Connect with us

Lajme

Presioni i Erdogan, ambasadorët: Nuk ndërhyjmë më, hiqet “non grata”

Published

on

Dhjetë ambasada në Turqi njoftuan përmes Twitterit se pajtohen me artikullin 41 të Konventës së Vjenës mbi Marrëdhëniet Diplomatike, që i nxit krerët e misioneve të huaja të mos ndërhyjnë në çështjet e brendshme të shteteve në të cilat shërbejnë.

Njoftimi u bë pasi SHBA, Kananda, Finlanda, Suedia, Danimarka, Norvegjia, Zelanda e Re, Holanda, Gjermania e Franca kërkuan javën që shkoi lirimin nga burgu të aktivistit dhe filantropit, Osman Kavala, të burgosur me pretendimin se ka pasur rol në protestat e parkut Gezi në 2013-ën dhe grushtin e dështuar të shtetit në Turqi në vitin 2016, akuza këto të cilat ai vetë i ka hedhur poshtë me forcë.

Erdogan vendosi ta tërheqë deklaratën për shpalljen non grata të ambasadorëve perëndimorë, duke thënë se ata vetë kanë pranuar që në të ardhmen të jenë më të kujdesshëm”.

“Synimi ynë nuk ishte të shkaktonim një krizë”, u shpreh më tej Erdogan.

Ne kishim për qëllim të mbronim të drejtat e sovranitetit të Turqisë. Kreu i shtetit turk shkaktoi një skandal kur deklaroi, se dhjetë ambasadorë perëndimorë do t’i shpallë persona të padëshiruar nga protestat kundër deklaratës së tyre të solidaritetit me sipërmarrësin dhe mbështetësin e kulturës Osman Kavala, që mbahet në burg.

Me shpalljen e person non grata zakonisht pason dëbimi i personave nga vendi. Të prekur nga ky qendrim ishin ndër të tjerë ambasadori gjerman Jürgen Schulz dhe kolegët e tij nga Franca, SHBA-ja dhe shtatë vende të tjera.

Continue Reading

Kosovë

Ky anëtar i familjes Jashari, pritet të bëhet komandant i FSK-së

Published

on

By

Ky anëtar i familjes Jashari, pritet të bëhet komandant i FSK-së

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, ka dhënë dorëheqje nga ky post, raporton Gazeta Blic.

Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë brenda FSK-së, për Gazeta Blic.

Në vend të Ramës, pritet të emërohet Bashkim Jashari, i cili përket familjes së komandantit legjendar Adem Jashari, përkatësisht është djali i Rifat Jasharit.

Gazeta Blic ka provuar të marrë një koment nga vetë Rrahman Rama, por që nuk është përgjigjur në thirrjet dhe mesazhet e redaksisë.Gjithashtu, heshtjen e ka zgjedhur edhe Sefer Isufi – kolonel dhe këshilltar për media brenda FSK-së.

Continue Reading

Kosovë

S’mundën ta ndajnë tokën, vëllai kanos vëllain në Podujevë

Published

on

By

S’mundën ta ndajnë tokën, vëllai kanos vëllain në Podujevë

Dje është arrestuar një person në Podujevë, i cili kishte kanosur vëllain e tij.

Motivacioni i kanosjes, sipas raportit 24-orësh të Policisë, ishte mosmarrëveshja rreth ndarjes së pronës, raporton “Zëri”.

Kështu e përshkruan ngjarjen Policia e Kosovës, në raportin e saj.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi pas një mosmarrëveshjeje rreth ndarjes së pronës ka kanosur vëllain e tij, viktimën mashkull kosovar. Pas intervistimit, me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje”. /Zëri

Continue Reading

Lajme

Qeveria diskuton sot masat e reja kundër Covid-19

Published

on

By

Qeveria diskuton sot masat e reja kundër Covid-19

Në seancën e sotme të Qeverisë duhet të vendoset për masën e re të propozuar, që ka të bëj me stimulimin financiar të mjekëve amë, në rast se numri I pacientëve të tyre të vaksinuar kalon 70 për qind.

“kemi hulumtuar këto 2-3 ditë dhe do të propozojmë deri tek Qeveria një masë të re, ajo ka të bëj me stimulimin e mjekëve amë. Gjegjësisht mjekët amë të stimulohen financiarisht kur të kalojnë mbi 70 për qind të vaksinimit nga numri i përgjithshëm i pacientëve të tyre, të shpërblehen me nga 30 denarë për pacient”, deklaroi kohë më parë ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Continue Reading

Aktuale