Connect with us

Lajme

​Serbia ndër 10 vendet me rënien më të madhe të demokracisë në botë

Published

on

Më shumë se gjysma e vendeve të botës gjatë dekadës së fundit kanë ngecur në demokraci dhe Serbia është një nga 10 vendet me rënien më të madhe të saj.

Kështu thuhet në raportin “Gjendja e Demokracisë në Botë, 2021”, prezantuar nga Instituti Ndërkombëtar për Demokraci dhe Ndihmë Zgjedhore (IDEA), duke shtuar se për pesë vjet me radhë, numri i vendeve që lëvizin drejt autoritarizmit ka qenë afërsisht tre herë më i lartë se ato që lëvizin në drejtimin demokratik.

Numri i vendeve demokratike po zvogëlohet dhe nga viti 2020, Serbia, Mali dhe Bregu i Fildishtë nuk janë më demokraci.

“Ky raport thekson kolapsin demokratik në Serbi, sepse pas problemeve serioze me zgjedhjet e vitit 2020, ajo nuk mund të konsiderohet më demokraci. Kjo vë në pikëpyetje anëtarësimin e ardhshëm të Serbisë në Bashkimin Evropian”, tha Adam Bodnar, dekan i Fakultetit Juridik në Universitetin polak të Shkencave Sociale dhe Humane, në parathënien e raportit për Evropën.

Raporti kujton se Serbia për herë të parë pas 20 vitesh nuk është më në kategorinë e demokracive, por pjesë e regjimeve hibride.

“Serbia, e cila ka mbetur prapa që nga viti 2013, më në fund është bërë një regjim hibrid në vitin 2020. Gjatë asaj periudhe, Partia Progresive Serbe (SNS) në pushtet kufizoi dhe diskreditoi shoqërinë civile dhe vendosi kufizime për lirinë e medias”, thuhet në raport.

IDEA thekson se cilësia e demokracive ka ngecur ose ka rënë gjatë dy viteve të fundit, jo më pak për shkak të pandemisë COVID-19.

“Në Ballkanin Perëndimor dhe vendet e tjera të Evropës Lindore, demokracia është përkeqësuar më tej nga pandemia COVID-19”, thuhet në raport, duke shtuar se legjitimiteti i shumë elitave në pushtet është minuar nga përpjekjet e tyre për të fituar avantazhi i pabarabartë zgjedhor gjatë pandemisë, opozita dhe përpjekjet për të dobësuar më tej integritetin e medias.

Pandemia në vendet e Ballkanit Perëndimor ka shkatërruar ndërtimin e demokracisë, duke përfshirë zgjedhjet e ndershme, lirinë e asociimit dhe të shprehjes.

Raporti thekson se Serbia ka përdorur dezinformimin në lidhje me pandeminë për të zbehur më tej lirinë e fjalës.

Kufizimi i qasjes në informacion dhe parandalimi i raportimit rreth pandemisë, autoritetet në Serbi janë përpjekur gjithashtu të kufizojnë kontaktet e gazetarëve me punonjësit e shëndetësisë, si dhe të mbyllin gojën e kritikëve.

Pandemia ishte gjithashtu një test i madh për zgjedhjet e lira dhe fushatat e intensifikuara në internet rritën gjithashtu rëndësinë e dezinformatave, ndërhyrjeve të huaja dhe keqpërdorimit të të dhënave.

Mjedisi elektoral në Serbi gjatë vitit të kaluar është karakterizuar me ndarje të thella politike, bojkot të parlamentit dhe polarizim social, duke përdorur pandeminë për të marrë përfitime elektorale.

Parlamenti serb, shton raporti, nuk ushtroi mbikëqyrje proaktive dhe thelbësore të ekzekutivit.

Dhuna ndaj grave dhe në familje u rritën gjatë pandemisë dhe Serbia është në grupin e vendeve në të cilat është rritur më shumë numri i grave që kërkojnë ndihmë.

Regjimet hibride me numrin më të madh të kritereve sipas të cilave u regjistrua një rënie demokratike pesëvjeçare në vitin 2020 janë Bregu i Fildishtë, Guinea, Serbia, Tanzania, Turqia dhe Zambia.

Ekzistojnë tre regjime hibride në Evropë (Serbia, Rusia dhe Turqia), dy regjime autoritare (Azerbajxhani dhe Bjellorusia) dhe 39 demokraci.

Continue Reading

Bota

Ishulli “në fund të botës” shkon në izolim për shkak të koronavirusit

Published

on

By

Ishulli “në fund të botës” shkon në izolim për shkak të koronavirusit

Ishulli i largët në Paqësor, Kiribati, u fut në izolim kombëtar për herë të parë që prej nisjes së pandemisë, pasi disa udhëtarë në avionin e parë që mbërrinte në vend pas 10 muajsh, dolën pozitiv me Covid-19.

Sipas masave të reja të sigurisë, njerëzit duhet të qëndrojnë nëpër shtëpi, ndërsa grupimet masive janë të ndaluara.

Në avionin që mbërriti nga Fiji 36 persona, nga 54 që ishin në bord, dolën pozitiv me Covid-19. Prej tyre, u infektuan edhe 4 të tjerë. Deri javën e kaluar, Kiribati kishte regjistruar vetëm 2 raste me Covid-19 që nga nisja e pandemisë.

Kiribati është një prej ishujve më të izoluar në botë, rreth 5000 kilometra larg kontinentit më të afërt, Amerikës së Veriut. Qeveria tha se të gjithë udhëtarët pozitiv me Covid-19 ishin të vaksinuar, por po mbahen në monitorim. Në total, ishulli ka 120 mijë banorë, por nuk dihet sa prej tyre janë të vaksinuar.

Continue Reading

Bota

Ukraina akuzon Gjermaninë për ‘inkurajimin e Putinit’ duke refuzuar dërgimin e armëve në Kiev

Published

on

By

Ukraina akuzon Gjermaninë për ‘inkurajimin e Putinit’ duke refuzuar dërgimin e armëve në Kiev

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka akuzuar Gjermaninë për minimin e unitetit midis aleatëve të vendit dhe për “inkurajimin” e Vladimir Putinit duke refuzuar të dorëzojë armë në Kiev.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, më herët të shtunën, ministry gjerman i mbrojtjes tha se Berlini do të ngrejë një spital fushor në Ukrainë në mes të krizës së sigurisë mes Perëndimit dhe Rusisë. Por Christine Lambrecht tha se dërgimi i ndihmës ushtarake tani nuk do të ndihmonte në “zbutjen e krizës”.

“Sot, uniteti i Perëndimit me Rusinë është më i rëndësishëm se kurrë. Për ta arritur atë dhe për të penguar Federatën Ruse, ne të gjithë po punojmë së bashku”, u përgjigj përmes Twitter-it ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba.

“Partnerët gjermanë duhet të ndalojnë fjalë dhe veprime të tilla për të minuar unitetin dhe për të inkurajuar Vladimir Putinin për një sulm të ri ndaj Ukrainës”.

Ministri i Jashtëm ukrainas, shtoi se Kievi është i ishte mirënjohës Gjermanisë për mbështetjen dhe përpjekjet e saj diplomatike në vitet e fundit. “Por deklaratat aktuale të Gjermanisë janë zhgënjyese dhe bien ndesh me këtë mbështetje dhe përpjekje”, shtoi ai.

Continue Reading

Lajme

Publikohen pamjet nga momenti kur u qëlluan dy shqiptarë në Greqi

Published

on

By

Publikohen pamjet nga momenti kur u qëlluan dy shqiptarë në Greqi

Mediat greke kanë publikuar pamjet e momentit të sherrit në një furrë buke në Voula të Athinës ku u qëlluan me armë zjarri dy shqiptarë, të cilat ndodhen në spital.

Gjithashtu nga ngjarja mbeti i plagosur edhe një irakian. Në pamjet e kamerave të sigurisë së biznesit duket momenti kur personat e përfshirë largohen me vrap pas sherrit dhe të shtënave me armë zjarri.

Por si ndodhi ngjarja?

Po sipas mediave greke, dy persona raportohet se po pinin kafe në furrën e bukës kur papritur u shfaq një xhip me katër persona, të cilët ishin shqiptarë. Dy persona zbritën dhe iu afruan tavolinës ku të dy burrat po pinin kafen. Papritur mes tyre ka shpërthyer një debat, ku njëri nga dy personat ka goditur tjetrin me karrige.

Personi që priste jashtë, nxitoi brenda për të ndihmuar shokët e tij dhe më pas nxorën armët. Kur tentuan të largoheshin, ata hapën zjarr.

Gjithsej tre persona kanë mbetur të plagosur, dy prej të cilëve shqiptarë.

Ngjarja e përgjakshme ka ndodhur përpara syve të fëmijëve të moshës 12-13 vjeç. Nga frika, fëmijët u fshehën. Autorët iu drejtuan duke u thënë “mos u shqetësoni, nuk do t’ju bëjmë keq”.

Pas ngjarjes ata u larguan me shpejtësi, ndërsa policia është vendosur në kërkim të tyre. Paraprakisht, mediat greke thonë se bëhet fjalë për një larje hesapesh. /abcnews.al/

Continue Reading

Aktuale