Connect with us

Kulturë

Po vjen filmi “Barbi”: Gjithçka që duhet të dini

Published

on

Më në fund duket se një film Barbie do të dalë në ekranin e madh. Ja gjithçka që dimë për filmin:

Regjisore: Greta Gerwig.
Gerwig dhe partneri i saj, Noah Baumbach, kanë qenë të lidhur me projektin si bashkëskenarist që nga viti 2019, por Variety konfirmoi në korrik 2021 se Gerwig do të drejtojë gjithashtu.

Margot Robbie luan si Barbie.
“Ajo ka shumë bagazh!” Robbie i tha British Vogue në qershor 2021. “Dhe shumë lidhje nostalgjike. Njerëzit në përgjithësi dëgjojnë “Barbie” dhe mendojnë, unë e di se cili do të jetë ai film, dhe më pas dëgjojnë se Greta Gerwig po e shkruan dhe e drejton atë, dhe ata thonë, Oh, mirë, ndoshta unë nuk e di…”

Ryan Gosling do të luajë Kenin.
Lajmin e bëri të ditur “Afati “më 22 tetor.

Sony është përpjekur të realizojë një film Barbie që nga viti 2014. Fillimisht ishte Jenny Bicks e Sex and the City që shkruante një skenar, më pas hyri Diablo Cody dhe Amy Schumer mori rolin kryesor. Më pas ajo u largua dhe roli i shkoi Anne Hathaway. Më pas Cody u largua nga projekti, dhe ata në thelb e hoqën të gjithë punën dhe filluan të ri në Warner Bros,me skenarin e Olivia Milch nga Ocean’s 8. Tani, natyrisht, Gerwig dhe Baumbach janë në krye, dhe është e paqartë se me sa nga versionet e mëparshme do të punojnë.

Fillon xhirimet së shpejti.

Gerwig dhe Baumbach aktualisht janë duke punuar në White Noise për Netflix, por ky është projekti i tyre i radhës sapo të përfundojë. Filmi Barbie do të nisë prodhimin në fillim të vitit 2022 në Studios Leavesden të Warner Bros,në Londër, duke synuar të dalë në kinema në vitin 2023, sipas Variety.

Continue Reading

Kulturë

10 filmat që nuk duhet t’i humbisni këtë dhjetor

Published

on

Një filxhan çokollatë e ngrohtë dhe disa kokoshka në shoqërinë e filmit tuaj të preferuar ndërkohë që shiu dhe era përplasen në dritare duket si mënyra perfekte për të kaluar këtë dhjetor të ftohtë.

Sipas BBC, Stephen Spielberg sjell muzikalin legjendar West Side Story, Spider-Man po lufton me multiversin dhe Denzel Washington dhe Frances McDormand sjellin një përshtatje drithëruese të Shekspirit. Ja disa nga filmat qw nuk duhet kurrsesi t’i humbisini këtë muaj.

Don’t Look Up

Njerëzit shpesh janë të ngadaltë për të reaguar ndaj një kataklizmi, pavarësisht nëse është një emergjencë klimatike apo një pandemi globale, dhe ishte kjo tendencë që e shtyu Adam McKay të bënte satirën e tij të re, Don’t Look Up. Jennifer Lawrence dhe Leonardo DiCaprio luajnë dy astronomë që kanë llogaritur se një kometë që mun të shkatërrojë planetin do të përplaset në Tokë, duke na vrarë të gjithë. Por presidentja e SHBA (Meryl Streep) është vetëm një nga shumë njerëzit që refuzojnë të përballen me faktet.

The Matrix Resurrections

Pothuajse dy dekada pasi Revolucionet e Matrix përmbyllën sagën e tyre është koha për të marrë edhe një herë pilulën e kuqe. Historia është se Neo (Keanu Reeves) ka jetuar si Thomas A Anderson plak i thjeshtë, pa kujtime për heroizmat e tij si një mesia që godet robotët, -shkelmat kung-fu, dhe pa njohuri për marrëdhënien e tij me Trinity . Pastaj, natyrisht, gjithçka ndryshon.

West Side Story

Filmi origjinal i vitit 1961 i West Side Story, i drejtuar nga Robert Wise dhe Jerome Robbins, është i njohur si një nga muzikalët më të mirë të Hollivudit të realizuar ndonjëherë. Një përditësim i Romeo dhe Zhulietës në Nju Jork, ai ishte hiti më i madh i vitit dhe fitoi 10 Oscar, duke përfshirë edhe filmin më të mirë. Pse, atëherë, duhet të shikoNI një pamje të re për të njëjtin material? Epo, përgjigja 137shtë fare e thjeshtë, kjo Histori e West Side drejtohet nga Steven Spielberg.

Being The Ricardos

I Love Lucy ishte një fenomen, i ndjekur nga dhjetëra miliona amerikanë çdo javë në vitet 1950. Nëse kjo nuk do të ishte mjaft e pazakontë, yjet e sitcom-it, Lucille Ball dhe Desi Arnaz, ishin të martuar dhe zotëronin studion ku u filmua seriali. Shkruar dhe drejtuar nga Aaron Sorkin, Being The Ricardos tregon se çfarë ndodhi kur një tabloid akuzoi Lucille (Nicole Kidman) si komuniste dhe një tjetër akuzoi Desi (Javier Bardem) se kishte afera jashtëmartesore, kur çifti ishte gati të fillonte të krijonte një episod të “I Love Lucy”.

Flee

Në këtë dokumentar danez rrëqethës, Jonas Poher Rasmussen interviston mikun e tij Amin për përvojat e tij traumatike si një refugjat afgan. Amin kujton vitet e tij si fëmijë në Kabul, ikjen e familjes së tij nga talebanët, harresën e tij dërrmuese në Moskë dhe marrëdhëniet e tij të padurueshme të zymta me trafikantët e qenieve njerëzore që e çuan në Danimarkë.

Red Rocket

Drejtori i Tangerine dhe The Florida Project, Sean Baker, mund të ketë gjetur protagonistin e tij më të paparë deri më tani në Red Rocket, një tjetër pjesë autentike e jetës së vështirë amerikane. Mikey Saber (Simon Rex) është një pornostar i vjetër , i cili kthehet në vendlindjen e tij industriale në Teksas, takon ish-gruan e tij, shet drogë dhe planifikon të rifillojë karrierën e tij duke shfrytëzuar një vajzë 17-vjeçare.

The Lost Daugher

Në përshtatjen e Gyllenhaal të romanit të Elena Ferrantes, Colman luan një akademik me pushime në një ishull grek. Ajo kryqëzon rrugët me një familje gangsterësh, por ajo shqetësohet më shumë nga kujtimet e së kaluarës së saj të trazuar.”Filmi, ashtu si libri, ofron diell, det dhe sarkazëm,” thonë kritkët.

The Tragedy of Macbeth

Sigurisht, Coen nuk është regjisori i parë që merret me Macbeth-in, por përshtatja e tij e “The Scottish Play” është jashtëzakonisht origjinale, duke refuzuar natyralizmin në favor të kinematografisë ekspresioniste bardh e zi, skenave teatrale të zymta dhe aktorëve të të gjitha moshave dhe thekseve, duke përfshirë Denzel Washington dhe Frances McDormand (gruaja e Coen-it) si Makbeth dhe Lady Macbeth.

Nightmare Alley

Pavarësisht se ka një titull drithërues, Nightmare Alley është një thriller krimi në hije i bazuar në një roman të vitit 1946 nga William Lindsay Gresham. Bradley Cooper luan si The Great Stanton, një magjistar që vjedh një akt të leximit të mendjes nga një mjeshtër (Toni Collette) në një karnaval. Ai e performon atë në klubet e natës luksoze me të dashurën e tij besnike (Rooney Mara), por një psikologe joshëse (Cate Blanchett) hyn në lojën e tij dhe ndryshon gjithçka.

Spider-Man: No Way Home

Tani që superheronjtë e Marvel-it kanë shpëtuar Universin, puna e tyre e radhës është e qartë: ata duhet të shpëtojnë multiversin. Në filmin e tretë të suksesshëm të Spider-Man me Tom Holland, adoleshenti hap aksidentalisht një portal për realitete të shumta paralele. Mashtrimi postmodern është se ai e gjen veten kundër Doktor Oktapodit të Alfred Molinës, i cili luftoi mishërimin e Tobey Maguire të Spider-Man, dhe Electro të Jamie Foxx, i cili luftoi mishërimin e Andrew Garfield. Dhe, kush e di, ai madje mund të përplaset me vetë Maguire dhe Garfield. Filmi del në 15 dhjetor dhe nuk dueht humbur.

Continue Reading

Kulturë

109 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Published

on

Sot 109 vjet më parë në Vlorë përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e kanë shpallur Pavarësinë e Shtetit Shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e parë e kishte mbajtur më 28 nëntor 1912, me aktin s shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar nga Perandoria Osmane.

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë ka qenë kurorëzim i përpjekjeve shekullore dhe luftërave të pareshtura që bënë shqiptarët për çlirimin e vendit. Por, për fat të keq, Qeveria e Vlorës kishte pasur një jetë të shkurt, pasi pak më shumë se një vit Qeveria e Vlorës ishte detyruar të tërhiqej dhe t’ i lëshonte vend një Qeverie të drejtuar nga një Princ i huaj i emëruar nga Fuqitë e Kohës.

Edhe më keq, Shqipëria ishte goditur në aspektin territorial, ushtritë e fqinjëve dhe luftërat ballkanike e kanë copëtuar gjysmën e territoreve të Shqipërisë, duke u aneksuar nga fqinjët, ndërsa Konferenca e Londrës e mbajtur më 1913 i ka pranuar pushtimet e territoreve shqiptare, duke i rrudhur kufijtë e Shqipërisë në mënyrë dramatike. Gjysma e popullsisë shqiptare kanë mbetur nën sundimin serbo- malazez dhe grek.

Pas shpalljes së Pavarësisë, më 28 nëntor 1912 ishin formuar edhe organet shtetërore, Pleqësia dhe Qeveria e dal nga Kuvendi i Vlorës. Ishin ngritur forcat e armatosura dhe ato të rendit dhe kishte nisur puna për konsolidimin e arsimit, shëndetësisë, administratës, etj.

Qeveria e Vlorës kishte vënë gurët e parë për krijimin e një sistemi gjyqësor sipas modeleve evropiane. Gjuha shqipe ishte shpallur si gjuhë zyrtare dhe ishte vendosur hapja e shkollave shqipe prej vjeshtës 1914. Akti më i rëndësishëm juridik që kishte nxjerrë Qeveria e përkohshme e Vlorës ka qenë ”Kanuni i përkohshëm i administratës civile të Shqipërisë”, që ishte botuar në nëntor 1913.

Kuvendi Kombëtar i Vlorës kishte zgjedhur edhe Pleqësinë që duhej të kryente funksionet një organi këshillues e mbikëqyrës të qeverisë, me kryetar Vehbi Agolli.

Qeveria e Vlorës:

Ismail Qemali, kryetar i Qeverisë dhe ministër i Punëve të Jashtme.

Dom Nikoll Kacërri, Zv.Kryeministër

Mufid Bej Libohova, Ministër për Punët e Brendshme

Abdi bej Toptani, Ministër për Financat

Mehmet Pashë Deralla, Ministër për Luftën (Mbrojtjen)

Petro Poga, Ministër për Drejtësinë

Luigj Gurakuqi, Ministër për Arsimin

Mit’hat bej Frashëri, Ministër për Punët Botore

Pandeli Cale, Ministër për Bujqësinë

Lef Nosi, Ministër i Post-Telegrafit.

Continue Reading

Kulturë

U ndërtuan për t’u dhënë faraonëve statusin e Zotit, zbulohet një nga 6 tempujt e diellit

Published

on

Arkeologët kanë bërë një nga zbulimet më të rëndësishme të 50 viteve të fundit në shkretëtirën egjiptiane pasi zbuluan një nga katër tempujt e humbur të diellit. Është një nga 6 tempujt e diellit që besohet se janë ndërtuar, nga të cilët vetëm dy janë gjetur ndonjëherë.

Ato u ndërtuan ndërsa faraonët e Dinastisë së Pestë ishin ende gjallë për t’u dhënë atyre statusin e zotit. Piramidat nga ana tjetër u ndërtuan si vende pushimi për të siguruar që faraonët të ringjallen si perëndi në jetën e përtejme. Mbetet një mister se për kë u ndërtua tempulli i diellit.

“Çdo faraon donte një piramidë për të arritur ringjalljen e tij, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për faraonët e dinastisë së pestë. Ata donin diçka më shumë. Faraoni ndërtoi [një tempull dielli] për ta kthyer veten në një perëndi. Zoti i diellit.” tha Massimiliano Nuzzolo.

Continue Reading

Aktuale