Connect with us

Shëndeti

Shkencëtarët kanë dalë me një zbulim që mund ta ndalojë COVID-in

Published

on

Shkencëtarët në Universitetin Case Western Reserve, Duke dhe Rutgers kanë identifikuar përbërës në gjenomën e koronavirusit që kanë potencialin të bllokojnë aftësinë e tij riprodhuese.

“Ne arritëm në përfundimin se forma unike e gjenomës së ARN-së së virusit përfaqëson një mundësi për të synuar molekulat e vogla që mund të kenë potencialin për të ngadalësuar aftësinë e virusit për t’u përhapur,” tha Blanton S. Tolbert, Rudolf dhe Susan Rance, profesor i kimisë në Case Western Reserve, një nga studiuesit që drejton projektin.

Amanda Hargrove, një profesoreshë e kimisë në Universitetin Duke, tha në një deklaratë për shtyp se dokumenti ofron potencial terapeutik të pashfrytëzuar për të luftuar COVID-19.

“Këto janë molekulat e para me aktivitet antiviral për të synuar viruset e ARN-së, kështu që është një mekanizëm krejt i ri në këtë kuptim,” tha ajo.

Studiuesit kanë vënë në dukje gjithashtu se zbulimi mund të çojë në trajtim për viruse të tjera të ardhshme.

Ata zbuluan se sythe dhe zgjatimet e ARN-së që identifikuan mbetën të pandryshuara nga evolucioni i koronaviruseve të lidhura te lakuriqët, minjtë dhe njerëzit, duke përfshirë ato që shkaktuan epidemitë SARS dhe MERS.

Për të infektuar qelizat, koronavirusi duhet të depërtojë, të jep udhëzimet e tij gjenetike në formën e ARN-së dhe të rrëmbejë makinerinë molekulare të asaj qelize për të bërë kopje të reja të vetvetes.

Qeliza e infektuar bëhet një fabrikë virusesh, duke lexuar 30.000 “germa” nukleotide të kodit gjenetik të virusit dhe duke lëshuar proteinat e nevojshme për t’u shumuar dhe përhapur virusi.

Shumica e barnave antivirale, duke përfshirë remdesivirin dhe molnupiravirin, të vetmet medikamente antivirale të miratuara ose që konsiderohen nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së për t’u miratuar për mbrojtjen kundër COVID-19, funksionojnë duke u lidhur me këto proteina.

Por shkencëtarët dhe ekipi i tyre kanë marrë një qasje të ndryshme.

Ata identifikuan molekulat e para që mund të synojnë palosjet e zinxhirëve të ARN-së që janë në strukturën komplekse 3D të vetë gjenomit viral.

Studimi i ri bazohet në kërkimin e kryer për herë të parë nga profesor Hargrove, profesor Tolbert dhe të tjerë në vitin 2020.

Ekipi ka hulumtuar tashmë kandidatët e mundshëm për barna për të luftuar një virus tjetër ARN – enterovirus 71, një shkak i zakonshëm i sëmundjes së duarve, këmbëve dhe gojës te fëmijët.

Grupi identifikoi një klasë molekulash të vogla të quajtura amiloride që mund të lidhen me palosje të ngjashme me kapëse flokësh në materialin gjenetik të virusit dhe të pengojnë riprodhimin e tij.

Duke përdorur modelimin kompjuterik dhe një teknikë të quajtur spektroskopia e rezonancës magnetike bërthamore, studiuesit ishin në gjendje të analizonin këto struktura 3D të ARN-së dhe të përcaktonin se ku lidhen përbërjet kimike.

Studiuesit janë duke pritur për një patentë për metodën e tyre dhe synojnë të modifikojnë përbërjet për ta bërë atë më të fortë, dhe më pas të kryejnë testime te kafshët “për të parë nëse ky mund të jetë një kandidat i mundshëm për ilaçin”, tha Hargrove, sipas Technology.

Gjetjet e tyre u publikuan në revistën Science Advances.

Continue Reading

Shëndeti

Teknika e re ‘pioniere’ që mund të dallojë kancerin e syrit – i duhet ‘më pak se një sekondë’

Published

on

Pengesa më e madhe për përmirësimin e shkallës së mbijetesës së kancerit është vonesa në zbulimin.

Fatmirësisht, përparimet e teknologjisë po ndihmojnë për të ngushtuar hendekun midis zbulimit dhe diagnostikimit.

Studiuesit kanë zhvilluar një pajisje “pioniere” 3D e cila mund të ndihmojë në zbulimin e kancerit të syrit në një mënyrë të shpejtë, efikase dhe të lirë.

Pajisja me kosto të ulët, e cila mund të kapë imazhe 3D të syrit, mund të ndihmojë gjithashtu në zbulimin e glaukomës – një gjendje tjetër e syve që përfiton nga zbulimi i hershëm. Pajisja mund të kapë imazhe të retinës, pjesës së pasme të syrit dhe kornesë dhe mund të shtohet në një llambë të çarë e cila përdoret zakonisht nga optometristët për të kontrolluar shëndetin e syrit.

Makinat ekzistuese për imazhe 3D mund të kushtojnë deri në 118 mijë euro gjë që shpesh i bën ato shumë të shtrenjta për përdorim në shkallë të gjerë të popullsisë.

Një version i modifikuar i teknologjisë mund të bëjë të mundur që njerëzit të bëjnë “selfie” të retinës së tyre, që do të thotë se makina mund të përdoret në mjedise jo të mbikëqyrura si farmacitë. Pajisja është zhvilluar nga Doktor Mario Giardini, Doktor Ian Coghill dhe Kirsty Jordan, në Departamentin e Inxhinierisë Biomjekësore të Universitetit të Strathclyde.

Doktor Giardini tha: “Pacientët mund të fotografohen lehtësisht dhe me kosto të ulët, pa nevojën e pranisë së një specialisti. Pajisja jonë merr imazhe 3D në mënyrë të besueshme dhe është e rehatshme dhe e shpejtë, në më pak se një sekondë”.

“Teknologjia ka potencialin të revolucionarizojë ekzaminimin dhe ndjekjen brenda komunitetit të kushteve të tilla si glaukoma, siç mund ta përballonte çdo optometrist, kudo në botë. Kjo punë e bën diagnostikimin e syve më të aksesueshëm, duke reduktuar pabarazitë”.

Continue Reading

Shëndeti

Dy sëmundjet nga të cilat rrezikoheni nëse flini me dritë ndezur në dhomën e gjumit

Published

on

Nuk janë të paktë ata që janë mësuar të flenë me dritë në dhomën e tyre.Diçka që është e dëmshme për shëndetin tonë, sipas një studimi të ri shkencor nga Universiteti Northwestern.

Në mënyrë të veçantë, u vu re se çdo ekspozim ndaj dritës gjatë natës lidhej me një rrezik më të lartë të obezitetit, presionit të lartë të gjakut (hipertensionit) dhe diabetit tek të rriturit e moshuar.

“Pavarësisht nëse është telefoni juaj apo televizori i lënë ndezur gjatë kohës që flini, edhe ndotja nga drita e qytetit të madh, mund të rrisë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht për njerëzit e moshuar”, thotë bashkëautori i studimit dhe asistent profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Northwestern Feinberg dhe një mjek i Mjekësisë Veriperëndimore.

Continue Reading

Shëndeti

Ja sa dëm i shkaktoni trupit kur nuk hani mëngjes

Published

on

Mos e lini mëngjesin pa ngrënë është këshilla e përjetëshme e nënave dhe gjysheve.

Shpesh konsiderohet si një nga vaktet më të rëndësishme të ditës i cili ju mban të ngopur e të fortë për gjatë gjithë ditës.

Por si qëndron e vërteta për këtë vakt të ditës?

A është vertëtë mëngjesi kaq i rëndësishëm për t’u konusmuar?

Në këtë artikull nga AgroWeb.org ju tregojmë se përse ky vakt konsiderohet më i rëndësishëm se dreka dhe darka.

Zgjidhni ushqimet dhe jo vaktin
Kjo është e vërtetë dhe funksionon për persona të caktuar edhe sipas ekseprtëve.

Nëse nuk keni dëshirë të konsumoni një vakt të plotë sapo zgjoheni në mëngjes për disa persona mund të jetë e pranueshme.

E rëndësishme është të zgjidhni se çfarë do të konsumoni në mëngjes.

Në vend të një pjatë të mbushur me petulla apo drithra me sheqer, zgjidhni të konsumoni shumë proteina.

Mjafton një gotë me lëng frutash apo një frut për të mbushur stomakun tuaj plot me shëndet.

Nëse konsumoni që në mëngjes ushqime të pasura me fibra do të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë dhe kjo do të ndihmojë më energjinë tuaj gjatë gjithë ditës.

Nga ana tjetër nëse e detyroni veten të mos konsumoni mëngjes edhe kur keni uri rrezikoni të ulni nivelin e sheqerit në gjak që prek më pas prodhimin e insulinës duke shkaktuar një sërë problemesh në trupin tuaj.

Kur qëndroni shumë pa ngrënë do të ndiheni të lodhur, trupi juaj do të sforcohet më shumë dhe kjo pa dyshim që është e dëmshme.

Në rast se nuk po praktikoni një regjim strikt, atëhere lënia e mëngjesit pa ngrënë në këtë rast do të ishte shumë e dëmshme për organizmin dhe do t’ju bënte të irritoheshit më shpejt gjatë ditës tuaj.

Po kur nuk keni uri?
Në rastet kur nuk keni uri sipas ekspertëve përgjigja e duhur për trupin do të ishte të mos konsumoni çdo gjë sapo zgjoheni në mëngjes.

Gjithsesi është e rëndësishme të kuptoni arsyen se përse nuk keni uri në mëngjes, ndoshta po konsumoni darkën shumë vonë.

Ndoshta po konsumoni për një kohë të gjatë vakte të rënda të cilat stomaku juaj i tret me vështirësi.

Nëse nuk doni të vraponi menjëherë në kuzhinë sapo zgjoheni atëherë mos e bëni.

E rëndësishme është të konsumoni diçka 2-3 orët e para pasi jeni zgjuar.

Ekspertët këshillojnë që t’i konsumoni të tre vaktet në një ditë, por që gjithashtu të dëgjoni edhe trupin tuaj e të zgjidhni gjithnjë ushqimet më të shëndetëshme.

Continue Reading

Aktuale