Mjafton të kaloni kohë me ta për të ditur se ata e duan dhe kujdesen për njëri-tjetrin, edhe pas 81 vitesh martesë”./noa.al

Continue Reading

Lifestyle

Shtatë gjëra të thjeshta që duhet t’i bëni çdo mbrëmje

Published

on

Pas më shumë se një dekade të leximit të çdo libri të zhvillimit personal, ka një gjë që kam mësuar për lumturinë: ajo nuk ndodh thjesht. Lumturia është diçka që duhet ta kultivojmë në jetën tonë përsëri dhe përsëri. Është një praktikë e përditshme. Ne duhet të bëjmë rregullisht gjëra që na inkurajojnë të ndihemi të ngrohtë brenda. Dhe një nga çelësat është gjetja e mënyrave për t’u zgjuar më të lumtur.

Pra, si ta përgatisim veten një natë më parë për një mëngjes të lumtur? Ja 7 mënyra të thjeshta për t’u zgjuar më të lumtur…

Praktikoni mirënjohjen

Mirënjohja është një praktikë popullore që promovon lumturinë. Sipas provave të mbështetura nga kërkimet, mirënjohja funksionon, prandaj psikoterapistja Dawn Delgado sugjeron që para gjumit të rishikoni 10 gjëra për të cilat jeni mirënjohës në jetën tuaj. “Vendosja e vëmendjes sonë te mirënjohja ndikon në neurokiminë e trurit tonë, veçanërisht në çlirimin e dopaminës, një neurotransmetues i ndjenjës së mirë që luan një rol të rëndësishëm në lumturi”, thotë Delgado.

Bëni plane argëtuese

Ndonjëherë, gjysma e gëzimit për të bërë diçka argëtuese është planifikimi dhe pritshmëria që çon drejt saj. Për të përfituar nga ky truk që nxit lumturinë, Anisha Patel-Dunn, një psikiatre e certifikuar dhe shefe mjekësore në LifeStance Health, sugjeron të përdorni kohën tuaj para gjumit për të planifikuar plane ose aktivitete për ditën tjetër duke i dhënë vetes diçka për ta pritur me padurim. “Pavarësisht nëse është të shkosh në kinema, të takosh një mik për kafe apo darkë, apo edhe thjesht të planifikosh një shëtitje në parkun tënd të preferuar, të presësh diçka argëtuese mund të të ndihmojë të zgjohesh duke u ndjerë më e lumtur”, thotë ajo.

Rregulloni hapësirën tuaj

“Hapësira rreth nesh ndikon në hapësirën mendore dhe emocionale brenda nesh”, thotë Delgado, prandaj zgjimi me një lavaman plot me pjata të pista dhe grumbuj rrobash mund t’ju bëjë të ndiheni të mbingarkuar në mëngjes. Për ta korrigjuar këtë, ajo inkurajon marrjen e disa minutave para gjumit për të pastruar shtëpinë tuaj, në mënyrë që të zgjoheni duke u ndjerë të freskët dhe gati për të përballuar çdo gjë që mund të sjellë dita.

Përgatituni për ditën tuaj të ardhshme

Ashtu si rregullimi i hapësirës tuaj fizike, hartimi i ditës dhe shkrimi i listës së detyrave tuaja mund të ndihmojnë gjithashtu në vendosjen e një mëngjesi të lumtur. “Kjo nuk do të thotë të krijosh një listë që prodhon ankth për gjithçka”, thotë Delgado. “Thjesht organizojeni dhe jepni përparësi për ta qartësuar mendjen tuaj se si do të shkojë. Kur e bëjmë këtë paraprakisht, mund të zgjohemi duke u ndjerë të sigurt dhe të qartë sepse udhërrëfyesi ynë tashmë është vendosur. Kjo mund të nënkuptojë edhe përgatitjen e ushqimit ose ushqimeve të shëndetshme për ditën e ardhshme”.

Vizualizoni ditën e nesërme

Nëse meditimi tradicional, i pastër nga të gjitha mendimet, nuk është bllokimi juaj, ju mund të shijoni një meditim vizualizimi gjatë natës, i cili do t’ju ndihmojë të vendosni mendjen tuaj për një mëngjes më të lumtur. Për ta bërë këtë, Delgado rekomandon të vendosni synimet tuaja duke ecur mendërisht gjatë ditës suaj të ardhshme. “Mendoni që të shkojë mirë nga fillimi në fund”, thotë ajo. “Cilat janë gjërat e mëdha që do të ndodhin? Me çfarë sfidash do të përballeni dhe si do të përgjigjeni pozitivisht?” Ajo sugjeron gjithashtu të parashikoni se si do të zbatoni gjatë gjithë ditës pushimet e vetë-kujdesit.

Shkruajini vetes një shënim dashurie

Një mënyrë tjetër për të ndriçuar mëngjesin tuaj: Shkruajini vetes një thënie pozitive një natë më parë. “Jepini vetes një mesazh inkurajimi si një mik i mirë”, thotë Delgado. Kjo mund të duket budallallëk në fillim, por zgjimi me një shënim nga ju për ju që thotë gjëra të tilla si, “Ti po bën një punë të shkëlqyer” ose “Kjo do të jetë një ditë e mrekullueshme për ty”, me siguri do t’ju gëzojë pak. Për sa i përket mënyrës se si e jepni mesazhin, Delgado thotë se varet plotësisht nga ju. Ju mund të përdorni një shënim ngjitës dhe ta vendosni në kompjuterin tuaj, apo ta shkruani me buzëkuq në pasqyrën e banjës.

Qëndroni larg rrjeteve sociale

Ndërsa mediat sociale shpesh mund të jenë një vend i mrekullueshëm plot meme që të bëjnë të qeshësh me të madhe, ndonjëherë mund të jetë gjithashtu një hapësirë jo shumë e lumtur. “Mediat sociale mund të shkaktojnë stres dhe ndjenja ankthi dhe depresioni tek disa njerëz, pasi është e lehtë të biesh në grackën e krahasimit”, thotë Dr. Patel-Dunn. Pra, ajo rekomandon t’i jepni vetes një pushim nga rrjetet sociale para gjumit për të ndihmuar në uljen e ankthit, duke ju bërë të ndiheni më të relaksuar dhe më të lumtur ditën tjetër.

Continue Reading

Lifestyle

Ka 67 vite pa u larë dhe ha mbeturina: Iraniani gëzon shëndet të plotë

Published

on

Një burrë 87-vjeçar, i cili nuk është larë prej 67 vitesh dhe ushqehet me mbeturina, ka habitur ekspertët e shëndetësisë, të cilët konfirmojnë se ai gëzon shëndet të plotë.

Amou Jaji, nga Irani, thotë se nuk lahet pasi mendon se po ta bëjë këtë gjë, do ta ndjekë tersi. “Daily Star” raporton se disa mjekë që shkuan ta vizitonin për qëllime studimore janë shprehur se çuditërisht, ai nuk ka asnjë sëmundje serioze apo baktere të dëmshme, pavarësisht stilit të tij të jetës aspak higjienik.

Ekspertët shkuan për të gjetur parazitë të ndryshëm që mund të jetonin në trupin e të moshuarit, por u kthyen duarbosh:

“Besojmë se ai është i shëndetshëm pasi duke jetuar kështu, ka forcuar jashtëzakonisht imunitetin. Ka ngrënë mbeturina dhe pi ujë nga pellgjet në rrugë, por nuk ka asnjë sëmundje të rëndë apo virus”.

Continue Reading

Lifestyle

Burri qëndroi 6 orë në këmbë gjatë fluturimit me avion që gruaja të flinte

Published

on

Ndoshta, jo të gjithë do ta bënin. Por ky burrë është bërë viral në rrjet, pasi qëndroi 6 orë në këmbë gjatë fluturimit me avion, duke i liruar vendin gruas së tij që të flejë gjumë.

Sakrifica është për tu duarktrokitur. Pamjet u bënë virale disa kohë më parë në rrjetet sociale dhe burri në fjalë u komentua pafund për atë që ka bërë.

Me siguri nuk është e lehtë për askënd ta bëjë këtë? Nga ana tjetër, të qëndrosh në këmbë për kaq shumë orë vetëm që gruaja të flejë rehat, a nuk është pak e tepërt?

Komentet ishin nga më të ndryshme. Shumë prej tyre pyesnin se një zgjidhje mund të ishte që edhe ai të qëndronte ulur dhe gruaja të flinte në krahët e tij.

Një tjetër thotë, “dashuria nuk duhet të jetë martirizim miqtë e mi, duhet të jetë dashuri dhe me siguri gruaja nuk ka ndjerë shumë dashuri kur burri i saj ngrihej në këmbë dhe ajo flinte si zog pa u kujdesur se çfarë po ndodhte.”

Nga ana tjetër, sigurisht që gjykojmë nga një foto dhe nuk e dimë se çfarë ka ndodhur realisht në avion, nuk dimë shkaqet apo çfarë ka ndodhur saktësisht në këtë skenë. Pra, ndoshta gjithçka që themi është e pavlefshme që në fillim.

Continue Reading

Aktuale