Connect with us

Sport

Qeqa Krelani vlerëson se Messi e meritoi ta fitonte “Topin e Artë” bazuar në kontinuitetin e tij

Published

on

Gazetarja e sportit Qeqa Krelani ka vlerësuar se legjenda e futbollit Lionel Messi me meritë e ka fituar “Topin e Artë”.

Krelani në “60 Minuta” të KTV-së ka thënë se duke u bazuar në kontinuitetin, Messi e ka merituar të fitojë. Ndërsa thotë se faktor determinues ka qenë triumfi në Copa America.

“Unë ndoshta veçohem prej gjithë asaj masës që po bëjnë zhurmë e po thonë se nuk është me meritë Topi i Artë i fituar nga Messi për herë të shtatë. Të them të drejtën ndryshe është kur për momentin je më i miri, e ndryshe kur çdo sezon je më i miri. Ka vdekur koha kur për ‘Topin e Artë’ shihen vetëm statistikat. Ka ndryshuar mënyra dhe formati. Topi i Artë nuk jepet në bazë të statistikave, por të kontinuitetit e lojës artistike e shumë golave të bukur që na dhuron Messi. Ndoshta viti 2020 ishte i Lewandowskit, por këtë vit e meritoi Messi. Si evropian ndoshta nuk e vlerësojmë shumë Kupën e Amerikës, por futbollistët latinë e konsiderojnë garë madhështore. Edhe vet Messi tha se triumfi në Copa America ishte faktor determinues”, tha Krelani.

Ndërkohë gazetari i sportit në KOHA, Florim Maliqaj, tha se sipas tij Jorginho ka merituar triumfin, ndërsa Messi është dashur të renditet i treti.

“Lewandowski kishte më tepër gola. Nga kjo treshe që ishte në finale, Messi sipas meje është dashur të renditet i treti. Jorginho e ka merituar të fitonte. Ai ka fituar Evropianin me Italinë, Ligën e Kampionëve me Chelsean, Superkupën e Evropës me Chelsean. Deri më tash gjithmonë statistikat e titujt kanë qenë vendimtare”, ka thënë Maliqaj.

Continue Reading

Sport

Xherdan Shaqiri do të largohet nga Lyoni, e duan në ligat më të forta

Published

on

Futbollisti kosovar ka oferta nga Anglia, Italia e Gjermania, por edhe në Amerikë. Ai pritet të largohet nga Lyoni gjatë këtij muaji.

Xherdan Shaqiri mund të largohet nga Olympique Lyoni pas vetëm gjashtë muajsh qëndrimi.

Futbollisti kosovar nuk e ka treguar veten në klubin francez dhe i ka bërë valixhet gati.

Mediumi gjerman “Sky Sport” raporton se përfaqësuesi zviceran ka oferta nga disa klube angleze dhe italiane, përcjell “Gazeta Express”.

Gjithashtu, rikthimi në Bundesligë është i mundshëm për futbollistin nga Zhegra e Gjilanit.

Ndër të tjera, ky medium raporton se 30 vjeçi pëlqehet edhe në ligën amerikane MLS.

Ish-futbollisti i Baselit, Bayernit, Interit, Stoke Cityt e Liverpoolit po e kërkon një klub në të cilin mund të luajë rregullisht.

Kjo pasi ai synon të jetë pjesë e rëndësishme e Kombëtares së Zvicrës në Botërorin e Katarit këtë vit, përcjell “Gazeta Express”.

Sidoqoftë, deri tash nuk ka arritur ende ndonjë ofertë zyrtare për futbollistin ofanziv.

Edhe Lyoni është i interesuar për ta shitur futbollistin kosovar qysh këtë muaj.

Continue Reading

Sport

Thomas Vermaelen i jep fund karrierës si futbollist

Published

on

Mbrojtësi, Thomas Vermaelen ka njoftuar se i ka dhënë fund karrierës së tij si futbollist, percjell Zeri.info.

Lajmin e ka bërë te ditur nga faqja zyrtare e tij permes nje postimi ne “Instagram”.

“Jam jashtëzakonisht krenar dhe mirënjohës të njoftoj se do të bëhem ndihmës trajner për kombëtaren belge. Duke pritur me padurim këtë hap të ri dhe sfidë të re në jetën time.

Kam vendosur të tërhiqem nga futbolli profesionist. Unë kam qenë shumë me fat që kam luajtur për klubet më të mahnitshme në lojë dhe për këtë jam jashtëzakonisht mirënjohës. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen gjatë gjithë karrierës sime”, ka shkruar Vermaelen.

Mbrojtësi belg ka pasur një karrierë mjaft të pasur, duke u angazhuar me skuadra si Arsenal dhe Barcelona, por edhe me kombëtaren e Belgjikës.

Vermaelen tani do të jetë pjesë e stafit teknik të Roberto Martinez, te kombëtarja e Belgjikës.

Continue Reading

Sport

Toni Kroos mori një nga kartonët e verdhë më të çuditshëm në vitet e fundit, pas një ndërhyrje ‘fantazmë’ kundër Elche

Published

on

By

Toni Kroos mori një nga kartonët e verdhë më të çuditshëm në vitet e fundit, pas një ndërhyrje ‘fantazmë’ kundër Elche

Mesfushori i Real Madridit, Toni Kroos, mbeti i tërbuar në mënyrë të kuptueshme pasi iu dha një karton i verdhë i çuditshëm për atë që është përshkruar si një ‘trajtim fantazmë’.

Përplasja e së enjtes në Copa del Rey mes Los Blancos dhe Elches shkoi në kohë shtesë pasi të dyja skuadrat nuk arritën të gjenin rrjetën brenda 90 minutave.

Elche më pas hapi rezultatin në minutën e 103-të dhe një befasi ishte afër të ndodhte, por skuadra e Carlo Ancelotti arriti të kalonte në çerekfinale falë golave ​​të vonuar nga Isco dhe Eden Hazard.

Pas mungesës së kohës së tij të lojës për Real Madridin kohëve të fundit, Hazard do të duhej të ishte në krye të titujve të mediave, por dikush tjetër ka ‘vjedhur’ vëmendjen.

Ishte gjyqtari kryesor i ndeshjes, i cili vendosi të jap një karton për gjermanin Kroos në minutën e 78-të pas një ndërhyrje ‘fantazmë’ ndaj anësorit të Elches, Tete Morente.

Kjo është e drejtë. Mesfushorit gjerman iu dha një karton i verdhë për këtë – një vendim që ka hutuar plotësisht tifozët në rrjetet sociale. /Telegrafi/

Continue Reading

Aktuale