Connect with us

Shëndeti

Antidepresivi i lirë, premtues në trajtimin e hershëm të COVID-19

Published

on

Studiuesit kanë testuar ilaçin fluvoxamine, që përdoret për trajtimin e depresionit dhe çrregullimit obsesiv-kompulsiv, ngase ai njihej se e redukton inflamacionin dhe kishte rezultuar premtues në studime më të vogla. Rezultatet e testimit studiuesit i kanë ndarë me Institutet Kombëtare amerikane për Shëndet, të cilët i publikojnë udhëzimet për trajtim, dhe shpresojnë se do të marrin rekomandim edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë

Një antidepresiv i lirë ka ndikuar në uljen e rrezikut nga shtrirja në spital mes të rriturve më të rrezikuar nga COVID-19, ka treguar të enjten një studim i ri me ilaçet ekzistuese që mund të ridestinohen për përdorim në trajtimin e infeksionit me koronavirus.

Studiuesit kanë testuar ilaçin e përdorur për trajtimin e depresionit dhe çrregullimit obsesiv-kompulsiv ngase njihej se e redukton inflamacionin dhe kishte rezultuar premtues në studime më të vogla. Rezultatet e testimit, studiuesit i kanë ndarë me institutet kombëtare amerikane për Shëndet, të cilët i publikojnë udhëzimet për trajtim dhe shpresojnë se do të marrin rekomandim edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Nëse OBSH-ja e rekomandon, atëherë do të shohim që do të merret gjerësisht”, ka thënë bashkautori i studimit, Edward Mills, nga Universiteti McMaster në Hamilton të Ontarios, duke shtuar se shumë vende të varfra veçse e kanë në disponim këtë ilaç.

“Shpresojmë se kjo gjë do të hapë rrugën për shpëtimin e shumë jetëve”.

Ilaçi, i quajtur fluvoxamine, do të kushtonte 4 dollarë për një trajtim ndaj COVID-19. Për krahasim, trajtimi me antitrupa IV kushton rreth 2.000 dollarë, ndërsa tableta eksperimentale antivirale e “Merckut” për COVID-19 kap vlerën prej 700 dollarësh për një trajtim. Disa ekspertë kanë parashikuar se trajtime të ndryshme do të përdoren në kombinim për luftën ndaj koronavirusit.

Studiuesit e kanë testuar antidepresivin te përafërsisht 1.500 brazilianë të porsainfektuar me virus, të cilët ishin në rrezik që të sëmureshin rëndë shkaku i problemeve të tjera shëndetësore, si diabeti.

Rreth gjysma e tyre kanë marrë antidepresivin në shtëpi për 10 ditë, ndërsa të tjerët një ilaç tjetër. Ata janë trajtuar për katër javë për të parë se kush ka përfunduar në spital apo ka kaluar kohë të gjatë në emergjencë, kur spitalet ishin të mbushur plotë.

Mes grupit që e mori ilaçin, 11 për qind kanë pasur nevojë për spitalizim apo qëndrim të gjatë në qendra shëndetësore, krahasuar me 16 për qind syresh që e morën një ilaç tjetër.

Rezultatet, të publikuara të enjten në revistën “Lancet Global Health”, ishin aq të forta saqë ekspertët e pavarur që e monitoruan studimin e rekomanduan ndërprerjen e hershme pasi që të dhënat ishin të qarta.

Tani mbetet të shqyrtohet çështja e dozimit, nëse pacientët me rrezikshmëri më të ulët mund gjithashtu të përfitojnë dhe nëse ilaçi mund të kombinohet me trajtimet e tjera.

Continue Reading

Shëndeti

Shqiptari që ka thyer rekordin, është vaksinuar 4 herë kundër Covidit

Published

on

Altin Hazizaj zbuloi se është nga të paktët shqiptarë që ka marrë 4 doza vaksine: dy doza nga vaksina kineze Sinovac dhe dy nga vaksina e Pfizer.

“Kur duhej të bëja vaksinën, në dispozicion për personat pa probleme të tjera ishte vetëm vaksina kineze, Sinovac. Ndërkohë, në Europë u vendosën kufizime dhe nuk mund të udhëtoje nëse nuk kishe dy doza të një vaksine perëndimore. Kjo më detyroi, për shkak të punës, që të vaksinohem me dy doza të tjera. Por, problem është se sistemi e-Albania më tregonte jo më shumë se dy vaksina. Sot, sistemi më tregon vetëm 3 doza vaksine. I kam kërkuar ministres së Shëndetësisë që të marrë masat që të më njihet edhe vaksina e katërt”, deklaroi Hazizaj, nga Qendra për Mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve në Shqipëri.

“Dy kinezet i kam bërë te mjeku i familjes, ndërsa vaksinat Pfizer i kam bërë te sheshi “Skënderbej”.

Unë besoj te shkenca dhe njoh edhe njerëz të tjerë që kanë bërë 4 doza vaksine”, shtoi Hazizaj.

Continue Reading

Shëndeti

Dy ​ushqimet që duhen shmangur për mëngjes

Published

on

Zgjedhja e ushqimeve për këtë vakt është gjithashtu shumë e rëndësishme nëse dëshironi të ruani një linjë në formë.

Këtu janë disa ushqime që duhet të shmangni nëse dëshironi një linjë në formë.

Produktet e qumështit që shënohen si variant i lehtë nuk janë zgjedhje e mirë për mëngjes, sepse kanë një përqindje të ulët yndyre dhe nuk përmbajnë mjaftueshëm proteina, kështu që do të ndiheni më shpejt të uritur.

Kërkimet shkencore kanë treguar se kosi me përqindje më të lartë yndyre kontribuon në humbjen e peshës, ndryshe nga varianti i tij “i lehtë”.

Lëngje të shtrydhura

Një tjetër ushqim në këtë listë që mund t’ju habisë është lëngu i shtrydhur, veçanërisht nga agrumet, si portokalli.

Nutricionistët pohojnë se shumica e lëngjeve të frutave përmbajnë të njëjtën sasi sheqeri si lëngu i blerë, prandaj nuk rekomandohen si pije për mëngjes, sepse mund të ndikojnë në linjë.

Përveç kësaj, kur lëngu konsumohet, nuk ka përtypje, prandaj nuk do të keni ndjenjën se keni futur diçka në trupin tuaj.

Gjalpë

Gjalpi duhet shtuar në këtë listë të ushqimeve që duhen shmangur për mëngjes.

Edhe pse përmban shumë vitamina, ndër të cilat më kryesoret janë A dhe E, dhe përveç yndyrave të shëndetshme, gjalpi përmban shumë yndyra të ngopura, të cilat mund të kenë një efekt të dëmshëm në zemër dhe enët e gjakut dhe në këtë mënyrë të kontribuojnë në dhjamosjen.

Si zëvendësues, dietologët rekomandojnë gjalpin e kikirikut, sepse redukton ndjenjën e urisë.

Continue Reading

Shëndeti

Mjeku shqiptar: Omicron më i butë se Delta, varianti lehtësisht i dallueshëm përmes PCR

Published

on

Paniku që ka përfshirë botën pas zbulimit të variantit më të ri të virusit covid 19, emërtuar Omicron, është i zmadhuar dhe jo i mbështetur në fakte shkencore.

Në një intervistë për News24 eksperti i njohur, Ilir Alimehmeti thotë se të gjitha gjetjet e dokumentuara në Afrikë dhe në disa shtete të Europës ku është zbuluar prania e variantit Omicron dëshmojnë për një virus më të butë klinikisht sesa varianti qarkullues Delta.

Por a ka rrezik që variant i ri me 32 mutacione ta thyej imunitetin natyror apo mbrojtjen vaksinale?

Mjeku thotë se është ende shumë herët për të konsideruar virusin një kërcënim botëror për aq kohë sa ai nuk shkakton sëmundje të rënda.

Eksperti i njohur thotë se masave kufizuese drastike nuk e frenojnë përhapjen virale, por vetëm sa e shtyjnë atë në kohë.

I pyetur për rritjen e shtrimeve në spitalet Covid të personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave, Pfizer dhe Coronavax, doktori Alimehmeti thotë se problemi duhet parë tek metodologjia, faktori kohë dhe përzgjedhja e vaksinave sipas targetgrupeve duke mos përjashtuar edhe mënyrën e ruajtjes së vaksinës Pfizer në zinxhirin ftohës.

Continue Reading

Aktuale