Connect with us

Shëndeti

Ngrënia e këtij lloji të djathit mund të shkaktojë probleme të mëdha shëndetësore

Published

on

Djathi është një nga dhuratat dhe dëshirat më të mëdha të jetës.

Për disa njerëz, nuk ka asgjë si kafshimi i një djathi kremoz dhe të butë për t’ua bërë ditën më të mirë. Por sipas ekspertëve, ngrënia e disa prej këtyre djathërave të shijshëm mund të bëhet e rrezikshme për shëndetin tonë ndërsa rritemi.

Një postim i fundit në internet për Klinikën Mayo përshkruan llojet e djathërave, kryesisht të butë dhe të pjekur nga myku, që janë të rrezikshëm për njerëzit me sistem imunitar më të dobët.

Kjo do të thotë se shumica e njerëzve mbi 65 i përshtaten përshkrimit, por mund të jetë e vështirë të bësh një ndryshim kaq të madh. Dr. Tamika Sims, Drejtoreshë e Lartë për Komunikimet e Teknologjisë Ushqimore në Këshillin Ndërkombëtar të Informacionit për Ushqimin, na dha një përmbledhje se pse është e rëndësishme të shmangni ushqimet që mund të shkaktojnë probleme shëndetësore .

“Ndërsa plakemi, sistemi ynë imunitar ka tendencë të dobësohet. Kjo mund të japë përgjigje imune ndaj infeksioneve, duke përfshirë sëmundjet e shkaktuara nga ushqimi, që nuk janë aq të fuqishme sa të rriturit më të rinj e të shëndetshëm”, thotë Dr. Sims. “Organizmat infektivë jo vetëm që fshihen në ushqimet e prishura, por ato gjithashtu mund të shoqërohen me disa përpunime djathi”.

Çfarë lloje djathërash duhet të shmangin njerëzit mbi 65 vjeç?

Llojet e djathërave të cilat janë të rrezikshme për të rriturit më të vjetër të përfshijnë djathërat e butë nga qumështi i pasterizuar (të papërpunuara) si feta, sipas Sims.

Këto konsiderohen “me rrezik të lartë” nga FDA pasi ato kanë më shumë gjasa të shkaktojnë një sëmundje të shkaktuar nga ushqimi. Disa prej tyre janë gjithashtu të pjekura nga myku, i cili tashmë përfshin bakteret e rrezikshme që duhen shmangur.

Por ka një mënyrë për të shijuar akoma këta djathëra të pjekur nga myku. Sipas Shërbimeve Kombëtare të Shëndetit të Mbretërisë së Bashkuar, ju mund t’i konsumoni ato në mënyrë të sigurt nëse i gatuani plotësisht.

“Gatimi i plotë duhet të vrasë çdo bakter në djathë, kështu që duhet të jetë e sigurt për të ngrënë djathë të butë të pjekur nga myku”, thuhet në faqen e tyre.

Continue Reading

Shëndeti

Mjeku shqiptar: Omicron më i butë se Delta, varianti lehtësisht i dallueshëm përmes PCR

Published

on

Paniku që ka përfshirë botën pas zbulimit të variantit më të ri të virusit covid 19, emërtuar Omicron, është i zmadhuar dhe jo i mbështetur në fakte shkencore.

Në një intervistë për News24 eksperti i njohur, Ilir Alimehmeti thotë se të gjitha gjetjet e dokumentuara në Afrikë dhe në disa shtete të Europës ku është zbuluar prania e variantit Omicron dëshmojnë për një virus më të butë klinikisht sesa varianti qarkullues Delta.

Por a ka rrezik që variant i ri me 32 mutacione ta thyej imunitetin natyror apo mbrojtjen vaksinale?

Mjeku thotë se është ende shumë herët për të konsideruar virusin një kërcënim botëror për aq kohë sa ai nuk shkakton sëmundje të rënda.

Eksperti i njohur thotë se masave kufizuese drastike nuk e frenojnë përhapjen virale, por vetëm sa e shtyjnë atë në kohë.

I pyetur për rritjen e shtrimeve në spitalet Covid të personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave, Pfizer dhe Coronavax, doktori Alimehmeti thotë se problemi duhet parë tek metodologjia, faktori kohë dhe përzgjedhja e vaksinave sipas targetgrupeve duke mos përjashtuar edhe mënyrën e ruajtjes së vaksinës Pfizer në zinxhirin ftohës.

Continue Reading

Shëndeti

Moderna: Vaksina e re kundër variantit të ri Omicron

Published

on

Drejtuesit e kompanisë Modernas ka deklaruar se një vaksinë e re për të trajtuar variantin e ri kundër koronavirusit i quajtur Omicron të koronavirusit do të jetë gati në fillim të vitit të ardhshëm.

Kompania deklaroi se do të duhen disa javë për të ditur nëse vaksinat aktuale të disponueshme mund të ofrojnë mbrojtje kundër variantit te ri të Covid-19.

Sipas shefit të kësaj kompania Burton veprimi më i rëndësishëm që njerëzit duhet të ndërmarrin tani është që të bëjnë edhe një dozë të tretë vaksine si përforcues përballë rrezikut që po shfaqet.

Sipas tij njerëzit janë në rrezik duhet që të vaksinohen menjëherë. Shefi i kesaj kompanie beson se virusi në trajtën e re që po merr ka një sjellje më të rrezikshme, por ekzistojnë medikamentet e duhura për të qenë në gjendje ta luftojmë atë.

Continue Reading

Shëndeti

Varianti i ri i Covid mund t’i bëjë vaksinat 40% më pak efektive

Published

on

Sekretari i Shëndetësisë së Mbretërisë së Bashkuar, Sajid Javid ngriti një alarm ditën e sotme për variantin e ri të Covid, i cilësuar edhe si i keqi i parë deri tani se do t’i bëjë vaksinat të paktën 40 për qind më pak efektive.

Fluturimet janë ndaluar nga Afrika e Jugut dhe pesë vende të tjera. Ekspertët shpjeguan më herët se si varianti B.1.1.529 ka më shumë se 30 mutacione, dy herë më shumë se Delta dhe mund të jetë më rezistent ndaj goditjeve dhe më i transmetueshëm se çdo version para tij.

“Shkencëtarët tanë janë thellësisht të shqetësuar për këtë variant. Unë jam i shqetësuar, sigurisht, kjo është një nga arsyet që ne kemi ndërmarrë këtë veprim sot. Me aq informacion sa kemi për këtë variant mund të themi se mund të jetë më i transmetueshëm se varianti Delta dhe vaksinat që kemi aktualisht mund të jenë më pak efektive kundër tij,” tha Sekretari.

Varianti, i cili mund të quhet ‘Nu’ nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në ditët në vijim, ka shkaktuar një rritje “eksponenciale” të infeksioneve në Afrikën e Jugut dhe tashmë është përhapur në tre vende, përfshirë Hong Kongun dhe Botsvanën, ku besohet të ketë dalë.

Continue Reading

Aktuale