Connect with us

Shëndeti

Ja cila është arsyja se pse shumica e foshnjave lindin gjatë natës

Published

on

Shumë familje mund të kenë një histori të një fëmije që lindi disa minuta pas udhëtimit heroik të prindërve të tyre në spital në mes të natës.

Bazuar në këto histori, është e lehtë të imagjinohet se foshnjat vendosin ta shohin botën kur ne jemi më pak të përgatitur, domethënë gjatë natës.

Ne pyesim veten nëse shkencëtarët kishin një përgjigje se pse herë pas here, prindërit bekohen me një fëmijë që vendos të shfaqet kur jashtë është errësirë. Dhe në paragrafin e bonusit do të zbuloni ditën e javës që është më e popullarizuara për të ardhur në jetë foshnjat.

E gjitha vjen nga epoka e shpellave dhe mamuthëve

Mund të ketë një arsye evolucionare pse foshnjat tona lindin natën. Mund të kishte qenë më e sigurt për paraardhësit tanë të lindnin natën kur njerëzit e tjerë nga fiset e tyre mblidheshin së bashku dhe mund t’i jepnin nënës së re më shumë mbrojtje dhe ndihmë. Nata mund të ketë qenë një kohë më e sigurt për të lindur pa pasur frikë nga grabitqarët.

Trupi i nënës ka gjithashtu një mënyrë për t’u përballur me këtë

Hormonet luajnë një rol shumë të madh në arsyen pse foshnjat duan ta shohin botën gjatë natës. Melatonina, ai hormon i ndërlikuar që na ndihmon të futemi në një gjumë të bekuar, gjithashtu ndihmon në fillimin e lindjes. Ndonjëherë mund të jetë shumë e vështirë për një grua shtatzënë të bie në gjumë, por sasia e melatoninës rritet deri në fund të shtatzënisë. Ky hormon i bën kontraktimet më të forta kur shoqërohet me hormonin e lindjes, oksitocinën.

Mënyra se si gruaja e lind fëmijën është gjithashtu në lojë

Sipas studiuesve, shumica e foshnjave në SHBA lindin midis orës 1 dhe 7 të mëngjesit. Dhe shumë foshnje lindin në orën 8:00 të mëngjesit, kjo është minuta më e zakonshme për të lindur.

Shkencëtarët kanë një shpjegim për këtë rregull. Foshnjat që lindin natyrshëm, pa ndërhyrje, e shohin botën gjatë një modeli natë/ditë. Foshnjat, të cilat lindin me prerje cezariane, më së shpeshti lindin në mëngjes dhe ka shumë pak lindje me prerje cezariane gjatë natës.

Është një ditë e javës kur lindin shumica e foshnjave

Sipas studimeve, shumica e foshnjave në SHBA lindin në një të martë të zakonshme krahasuar me numrin më të vogël në një të diel të zakonshme. Ajo që është edhe më e habitshme, lindjet të shtunën dhe të dielën kanë më shumë gjasa të ndodhin në orët e vona të mbrëmjes dhe në orët e hershme të mëngjesit sesa lindjet nga e hëna deri të premten.

Continue Reading

Shëndeti

Teknika e re ‘pioniere’ që mund të dallojë kancerin e syrit – i duhet ‘më pak se një sekondë’

Published

on

Pengesa më e madhe për përmirësimin e shkallës së mbijetesës së kancerit është vonesa në zbulimin.

Fatmirësisht, përparimet e teknologjisë po ndihmojnë për të ngushtuar hendekun midis zbulimit dhe diagnostikimit.

Studiuesit kanë zhvilluar një pajisje “pioniere” 3D e cila mund të ndihmojë në zbulimin e kancerit të syrit në një mënyrë të shpejtë, efikase dhe të lirë.

Pajisja me kosto të ulët, e cila mund të kapë imazhe 3D të syrit, mund të ndihmojë gjithashtu në zbulimin e glaukomës – një gjendje tjetër e syve që përfiton nga zbulimi i hershëm. Pajisja mund të kapë imazhe të retinës, pjesës së pasme të syrit dhe kornesë dhe mund të shtohet në një llambë të çarë e cila përdoret zakonisht nga optometristët për të kontrolluar shëndetin e syrit.

Makinat ekzistuese për imazhe 3D mund të kushtojnë deri në 118 mijë euro gjë që shpesh i bën ato shumë të shtrenjta për përdorim në shkallë të gjerë të popullsisë.

Një version i modifikuar i teknologjisë mund të bëjë të mundur që njerëzit të bëjnë “selfie” të retinës së tyre, që do të thotë se makina mund të përdoret në mjedise jo të mbikëqyrura si farmacitë. Pajisja është zhvilluar nga Doktor Mario Giardini, Doktor Ian Coghill dhe Kirsty Jordan, në Departamentin e Inxhinierisë Biomjekësore të Universitetit të Strathclyde.

Doktor Giardini tha: “Pacientët mund të fotografohen lehtësisht dhe me kosto të ulët, pa nevojën e pranisë së një specialisti. Pajisja jonë merr imazhe 3D në mënyrë të besueshme dhe është e rehatshme dhe e shpejtë, në më pak se një sekondë”.

“Teknologjia ka potencialin të revolucionarizojë ekzaminimin dhe ndjekjen brenda komunitetit të kushteve të tilla si glaukoma, siç mund ta përballonte çdo optometrist, kudo në botë. Kjo punë e bën diagnostikimin e syve më të aksesueshëm, duke reduktuar pabarazitë”.

Continue Reading

Shëndeti

Dy sëmundjet nga të cilat rrezikoheni nëse flini me dritë ndezur në dhomën e gjumit

Published

on

Nuk janë të paktë ata që janë mësuar të flenë me dritë në dhomën e tyre.Diçka që është e dëmshme për shëndetin tonë, sipas një studimi të ri shkencor nga Universiteti Northwestern.

Në mënyrë të veçantë, u vu re se çdo ekspozim ndaj dritës gjatë natës lidhej me një rrezik më të lartë të obezitetit, presionit të lartë të gjakut (hipertensionit) dhe diabetit tek të rriturit e moshuar.

“Pavarësisht nëse është telefoni juaj apo televizori i lënë ndezur gjatë kohës që flini, edhe ndotja nga drita e qytetit të madh, mund të rrisë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht për njerëzit e moshuar”, thotë bashkëautori i studimit dhe asistent profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Northwestern Feinberg dhe një mjek i Mjekësisë Veriperëndimore.

Continue Reading

Shëndeti

Ja sa dëm i shkaktoni trupit kur nuk hani mëngjes

Published

on

Mos e lini mëngjesin pa ngrënë është këshilla e përjetëshme e nënave dhe gjysheve.

Shpesh konsiderohet si një nga vaktet më të rëndësishme të ditës i cili ju mban të ngopur e të fortë për gjatë gjithë ditës.

Por si qëndron e vërteta për këtë vakt të ditës?

A është vertëtë mëngjesi kaq i rëndësishëm për t’u konusmuar?

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë se përse ky vakt konsiderohet më i rëndësishëm se dreka dhe darka.

Zgjidhni ushqimet dhe jo vaktin
Kjo është e vërtetë dhe funksionon për persona të caktuar edhe sipas ekseprtëve.

Nëse nuk keni dëshirë të konsumoni një vakt të plotë sapo zgjoheni në mëngjes për disa persona mund të jetë e pranueshme.

E rëndësishme është të zgjidhni se çfarë do të konsumoni në mëngjes.

Në vend të një pjatë të mbushur me petulla apo drithra me sheqer, zgjidhni të konsumoni shumë proteina.

Mjafton një gotë me lëng frutash apo një frut për të mbushur stomakun tuaj plot me shëndet.

Nëse konsumoni që në mëngjes ushqime të pasura me fibra do të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë dhe kjo do të ndihmojë më energjinë tuaj gjatë gjithë ditës.

Nga ana tjetër nëse e detyroni veten të mos konsumoni mëngjes edhe kur keni uri rrezikoni të ulni nivelin e sheqerit në gjak që prek më pas prodhimin e insulinës duke shkaktuar një sërë problemesh në trupin tuaj.

Kur qëndroni shumë pa ngrënë do të ndiheni të lodhur, trupi juaj do të sforcohet më shumë dhe kjo pa dyshim që është e dëmshme.

Në rast se nuk po praktikoni një regjim strikt, atëhere lënia e mëngjesit pa ngrënë në këtë rast do të ishte shumë e dëmshme për organizmin dhe do t’ju bënte të irritoheshit më shpejt gjatë ditës tuaj.

Po kur nuk keni uri?
Në rastet kur nuk keni uri sipas ekspertëve përgjigja e duhur për trupin do të ishte të mos konsumoni çdo gjë sapo zgjoheni në mëngjes.

Gjithsesi është e rëndësishme të kuptoni arsyen se përse nuk keni uri në mëngjes, ndoshta po konsumoni darkën shumë vonë.

Ndoshta po konsumoni për një kohë të gjatë vakte të rënda të cilat stomaku juaj i tret me vështirësi.

Nëse nuk doni të vraponi menjëherë në kuzhinë sapo zgjoheni atëherë mos e bëni.

E rëndësishme është të konsumoni diçka 2-3 orët e para pasi jeni zgjuar.

Ekspertët këshillojnë që t’i konsumoni të tre vaktet në një ditë, por që gjithashtu të dëgjoni edhe trupin tuaj e të zgjidhni gjithnjë ushqimet më të shëndetëshme.

Continue Reading

Aktuale