Connect with us

Argëtim

Vetëm një grusht me euro, si të blini shtëpi të lirë në Itali

Published

on

Vetëm një grusht me euro, si të blini shtëpi të lirë në Itali

Të blesh një shtëpi që nuk kushton shumë në Itali është një perspektivë tërheqëse për shumë të huaj. Ndërsa disa kanë qenë mjaft të guximshëm për të ndërmarrë këtë hap dhe për të blerë një shtëpi me çmim nga një deri në disa mijëra euro në një fshat rural italian, të tjerët ka të ngjarë të jenë penguar nga frika se diçka nuk shkon, shkruan CNN

Kur vjen puna për të dhënë këshilla të paçmueshme për këtë temë të veçantë, askush nuk është më i mirë se ata që e kanë bërë vetë. Në janar, qyteti italian Biccari mbushi titujt kryesorë kur filloi të shesë shtëpi të rrënuara prej një euro dhe shtëpi që kishin nevojë për rregullime minimale – kjo e fundit ishte më e suksesshmja.

Kryebashkiaku Gianfilippo Mignogna zgjodhi të shesë shtëpitë në një përpjekje për të ringjallur qytetin e heshtur, i cili ka shënuar rënie të popullsisë gjatë viteve të fundit. Mariano Russo, një argjentinas me origjinë italiane, bleu një shtëpi komode prej 55 metra katrorë, dykatëshe në Biccari për 7,000 €.

Shtëpia e Rusos u rinovua kur u shit, madje edhe muret ishin të sapo lyera dhe ka një tarracë panoramike, ndërsa hyrja ndodhet në një rrugicë piktoreske të qendrës historike të qytetit. Përveç çmimit të blerjes, noteri për aktin e blerjes i kushtoi atij një shtesë prej 3,000 €.

Blerësit duhet të jenë gjithashtu të vetëdijshëm për çdo dëmtim ndaj palëve të treta që mund të jenë shkaktuar nga ish-pronarët e shtëpisë përpara se të nënshkruajnë aktin e blerjes. Gjetja e një agjenti efikas është një faktor kyç për Rolf Bauer, një inxhinier në pension nga Gjermania, kur filloi të kërkonte për shtëpi në Biccari.

“Më pëlqen atmosfera e fshatit, besoj se fati më dërgoi këtu. Shkova me makinë në Puglia këtë verë për të zgjedhur një shtëpi dhe ishte qyteti i parë ku u ndala. Ishte perfekt,” tha Bauer, i cili pagoi 30,000 € për shtëpinë e tij të rinovuar.

Ai zgjodhi të blejë shtëpinë në Puglia dhe jo në Siçili, ku qytete të ndryshme shesin shtëpi për një euro.

“Sicilia është shumë larg në jug, plus nuk kam dashur kurrë një shtëpi që kushton një euro,” shpjegon ai. “Pasi kërkon shumë rregullime”.

Bauer, i cili ka prona të tjera në Europë, zbuloi se tarifat e agjentit – nën 500 euro ishin shumë më të ulëta se ato në vendet e tjera. Shtëpia e tij prej 150 metrash katrorë ka tre kate, me pamje panoramike dhe ka tavane të harkuar, një kuzhinë të madhe, një bodrum të madh dhe një shkallë prej guri që çon në hyrjen e përparme. Bauer rregulloi disa gjëra, si rregullimi i dyshemeve, përmirësimi i sistemit elektrik dhe vendosja e një dushi të ri. Ai ka në plan ta zëvendësojë dhomën e gjumit në katin e sipërm në një verandë.

Procesi i blerjes së një shtëpie të lirë në Biccari ishte pak më i komplikuar për Aksana Klimavets, një përkthyese ruse me bazë në Itali, e cila ndihmoi një biznesmene nga Moska për të blerë një shtëpi të vjetër për 15,000 €.

E vendosur në një rrugicë të ngushtë me kalldrëm, shtëpia trekatëshe u rinovua plotësisht. Por sipas Klimavets, gjetja e një noteri ishte tepër e vështirë, ndërsa procesi i shitjes zgjati disa muaj. Për të përshpejtuar procesin, klienti i Klimavets vendosi t’i dërgonte paratë noterit shumë përpara takimit të ri planifikuar për të nënshkruar marrëveshjen, që nënkuptonte blerjen e shtëpisë pa u parë, raporton abcnews.al

Pasi kjo u rregullua, kur ajo udhëtoi në Moskë për të nënshkruar aktin dhe zbuloi se noteri kishte vendosur aksidentalisht adresën e gabuar. Kur ajo dhe blerësi u takuan me pronarët, ata zbuluan se shtëpia kishte pesë trashëgimtarë.

“Ajo shtëpi ka një histori vërtet të gjatë, gjatë mbledhjes së aktit, noteri na lexoi listën e pronarëve të kaluar dhe tani jemi në kontakt me një trashëgimtar për të transferuar faturat e shërbimeve,” shpjegon ajo.

Pasi kaloi edhe këtë pengesë, pronarja e re më pas duhej të kalonte procesin e hapjes së një llogarie bankare në Itali, gjë që mund të jetë veçanërisht e vështirë për ata nga Rusia, përpara se të ishte në gjendje të paguante ndonjë faturë apo të shijonte pushimet e saj.

Por pavarësisht këtyre sfidave të shumta, Klimavets thaq se klientja e saj ka rënë në dashuri me rrugët e pastra dhe mjedisin e paprekur të Biccarit.

“Për rusët, Puglia është një destinacion kryesor”, shton ajo. “Është aeroporti ndërkombëtar në Bari dhe varri i Shën Nikollës, i cili është një vend pelegrinazhi ruso-ortodoks.”

Blerësja, një biznesmene e paidentifikuar, mezi pret të jetë të jetojë në shtëpinë e saj.

Continue Reading

Argëtim

Publikohen pamjet – Incident i tillë nuk kishte ndodhur kurrë më parë në Përputhen

Published

on

By

Bledi dhe Mikela janë përfshirë në një debat të fortë të shtunën e kaluar gjatë Prime-t të Për’puthen. Ndërsa Mikela ishte ulur në karrige, ai ka goditur këtë të fundit, ndërsa ishte shumë i nxehur.

Kjo ka sjellë reagimin e vajzës e cila e ka quajtur jo burrë, ndërsa vajzat dhe djemtë e kanë mbajtur. Opinionistët e kanë konsideruar një veprim të ulët atë që bëri Bledi, duke qenë se ky është një program që promovon dashurinë.Continue Reading

Argëtim

Jetoi 10 vjet në një pyll për t’i ikur gruas: Tani jam i lumtur

Published

on

Nuk duronte dot më të kontrollohej nga gruaja dhe të kishte një jetë që nuk donte ta jetonte më. Kështu, ka vendosur, të largohej dhe të banonte në një pyll, ku qëndroi për 10 vjet.

Një vendim ekstrem ai i kopshtarit britanik Malcolm Applegate. Pasi ka fjetur në pyje gjatë gjithë kësaj kohe, ka vendosur të kthehet në Londër, por jo tek bashkëshortja. Tani jeton në një shtëpi me tavan në një qendër sociale dhe është i lumtur, transmeton lajmi.net.

Sapo u kthye, Malcolm ka dashur t’ia tregojë historinë motrës së tij, e cila nuk e kishte parë për 10 vjet dhe që besonte se kishte vdekur.

Një histori e pabesueshme, e publikuar nga mediat angleze dhe që ka bërë shumë bujë. “Para se të bëhesha një anëtar i ‘Emmaus Greenwich’, kam qenë një kopshtar në Farnborough për 25 vjet të lumtura. Më pëlqente shumë puna që bëja, sikundër edhe tani. Pastaj u martova…”.

“Që atëherë jeta ime u bë gjithnjë e më e trishto, – vazhdon rrëfimin e tij. – Sa më shumë punoja, aq më tepër bashkëshortja ime inatosej. Nuk duronte dot të më shikonte jashtë shtëpisë. Por nuk pranova dhe u largova nga shtëpia”.

“Nuk i thashë askujt, – kujton ai, duke menduar largimin, – as familjes sime. U largova për 10 vjet, duke qëndruar në një pyll pranë Kingston. Ai vend u bë shtëpia ime. Punoja si kopshtar në një qendër për të moshuarit aty pranë. Më pëlqente shumë jeta ime. Pastaj, përmes një miku, mësova për shoqatën “Emmaus”. Shkova atje për një intervistë dhe u transferova, duke u strehuar menjëherë”.

Tani Malcolm i dedikohet me përkushtim punës. Ka gjetur lumturinë, siç deklaron ai vetë: “Jeta ime ka sërish një kuptim”. /Lajmi.net/

Continue Reading

Argëtim

Serbët dhe maqedonasit heqin dorë nga nuset shqiptare, në Rusi gjejnë me çmim “më të lirë”

Published

on

Vite me radhë, në Serbi dhe në Maqedoninë e Veriut është bë “modë” që serbët dhe maqedonasit të cilët nuk mund të gjejnë nuse në vendin e tyre, kërkojnë nuse në Shqipëri.

Përveç se modë, kjo ishte shndërruar edhe në biznes nga i cili përfitonin edhe “mësitët”, por edhe familjet e vajzave. Për një kompensim të caktuar parash, vajza nga familje të varfëra në Shqipëri, pranonin të martoheshin me serbë dhe maqedonas që jetojnë në fshatra ku

Bëhej fjalë për “dhëndurrë” që merren me bujqësi dhe blegtori dhe që kishin kaluar moshën e rinisë duke mbetur beqarë, tranmseton Zhurnal.

Tani situate ka ndryshuar. Sipas mediumeve serbe, shumë dhëndurrëve të atjeshëm në moshë të shkuar “kisemti” u ka dalë në Rusi.

Në shkrimet me titull “Blerja e nuseve shqipare nuk ëhstë më në modë, në skenë paraqiten ruset”, mediumet serbe shkruajnë se ndërmjetësuest kanë gjetur një hapësirë të re për biznesin e tyre, sepse në Rusi “tregu” i femrave është edhe më “i lirë” se në Shqpëri.

Përveë kësaj, serbët dhe maqedonasit konsiderohen më të afërt me rusët se me shqiptarët, kështu që edhe përskaj distancës më të largët me Rusinë, megjithatë preferojnë nuset e atjshme.

Çimi mesatar i shkuesisë për një nuse nga Rusia është 1.000 euro, kurse nëse dhëndrri dëshin nusja të jetë 5-6 vite më e re, atëherë duhet të paguajnë shkuesinë rreth 1.500 euro.

Edhe vajzat nga Rusia janë shprehur më të gatshme të martohen me serbë, se sa me gjermanë dhe holandezë.

Continue Reading

Aktuale