Connect with us

Lajme

Kryeministri malazez, Krivokapiq: Do të ishte puna më e lehta të jap dorëheqje, por asgjë nuk do të ndryshojë

Published

on

Një qeveri e pakicës do të ishte një lëvizje me rrezik të lartë, tha kryeministri malazez Zdravko Krivokapiq, duke shtuar se “nuk e di se ku do ta dërgonte kjo Malin e Zi”.

“Do të ishte më e lehtë për kryeministrin të jepte dorëheqje sepse atëherë të gjithë do të qetësoheshin, por maskat duhet të bien”, tha para gazetarëve Krivokapiq.

I pyetur se çfarë ka dashur të thotë me se Malit të Zi nuk do t’i ndodhë asgjë pozitive nëse kjo ndodh, Krivokapiq ka pohuar se ka folur për korrupsion politik.

Ai tha se nuk e di pse nuk është kënaqur njëri partner i koalicionit. “Unë pretendoj se nuk mund të jenë të pakënaqur dhe jam optimist se nuk do të devijojmë nga rruga evropiane, sepse nuk kemi marrë kurrë mbështetje më të madhe”, tha Krivokapiq.

Sipas tij, Mali i Zi është stabil, siguria ndoshta është në nivelin më të lartë, gjë që, siç tha ai, e ka konfirmuar edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë takimit të tyre në Bruksel.

Ndryshe, presidenti malazez, Milo Gjukanoviq është duke u përpjekur që të sigurojë numrin e duhur të deputetëve në mënyrë që të kalojë në parlament mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë.

Continue Reading

Lajme

Mickoski: Sa më shpejtë të jetë e mundur zgjedhje të parakohshme, pa qeveri teknike dhe me një njësi zgjedhore

Published

on

By

Ohër, 19 janar 2022 (MIA) – Sa më shpejtë të jetë e mundur të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kjo shumicë parlamentare dhe qeveria e BDI-së e administruar nga Kovaçeski mbahet në mënyrë artificiale, porositi sot nga Ohri Hristijan Mickoski, kryetari i VMRO-DPMNE-së opozitare.

Ai paralajmëroi së shpejti partia opozitare do të propozojë edhe aktivitete në drejtim që sa më shpejtë të shpallen zgjedhje të reja.

“Jemi të gatshëm dhe deri tek Parlamenti do të dorëzojmë ndryshime të Kodit zgjedhor, në të cilat nuk do të ketë qeveri teknike, gjegjësisht njëqind ditë humbje kohe të qytetarëve, por do ta shfrytëzojmë atë afat kushtetues prej 45 deri në 60 ditë”, tha. Mickoski.

VMRO-DPMNE-ja, porositi, nuk kundërshton të shkojë në zgjedhje dhe me përbërje të vazhdueshme të qeverisë.

“Nëse janë të frikësuar, le të mbetet Spasovski ministër i Punëve të Brendshme, le të mbetet ministri i ri i Punës dhe Politikës Sociale… Nuk do të ketë nga opozita zëvendës në bujqësi, financa, shoqëri informative, le të mbetet kjo qeveri siç është dhe të shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare”, tha Mickoski, me këtë rast duke paralajmëruar se partia opozitare është e gatshme të bisedojë edhe për vendosjen e një njësie zgjedhore.

Continue Reading

Lajme

Gjobiten 49 shoferë për mos dhënie përparësi për këmbësorët

Published

on

By

Shkup, 19 janar 2022 (MIA) – Gjatë ditës së djeshme në periudhën nga ora 10:00 deri në ora 14:00 Ministria e Punëve të Brendshme ka zbatuar kontroll të përforcuar të veprimit për sanksionimin e shoferëve të cilët nuk u kanë dhënë përparësi kalimi këmbësorëve, me ç’rast janë sanksionuar 49 prej tyre.

“Të gjithë autorëve u janë përgatitur kundërvajtje përkatëse”, kumtuan sot nga MPB-ja.

Continue Reading

Lajme

Arrestohet një person pas urdhër arrestit të shpallur për vuajtjen e dënimit me burg

Published

on

By

Shkup, 19 janar 2022 (MIA) – Nëpunësit policorë të Njësisë për polici intervenuese dje në zonën e Aerodromit e privuan nga liria A.S. (36) nga fshati Gërçec i Shkupit.

Siç informojnë nga MPB-ja, për të është shpallur urdhër arrest me të cilin është kërkuar për vuajtjen e dënimit me burg.

Personi është arrestuar në stacionin policor dhe do të dërgohet në burg për vuajtjen e dënimit.

Continue Reading

Aktuale