Connect with us

Lajme

Stimulim financiar për mjekët amë nëse mbi 70 për qind e pacientëve të tyre vaksinohen

Published

on

Stimulim financiar për mjekët amë nëse mbi 70 për qind e pacientëve të tyre vaksinohen

Shkup, 27 nëntor 2021 (MIA) – Kemi bërë kërkime gjatë dy tre ditëve të fundit dhe do të propozojmë një masë të re deri te qeveria dhe ajo është nxitja e posaçme për mjekët amë. Ose mjekët amë të jenë të stimuluar financiarisht kur do ta tejkalojnë 70 për qind të vaksinimit nga numri total i pacientëve që të shpërblehen me 30 denarë në pacient nga numri total që janë regjistruar tek ta. Ka edhe disa aspekte që duhet këtu të shqyrtohen, por mendoj se ai është propozimi që do të veprojmë të martën para qeverisë, ka thënë sot ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ka theksuar se për masat paraprake kanë diskutuar në seancën e qeverisë.

“Jam i vetëdijshëm se këto janë një nga masat më të vështira për shkak se prekin në një sferë ku deri tani nuk kemi pasur masa, ato janë marrëdhëniet e punës, vendi i punës, por kemi konkluduar se duhet të hulumtojmë në mënyrë shtesë dhe të shohim a do të ketë masa të njëjta që nuk do të jenë aq serioze, të cenojnë ndonjë vend pune dhe nga ana tjetër do të jenë stimulim për vaksinim dhe në këtë drejtim kemi punuar intensivisht”, ka thënë Filipçe duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas deklaratës para Qendrës urgjente klinike.

Lidhur me llojin e ri, ai ka thënë se ende është herët të thuhet saktë, bëhet fjalë për mutacionin e ri të virusit “Omikron” që ka mutacione të shumta dhe tani këtu është dyshimi dhe mund të jetë më transmetues se sa të gjitha mutacionet e tashme.

“Por kishim edhe shumë mutacione tjera që nuk janë përhapur deri tani. Kishte edhe skenarë tjera- lloji delta që me të vërtetë kudo u përhap. Do t’i shqyrtojmë të gjitha këto të hënën në takimin e Komisionit për sëmundje ngjitëse”, ka thënë Filipçe.

Continue Reading

Lajme

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Published

on

By

Ilire Dauti nga ASH-ja: Ti japim zë rinisë të ua kthejmë dinjitetin, për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë

Deputetja e Aleancës për Shqiptarër, Ilire Dauti në vazhdën e mesazheve të eksponentëve të ASH-së u është drejtuar qytetarëve të Tetovës se vota për rinistët është votë që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, shkruan Top24.

“Besimi i juaj i dhënë si deputete e zonës ishte mundësi që të ua kthej me punë në kuvend. Aty pra ku të gjithë që duhet të jenë në anën tuaj, ku ne kërkojmë ndryshime ligjore apo mjete nga buxheti janë në anën e gabuar. Ju pa dyshim meritoni jetë të dinjitetshme sikurse që mijra qytetarë që meritonin shtetësinë që sot falë ndryshimeve ligjore dhe presionit për zbatim korekt të ligjit e kanë marrë apo janë duke e marë.

Uratat e tyre të shumta para se të vlejnë per ne, janë për ju që na besuat. Kësaj here ju drejtohem për të kërkuar që besimi i juaj të jupet të rinjëve, që të jemi nga të ururarit dhe nga meritorët për çdo të ri më pak të larguar, ti inkurajojme e tua kthejme shpresën. Ta shprehim pakënaqësinë tonë ndaj fenomeneve devijante me votë për rininë për çdo lot të derdhur prindërish për largimin e fmijëve tanë, sepse fundja shprehja e pakënaqësisë është hapi parë drejt përparimit të një invidi apo populli” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Published

on

By

Abdulla Osmani Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË

Bartësi i listës për këshilltarë nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Abdulla Osmani përmes një videomesazhi u është drejtuar Tetovarëve duke kërkuar që ti japin Zë Rinisë dhe ta kthejmë dinjitetin në qytetin tonë, shkruan Top24.

“Të dashur bashkëqytetarë, Tetova jonë e lënë në haresë ka nevoj për ide të reja, e për ekositem inovativ, Tetova jonë ka nevoj për teatër për fëmijët dhe për qendër rinore ku të rinjtë do zhvillojnë aftlsitë e tyre. Tetova ka nevojë për një strehimore për qentë endacak dhe trajtim e kujdes human. Për një Tetovë ndryshe JEPI ZË RINISË voto shtatë” tha Abdulla Osmani, përcjellë Top24.

Continue Reading

Lajme

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Published

on

By

Vjollcë Berisha; Aftësitë e të rinjëve duhet artikuluar në vendin e lindjes e jo rrugëve të botës, andaj Jepi zë Rinisë

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, profesoresha Vjollcë Berisha në pak ditë para ditës së zgjedhjeve ka zgjedhur që bashkëvendasve të saj të ju drejtohet me pak fjalë e shumë domethënie, shkruan Top24.

Profesoresha Berisha ka kërkuar Tetovarëve që ti japin zë rinisë pasi ata kanë dije, energji dhe kanë sfiduar të gjithë dhe se aftësitë e tyre duhet të artikulohen në vendlindje dhe jo rrugëve të botës.

“Rinia jonë është me Aleancën për Shqiptarët, me ç’do gjë që realisht i nevojitet qytetit tonë. Ata janë më të mirët, kanë dijen, kanë energjinë, kanë vrrullin e moshës për ti bërë më së miri gjërat. Unë besoj fort tek ata, besoni edhe ju. Ata na kanë sfiduar të gjithëve, aftësitë e tyre duhet artikuluar në vendin e tyre të lindjes e jo rrugëve të botës, andaj votoni, shtatë jepni Zë rinisë” tha sekretari i ASH-së, Vjollcë Berisha përcjellë Top24.

Continue Reading

Aktuale