Connect with us

Teknologji

Goditje e re për Zuckerberg nga Haugen, zbulohen dokumente të reja

Published

on

Facebook po përballet me një krizë të paprecedentë, ndoshta më e madhja që nga fillimi i tij, pas një sërë zbulimesh nga dëshmitarë të interesit publik që hedhin dritë mbi vendet e shenjta të kompanisë.

Javët e fundit, aksionet e Facebook kanë rënë me rreth 5%, që barazohet me humbje prej miliarda dollarësh. Në të njëjtën kohë, ndërkohë që shumë po flasin edhe për sanksione kundër kompanisë, aksionerët kanë paraqitur një rezolutë për të zvogëluar supremacinë e themeluesit dhe CEO Mark Zuckerberg.

Lëvizja e aksionerëve vjen pas mijëra dokumenteve të ish-punonjëses Francis Haugen, e cila u ankua se kompania vë në radhë të parë fitimet dhe më pas sigurinë e përdoruesve. Marrës i dokumenteve është Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë, i cili pritet të ndërhyjë duke i shtuar “dhimbje koke” të reja administratës.

Të paktën 9 ankesa në Komisionin e Tregut të Kapitalit

Informatorët kanë paraqitur të paktën nëntë ankesa në Komisionin e Letrave me Vlerë, i cili mbikëqyr kompanitë publike si Facebook, duke pretenduar se kompania po mashtronte investitorët duke paraqitur një pamje më rozë, edhe pse e dinte të vërtetën. Komisioni Helen i Tregut të Kapitalit ka autoritetin për të vendosur gjoba të tepërta për investitorët mashtrues dhe për të vendosur kufizime ndaj drejtuesve të korporatave.

Facebook i mohon akuzat

Megjithatë, Facebook mohon pretendimet e Haugen se Zuckerberg dhe zyrtarë të tjerë të rangut të lartë u përpoqën ta diskreditonin atë, duke thënë se ajo nuk ishte eksperte për çështjet për të cilat foli në publik, duke shtuar se miliona dokumente mund të kundërshtojnë dokumentet e brendshme që ata morën nga kompania.

Megjithatë, ekspertët ligjorë thonë për New York Times se akuzat nuk duken të jenë aq të qarta sa në rastet e tjera që agjencia ka marrë.

Zyrtarisht, Komisioni Helen i Tregut të Kapitalit nuk pranoi të përgjigjet nëse ka nisur një hetim. Edhe një lëvizje e tillë nuk përjashtohet të krijojë një problem për Facebook, duke çuar në depozitat e drejtuesve të lartë dhe duke e detyruar kompaninë të ndajë komunikimet private dhe dokumente të tjera biznesi.

Rregullatorët, nëse përpiqen të fillojnë një betejë ligjore, thirren të bindin gjykatat se drejtuesit e Facebook synonin të fshihnin ose të gënjejnë për problemet me të cilat përballet kompania. Ata gjithashtu do të duhet të provojnë se informacioni i zbuluar nga Haugen ose që doli nga një hetim mund të kishte ndryshuar vendimet e tregtimit apo edhe vendimet e aksionarëve nëse ato do të ishin zbuluar.

Akoma më e vështirë, vlerësojnë ekspertët, do të ishte të mbanin përgjegjësi personalisht drejtuesit e kompanisë. Rregullatorët janë thirrur të provojnë se Zuckerberg ose drejtues të tjerë e dinin në mënyrë eksplicite se Facebook po fshihte ose gënjen për informacione që mund të preknin investitorët. Ekspertët vlerësojnë se do të ketë një hetim, por me një përfundim të pasigurt.

Një zëdhënës i Andy Stone tha se Facebook po bënte zbulime të gjera për Komisionin e Letrave me Vlerë, duke përfshirë besnikërinë e përdoruesve, vlerësimin e llogarive të kopjuara ose të rreme dhe ruajtjen e sigurisë së platformës kundër njerëzve që donin ta përdornin atë për të dëmtuar të tjerët.

Avokatët e Haugen iu drejtuan Komisionit të Tregut të Kapitalit për mbrojtjen që u ofron dëshmitarëve në interes të publikut. Programi daton në vitin 2008, kur viti financiar global i shtyu njerëzit të bënin zbulime për tekstet e gabuara. Chaougken tha se veprimi i tij është për faktin se Facebook ka gënjyer rregullatorët dhe investitorët.

Një nga çështjet për të cilat Facebook është në kolaps është roli i tij në zgjedhjet presidenciale. Mark Zukenberg i tha Kongresit në mars se kompania kishte ndërmarrë hapa për të shkarkuar faqe që synojnë keqinformimin dhe gjuhën e urrejtjes. Në çdo rast, ai mohoi se kompania ka luajtur një rol në promovimin e grupeve ekstremiste dhe përhapjen e dezinformatave.

“Ne bëmë gjithçka që mundëm për të garantuar integritetin e zgjedhjeve. Tani disa thonë se rrjetet sociale po na polarizojnë. Por kjo nuk është e qartë nga pikëpamja e të dhënave apo kërkimeve”, tha ai.

Problem me dokumentet e brendshme

Pretendimet e Zuckerberg bien ndesh me ato të përfshira në dokumentet e brendshme. Sipas raportit, Facebook ndërmori masa për 3% -5% të rasteve të gjuhës së urrejtjes dhe për më pak se 1% të rasteve që promovuan ose nxitën dhunë. Në një eksperiment, studiuesit e kompanisë zbuluan se algoritmet i çonin njerëzit e interesuar për çështje konservatore drejt përmbajtjes që përmbante ide radikale ose polarizuese. Një zyrtar shkroi në një studim se “jo vetëm që nuk bëjmë asgjë për dezinformimin elektoral në komente, por e përforcojmë atë”.

Kompania gjithashtu fshehu informacione për dëmin e bërë nga adoleshentët në Instagram, argumenton Haugen, duke cituar hetimet e brendshme. Ish-punonjësja citon studime të brendshme që tregojnë se Facebook ishte i vetëdijshëm për abuzimin e fëmijëve dhe rolin e tij në nxitjen e dhunës dhe dezinformimit për shëndetin.

Zbulimet kanë ngritur shqetësime tek investitorët, duke përfshirë Julie Goodridge, një menaxhere portofoli në NorthStar Asset Management, e cila, së bashku me Zyrën e Auditorit të Shtetit të Nju Jorkut dhe përfaqësues të tjerë të fondeve të investimeve, ka propozuar një mbledhje të aksionarëve që janë aksioneri i shumicës.

Facebook pritet të luftojë të gjitha veprimet e komitetit të tregut të kapitalit. Ajo tashmë ka grumbulluar një ushtri avokatësh nga kompanitë kryesore shumëkombëshe në Uashington, DC, të specializuar në sigurinë, antitrust, mbrojtjen e konsumatorëve dhe të drejtat civile. Ai tashmë ka përvojë nga betejat e mëparshme gjyqësore.

Continue Reading

Teknologji

Twitter përgaditet për veçori të reja, përfshihet “dislike”

Published

on

Twitter për iOS tani po përgatitet të lansojë një veçori të re që ringjall diçka që YouTube sapo hoqi: mospëlqimin (dislike). Me këtë, Twitter po nxjerr “vota kundër”, që tashmë është një veçori që Reddit po përdor.

Sipas 9to5Mac, Twitter është i zënë këtë vit pasi kompania po lanson veçori të reja para fundvitit. Kompania pritet të ketë shumë surpriza të tjera.

Inxhinieri Nima Owji tha se përdoruesit mund të jenë shumë afër datës së publikimit të “Reactions” në Twitter. Tipari i reagimeve ishte ende duke u testuar për disa muaj dhe më në fund është vendosur të lansohet së shpejti.

Twitter po sjell katër reagime të reja, përkatësisht “fytyrë duke menduar”, “lot gëzimi”, “duart duartrokitje” dhe një “fytyrë që qan”. Funksioni është krijuar për t’i ndihmuar përdoruesit të tregojnë më mirë se si bisedat i bëjnë ata të ndihen dhe t’u japë atyre një “kuptim më të mirë” se si po pranohen Tweet-et.

Continue Reading

Teknologji

Për 60-vjetorin e Renault 4, vjen versioni fluturues

Published

on

Në kuadër të festës së 60-vjetorit të Renault 4L, Renault prezantoi një surprizë të madhe, e ajo është “versioni” fluturues i kësaj veture.

“Vetura është bërë tërësisht nga fibra karboni, por ka ruajtur të njëjtat linja. Është forcuar më tej për shkak të koncepteve të reja si shtytja ose lëvizshmëria”, tha Renault në një deklaratë.

I quajtur Renault AIR4, projekti u zhvillua me ndihmën e The Arsenale. Veturës iu dha një bateri litium-polimer 22,000 mAh që fuqizon katër helikë.

Këto helika gjenerojnë gjithsej 380 kg shtytje.

Shpejtësia maksimale e ngritjes është 14 m/s, por për arsye sigurie është e kufizuar në 4 m/s, ndërsa shpejtësia maksimale e fluturimit është 26 m/s.

Renault 4L fluturues mund të arrijë një lartësi prej 700 metrash, këndi maksimal është 70 gradë dhe shpejtësia e uljes është 3 m / s.

Versioni rrugor i Renault 4L me rrota vjen së shpejti si një makinë elektrike.

Continue Reading

Teknologji

Modeli elektrik i KIA-s futet në librin e rekordeve Guiness

Published

on

Crossoveri elektrik i KIA – modeli EV6 është futur në librin e rekordeve Guiness, pasi gjatë udhëtimit shtatorësh nga New Yorku për në Los Angeles për mbushjen e baterisë i kaloi shtatë orë, 10 minuta e një sekondë, është koha më e shkurtër e verifikuar që është shpenzuar për kalimin nga bregu perëndimor në atë të lindjes në SHBA.

Një lëvizje e mençur marketingu, KIA në kulmin e popullaritetit të modelit të parë elektrik, vlen të theksohet avancimi i teknologjisë së baterisë dhe mbushësit që më së miri e përshkruan rekordi i deritanishëm i Guiness (Tesla P85D), ku gjatë rrugëtimit të njëjtë gjashtë vjet më parë, në mbushës i kaloi 12 orë, 48 minuta e 19 sekonda. KIA EV6 ofron motorin me tërheqjen në rrotat e pasme, por edhe më të katrat.

Versionin e parë e vë në lëvizje motori elektrik me 170 kuaj-fuqi, që mjaftojnë që shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë ta arrijë për 8,5 sekonda e shpejtësinë maksimale e ka 185. Me vetëm një mbushje të baterisë (77,4 kWh) përshkon 528 kilometra (në rrëgjimin e kombinuar). Në “RWD” ofrohet motori elektrik që prodhon 229 kuaj-fuqi.

Continue Reading

Aktuale