Connect with us

Kosovë

Dalin detaje të reja për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Published

on

Dalin detaje të reja për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Tre persona janë arrestuar ditë më parë për vrasjen e trefishtë që ka ndodhur më 26 nëntor në fshatin Gllogjan të Komunës së Deçanit.

Përveç arrestimit, organet e sigurisë dhe drejtësisë nuk kanë dhënë detaje se cili për cilën vepër ishte arrestuar saktë ndërsa në përgjithësi të njëjtit ishin arrestuar për vrasje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje.

Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti në Komisionin për çështje të sigurisë ka deklaruar se janë duke pritur disa ekspertiza në lidhje me vrasjen në Gllogjan të cilat janë dërguar jashtë vendit.

“Jemi duke punuar, kemi pasur edhe arrestime hetimet ende nuk janë në fazën përfundimtare janë në një hetim të caktuar, ka pasur progres, jemi duke prit disa ekspertiza që janë dërguar jashtë vendit dhe jemi duke pritur rezultate që lidhen me aspektin teknik, kemi kryer një pjesë të punës rreth këtij rasti por mbetet ende shumë për me punu”, tha Mehmeti.

Drejtori i Departamentit të Hetimeve brenda Policisë së Kosovës, Arben Paçarizi tregoi se në rajonet e Kosovës funksionojnë tetë drejtori rajonale të hetimeve.

“Drejtoria e krimeve të rënda në nivel të departamentit merr raste që janë më specifike apo për shkak të ndjeshmërisë së publikut apo mënyra e kryerjes është e karakterit të rëndë”, tha Paçarizi.

Tutje ai shtoi se vrasjet e pazbuluara janë kryesisht të periudhës 2000 deri në vitin 2007.

“Ka edhe një numër tjetër pas pavarësisë por është numër i vogël. Mënyra e organizimit në atë kohë ka qenë më ndryshe por përqindja e zbulueshmërisë së vrasjeve në Kosovë është nivel i pranuar”, tha tutje Paçarizi.

Deri te diskutimi erdhi pasi Kryetari i Komisionit për siguri, Bekë Berisha kërkoi nga drejtori të dinë se pse policia nuk po arrin me zbulu vrasje ndërsa njerëzit e thjeshtë e dinë çka ka ndodh në ato raste.

“Jemi duke ndërtuar një sistem që jemi duke kërkuar përgjegjësi nga hetuesit jo vetëm për vrasje po për të gjitha rastet të cilat hetuesit i kanë në dispozicion të tyre, jemi duke kërkuar përgjegjësi për zbulueshmërinë e këtyre rasteve”, tha drejtori Mehmeti.

Ai shtoi se janë duke punuar në një data bazë e cila do të përcaktoj të gjitha detyrat e hetuesve policor. Në mes të detyrave do të jetë sipas Mehmetit edhe përqindja e nivelit të zbulueshmërisë së rasteve.

“Aktualisht kemi filluar në nivel të stacioneve në nivel rajonal, disa zyrtar policor hetues për shkak të nivelit të ulët të zbulueshmërisë, jemi detyruar që t’i heqim prej detyrave të hetuesit dhe m`i qit në detyra tjera dhe me pru njerëz të tjerë që potencialisht do të tregojnë rezultate”, tha Samedin Mehmeti.

Mehmeti theksoi edhe se nuk do të qëndrojnë hetuesit në vendet e tyre nëse kanë zbulueshmërinë zero.

“Nuk është e mundur me qëndru dikush hetues dhe me pas nivelin zero të zbulueshmërisë ose me bë kallëzime penale të cilat janë me kryerës të njohur. Jemi duke shikuar edhe mënyrën e ndarjes së lëndëve sepse kemi vërejt që potencialisht ka njerëz që u ndahen lëndë me kryerës të njohur që është shumë lehtë me bë statistika, jemi duke punuar që mu bë ndarja ndryshe e lëndëve dhe mu pa saktë sa ka nivel të zbulueshmërisë”, përfundoi Samedini.

Continue Reading

Kosovë

Arrestohet moderatori kosovar për dhunë

Published

on

By

Arrestohet moderatori kosovar për dhunë

Gazetari dhe moderatori Arben Ahmeti është arrestuar dje nga Policia e Kosovës në orët e mbrëmjes. Ahmeti është arrestuar pasi ka dhunuar gruan në prezencë të fëmijëve. Gazeta Express raporton se gazetarë e ka shtyrë gruan pasi kjo e fundit kishte kërkuar të qëndronte në shtëpi për fëmijët.

“Më datë 25.09.2022, në ora 18:15, është pranuar kallëzim për dhunë në fshatin Laplla Sellë, rruga Dragovacka. Në vendngjarje ka dalë patrulla si dhe polici hetues në detyrë për dhunë në familje ku sipas V. A. ka pasur konflikt me bashkëshortin. Pra sot më 25.09. 22 rreth orës 18:00 i dyshuari Arben Ahmeti, i cili në atë kohë i kishte sjellur dy fëmijët (5 dhe 6 vjeç) të cilët qëndronin tek ai nga data 23.09.22 për shkak se çifti nuk jetojnë bashkë.

Në atë moment ka pasur një konflikt kur viktima/ gruaja e ka pyetur të dyshuarin të qëndrojë në shtëpi me familjen e tij për shkak se ia kanë kërkuar fëmijët të cilët në atë moment qanin për babanë e tyre, i dyshuari ka kundërshtuar duke e ofenduar verbalisht viktimën deri në momentin kur ka pasur kontakt fizik, përkatësisht duke e shtyer me duar nga ana e të dyshuarit.

Për shkak të ankthit, stresit, gjendjen e viktimës, patrulla ka kërkuar ndihmë mjekësore për të”, thuhet në raportin e policisë.

Continue Reading

Kosovë

Rritje e madhe e divorceve në Kosovë

Published

on

By

Rritje e madhe e divorceve në Kosovë

Vetëm për një muaj në Kosovë 148 çifte i kanë dhënë fund martesës duke u shkurorëzuar.

Kjo në bazë të të dhënave nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), e cila ka publikuar të dhënat preliminare në baza mujore për lindjet, vdekjet, kurorëzimet dhe shkurorëzimet për muajin korrik 2022.

Krahasuar me muajin qershor numri i divorceve është në rritje. Numri i çifteve të shkurorëzuara në muajin qershor është 129.

Këto të dhëna sipas ASK-së, janë të bazuara në të dhënat administrative, ku Burimi i të dhënave të këtij publikimi është Agjencia e Regjistrit Civil të Kosovës (ARC).

Ndryshe gjatë vitit 2021 ishin regjistruar 2 mijë e 160 shkurorëzime gjithsej.

Në vitin 2021 janë regjistruar 2,160 shkurorëzime. Numri më i madh i shkurorëzimeve ka ndodhur në: Prizren (189 raste), ose 8.8%; Prishtinë (175 raste), ose 8.1%; Podujevë (141 raste), ose 6.5%, etj”, thuhej në njoftimin e ASK-së.

Continue Reading

Kosovë

Bie bora e parë në bjeshkët e Kosovës

Published

on

By

Bie bora e parë në bjeshkët e Kosovës

Fjollat e para të borës kanë mbërritur në Kosovë.

Saktësisht në bjeshkën e Ishtedimit shumë afër kufirit me Malin e Zi sot në mëngjese.

Fotografitë janë publikuar nga Meteo Ballkan.

Continue Reading

Aktuale