Connect with us

Shëndeti

Kafeja mund të zvogëlojë rrezikun për t’u prekur nga kjo sëmundje, zbulon një studim i ri

Published

on

Nëse keni menduar që të hiqni dorë nga pirja e kafesë në mëngjës, lexoni këtë artikull para se të merrni këtë vendim.

Një studim i fundit, ka gjetur se kafeja parandalon një sëmundje nga e cila preken sot një numër i madh i njerëzve në botë.

Sipas shkencëtarëve, ky informacion është i rëndësishëm për njerëzit në të dyzetat dhe të pesëdhjetat e tyre.

Sipas një studimi të botuar në revistën Frontiers in Aging Neuroscience, konsumi më i lartë i kafesë lidhet me një rrezik më të ulët të dëmtimit të kujtesës, i cili edhe i paraprin sëmundjes së Alzheimerit.

Përgjatë dhjetë vjetësh, studiuesit studiuan zakonet e konsumimit të kafesë dhe shëndetin kognitiv të 227 të rriturve australianë normalë të moshuar.

Ata gjetën se pirja e kafes kishte ndihmuar ata që të zvogëlonin rrezikun për t’u prekur nga sëmundja e Alzheimerit.

Sipas studiuesve, procesi ka të ngjarë të lidhet me mënyrën se si kafeja parandalon grumbullimin e amiloidit. Pllakat amiloide janë forma të pllakave që dëmtojnë neuronet në tru dhe shoqërohen me sëmundjen e Alzheimerit dhe dëmtimin kognitiv. Është lidhur gjithashtu me një reduktim të vëllimit të hipokampusit, pjesës së trurit që formon kujtesën.

Sipas Andrea Dunn, RD, një dietologe në departamentin e gastroenterologjisë, hepatologjisë dhe ushqimit të Cleveland Clinic, kafeina luan rol të madh në kujtesë.

“Kafja përmban rreth një mijë përbërës të ndryshëm botanikë dhe është burimi i vetëm më i mirë i antioksidantëve në dietën amerikane,” thotë ajo, duke vënë në dukje se hulumtimet kanë lidhur përbërësit në kafe me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve si diabeti i tipit 2, sëmundjet e mëlçisë dhe disa lloje të kancerit.

Moderimi është thelbësor, ashtu siç është me ushqimet dhe pijet e tjera. Një studim që shqyrtoi të dhënat nga mbi 350,000 njerëz zbuloi se konsumimi i një deri në dy filxhanë kafe në ditë lidhej me përfitimet për shëndetin e zemrës, por se përfitimet u zbehën me rritjen e sasisë së kafesë së konsumuar.

Marrja e kafeinës duhet të kufizohet në 400 mg në ditë në të gjitha pijet.

Continue Reading

Lajme

A është vaksinuar Elon Musk? Befason me përgjigjen

Published

on

By

Elon Musk, një ndër miliardëret më të mëdhenj botërorë, ka bërë të ditur statusin e tij të vaksnimit.

Musk, në një intervistë, ka thënë se është pro shkencës dhe se ka marrë të gjitha dozat e nevojshme për imunizim, shkruan lajmi.net.

Megjithatë, ai është shprehur kundër idesë së imponimit të vaksinimit ndaj njerëzve.

Continue Reading

Lajme

Skënder Brataj: Ku ndryshon Omicron nga Delta, të gjithë do të infektohen

Published

on

By

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj u shpreh se me variantin Omicron, shifrat e infektimeve kanë arritur në rekord, ndërsa ndryshimi në krahasim me vitin e kaluar është se është ulur me rreth 50% numri i të shtruarve në spitale. Më tej, Brataj tregoi edhe ku ndryshon varianti Omicron nga ai Delta, teksa ky i fundit është një formë më e rëndë e koronavirusit.

Si është situata?

Në një situatë të tillë, ku të gjithë parametrat kanë ndryshuar dhe për fatin e mirë jo të gjithë janë përkeqësuar, numri i të shtruarve në spitale është thuajse konstant, dhe rreth 50% më pak se vitin e kaluar. Tipike është fakti i numrit të vizitave, që është disi i rritur, në krahasim me vitin e kaluar. 434 vizita në banesë kemi në 24 orët e fundit, dhe mbi 200 kemi konsulta me mjekun e familjes. Nga këto, vizita për Covid janë 87, pra janë dyfishuar në krahasim me dhjetorin.

Vijon të jetë në qarkullim varianti Delta?

Sigurisht që është akoma në qarkullim. Jemi në fazën ngjitëse të infeksioneve nga vala e katërt e Omicronit, pasi kemi shifra të larta infektimi. Por ndryshimi është te numri i të shtruarve në spital, se kemi më pas, krahasuar me vitin e kaluar.

Sa qëndrojnë në shtëpi pacientët me Omicron?

Klinika është e varur me gjendjen shëndetësore, me moshën, vaksinimi, etj. Do t’i gjejë të gjithë, edhe të vaksinuarit, edhe të pavaksinuarit, por çmimin më të lartë do ta kenë të pavaksinuarit.

Cilat janë benefitet e një të vaksinuari të prekur nga Omicroni?

Të pavaksinuarit rrezikun e kanë shumë herë më të madh, sepse Omicroni është gjithmonë koronavirus. Nëse zgjat më shumë se 5 ditë, kujdes sepse edhe Omicron jep shenja të pulmoneve. Ka shumë asimpomatikë dhe që e kalojnë lehtë, por nëse kalon një javë dhe keni probleme me frymëmarrjen, duhet t’i drejtoheni spitalit, sidomos kur oksigjeni bie poshtë 90.

Kush e ndan nëse është Delta apo Omicron dhe a ka raste në spital me Omicron?

Sekuencimi nuk bëhet. Tamponi tregon nëse je pozitiv ose jo. Nëse format shfaqen 5-6 ditë më vonë, është Delta, nëse shfaqet 2-3 ditë, është Omicron. Nëse Delta kishte 40-50% humbjen e shijes dhe nuhatjes, Omicroni e ka 10%. Omicroni ka bllokim hundësh e sekrecione, që ishin më të rralla te Delta. Omicroni është më i ngjashëm me gripin.

A mbron ende maska?

Masat janë të shkruara në gur, nuk ndryshojnë. Maskat ka 100 e ca vite që mbrojnë. Nuk ndryshojnë rregullat në asnjë mënyrë. Maskat duhen mbajtur, sidomos kush ka fëmijë të vegjël, sepse janë të pavaksinuar.

Continue Reading

Lajme

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve? Studimi i fundit tregon të dhënat e frikshme për këtë fenomen

Published

on

By

Më shumë se 1.2 milionë njerëz vdiqën në mbarë botën në vitin 2019 nga infeksionet e shkaktuara nga bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, sipas studimit më të madh të kësaj çështjeje deri më sot.

Ky është më i madh se numri vjetor i vdekjeve nga malaria ose SIDA.

Vendet më të varfra janë më të prekura, por rezistenca antimikrobike kërcënon shëndetin e të gjithëve, thotë raporti. Rekomandohen investime urgjente në barna të reja dhe përdorimi më i mençur i atyre aktuale për t’u mbrojtur kundër tij. Përdorimi i tepërt i antibiotikëve vitet e fundit për infeksionet e parëndësishme do të thotë se ata po bëhen më pak efektivë kundër infeksioneve serioze.

Njerëzit po vdesin nga infeksione të zakonshme, të trajtueshme më parë, sepse bakteret që i shkaktojnë ato janë bërë rezistente ndaj trajtimit. Zyrtarët shëndetësorë në Mbretërinë e Bashkuar kohët e fundit paralajmëruan se rezistenca antimikrobike (AMR) ishte një “pandemi e fshehur” që mund të shfaqej në vazhdën e Covid-19 nëse antibiotikët nuk përshkruheshin me përgjegjësi.

Vlerësimi i vdekjeve globale nga AMR, i publikuar në Lancet, bazohet në një analizë të 204 vendeve nga një ekip studiuesish ndërkombëtarë, të udhëhequr nga Universiteti i Uashingtonit, SHBA. Ata llogaritin deri në 5 milionë njerëz të vdekur në 2019-ën nga sëmundjet në të cilat AMR luajti një rol – në krye të 1.2 milionë vdekjeve që shkaktoi drejtpërdrejt.

Në të njëjtin vit, AIDS mendohet të ketë shkaktuar 860,000 vdekje dhe malaria 640,000.

Shumica e vdekjeve nga AMR u shkaktuan nga infeksione të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, si pneumonia dhe infeksionet e qarkullimit të gjakut, të cilat mund të çojnë në sepsis./BBC

Continue Reading

Aktuale