Connect with us

Bota

Bjellorusia është i vetmi vend në Evropë që ka ende në fuqi dënimin me vdekje

Published

on

Që nga viti 2019, dënimi me vdekje u hoq me ligj ose në praktikë në 142 vende, që do të thotë se ai ende përdorej në 56 vende, la bërë të ditur Parlamenti Evropian me rastin e ditës së fushatës ndërkombëtare “Qytetet kundër dënimit me vdekje” më 30 nëntor.

Në vitin 2019, 657 njerëz u ekzekutuan në mbarë botën (me përjashtim të Kinës, ku besohet se janë kryer mijëra ekzekutime) dhe më shumë se 25,000 u dënuan me vdekje, tha Parlamenti Evropian, i cili kundërshton fuqimisht dënimin me vdekje dhe mbron fuqishëm heqjen e tij kudo në botë.

Numri i ekzekutimeve në vitin 2019 ka qenë më i ulëti në dhjetë vitet e fundit, me 690 ekzekutime në botë dhe në vitin 2017 – 993.

Rreth 86% e të gjitha ekzekutimeve të regjistruara në vitin 2019 kanë ndodhur vetëm në katër vende – Iran, Arabi Saudite, Irak dhe Egjipt. Të dhënat për Kinën nuk dihen sepse konsiderohet sekret shtetëror, deklaroi PE, duke iu referuar si burim Amnesty International.

Siç thuhet, heqja e dënimit me vdekje kundërshtohet fuqishëm në Azi, në botën arabe dhe në SHBA.

Në të njëjtën kohë, katër të pestat e 55 vendeve afrikane kanë hequr dënimin me vdekje ose kanë një moratorium mbi ekzekutimin.

Bjellorusia është i vetmi vend në Evropë që vazhdon të zbatojë dënimin me vdekje. Rusia ka një moratorium për ekzekutimin e dënimit me vdekje dhe ekzekutimi i fundit ishte në vitin 1999.

Parlamenti thekson se BE-ja jep kontributin më të madh në luftën kundër dënimit me vdekje në botë dhe rikujton se të gjithë anëtarët e saj e kanë hequr atë lloj dënimi në përputhje me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Në luftën kundër dënimit me vdekje, BE-ja ndalon tregtinë e mallrave që mund të përdoren për torturë dhe ekzekutim, përdor politikën tregtare për të promovuar respektimin e të drejtave të njeriut dhe mbështet organizatat e shoqërisë civile në vendet me dënim me vdekje për të rritur ndërgjegjësimin, monitorimin dhe dokumentimin situata.

Edhe BE-ja mbështet “me zë të lartë” të gjitha masat për heqjen e dënimit me vdekje në nivel të OKB-së.

Përveç kësaj, Parlamenti Evropian miraton rezoluta dhe organizon debate që dënojnë veprimet e vendeve që ende përdorin dënimin me vdekje, tha PE.

Continue Reading

Bota

Gjermania, Finlanda dhe Hong Kongu me protokolle të reja për Maqedoninë e Veriut

Published

on

By

Gjermania, Finlanda dhe Hong Kongu me protokolle të reja për Maqedoninë e Veriut

Për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, Republika Federale e Gjermanisë e vendosi Republikën e Maqedonisë së Veriut në listën e vendeve me rrezik. Me vendimin e fundit të autoriteteve gjermane, nga shtetasit e Maqedonisë së Veriut gjatë hyrjes në Gjermani kërkohet regjistrim elektronik dhe posedim i certificatës së vaksinimit ose kalimit të sëmundjes ose PCR negativ. Për ata që nuk janë infektuar me Covid dhe nuk janë vaksinuar, vijon masa e karantinës dhjetëditore, teksa mund të lirohen në ditën e pestë me PCR test negativ. Nga kjo masë përjashtohen fëmijët e pavaksinuar deri në gjashtë vjeç, për të cilët megjithatë vijon karantinë deri në pesë ditë.

Covid protokolli i ri vlen edhe për Finlandën. Të gjithë personat, përfshirë edhe shtetasit tanë, të cilët nuk mund të vaksinohen kundër Covid 19 për arsye shëndetësore, mund të hyjnë në Finlandë nëse kanë një certifikatë mjekësore që e dëshmon një gjë të tillë, së bashku me një vërtetim për test negativ për Covid 19, jo më të vjetër se 48 orë. Të gjithë të tjerëve (përveç atyre me vendbanim të rregulluar) që mbërrijnë në Finlandë edhe më tej u kërkohet certifikatë e vaksinimit të plotë ose shërimit nga Covid 19 (në gjashtë muajt e fundit) së bashku me një test negativ për Covid (jo më të vjetër se 48 orë).

Në të njëjtën kohë, Qeveria e Rajonit të Posaçëm Administrativ të Hong Kongut, solli vendim për ndryshimin e kushteve për hyrje në Hong Kong, sipas të cilit Republika e Maqedonisë së Veriut është në mesin e vendeve të Grupit A, ku janë detektuar raste të omikronit. Për shkak të kësaj, është e kufizuar hyrja e shtetasve tanë dhe e të huajve (të cilët nuk janë banorë të Hong Kongut) e të cilët në 21 ditët e fundit kanë qëndruar në Maqedoninë e Veriut. Për më tepër, hyrja u lejohet banorëve të Hong Kongut, por me një karantinë të detyrueshme 21-ditore dhe 6 teste PCR.

Continue Reading

Bota

Autori i masakrës në Norvegji kërkon të lirohet: Kam ndryshuar!

Published

on

Autori i masakrës së Utoya në Norvegji, Andres Behring Brevik ka kërkuar lirimin me kusht duke pretenduar se nuk është më një rrezik për shoqërinë.

Brevik nuk ka shfaqur asnjë shenjë pendese që nga vrasja e 77 personave nga sulmi i planifikuar në vitin 2011 dhe sipas ekspertëve është e pamundur që kërkesa e tij të pranohet. Randi Rosenqvist, psikiatrja që e ka ndjekur që nga burgosja në 2012 thotë se nuk ka vënë re ndryshime në sjellje .

“Në parim dhe praktikë, dikush që kërkon lirim me kusht duhet të tregojë pendesë dhe të tregojë se e kupton pse akte të tilla nuk mund të përsëriten,” tha ajo.

Familjarët e viktimave janë të shqetësuar se ai mund të përdor mundësinë e seancës gjyqësore për të tërhequr sërish vëmendjen mbi opinionet e tij ekstreme. Duke frymëzuar në këtë mënyrë njerëz që mendojnë si ai.

Në vitin 2012, Breivik iu dha dënimi maksimal prej 21 vitesh me një klauzolë të veçantë e përdorur rrallë në sistemin e drejtësisë norvegjeze – që ai mund të mbahet për një kohë të pacaktuar nëse konsiderohet një rrezik për shoqërinë.

Krimet e Breivik, të cilat ishin planifikuar me kujdes dhe të detajuara në ditarin e tij kanë ndikuar tek ekstremistët e tjerë të krahut të djathtë në mbarë botën.

Continue Reading

Bota

Bie borë në Sahara, “batanija e akullt” mbulon dunat , temperaturat bien nga 58 gradë në -2 (Foto)

Published

on

Bora mbuloi rërën në shkretëtirën e Saharës, pasi temperaturat ranë nën zero.

Një “batanije e akullt” mbuloi dunat, një fenomen i rrallë në shkretëtirën më të madhe në botë – ku temperaturat arrijnë shifra rekord në 58 gradë.

Fotografi Karim Bouchetata ka shkrepur fotografi mbresëlënëse të borës dhe akullit në Ain Sefra, në veriperëndim të Algjerisë.

Brenda natës, zhiva në termometër në qytetin algjerian ka regjistruar temperaturën prej minus dy gradë.

Në shikim të parë krijohej përshtypja sikur Sahara është mbuluar me “një batanije gjigante të akullt”.

Rëra e mbuluar me borë po ndodh për herën e pestë në 42 vitet e fundit në këtë qytet, ku në vitin 1979, 2016, 2018 dhe 2021 janë parë pamje të ngjashme

Ain Sefra është rreth 5 mijë metra në lartësi mbidetare dhe është e rrethuar me malet Atlas.

Shkretëtira e Saharës mbulon shumicën e territorit të Afrikës Veriore, e sipas ekspertëve Sahara që sot është shumë e thatë, pas 15 mijë viteve pritet të jetë e gjelbëruar. /Telegrafi/

Continue Reading

Aktuale