Connect with us

Lajme

Maqedoni mbi 270 raste të reja me Covid-19 dhe 15 të vdekur në 24 orët e fundit

Published

on

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut informon se në 24 orët e fundit nga 2.595 testime, janë regjistruar 277 raste të reja me COVID-19, 111 të tjerë janë shëruar, ndërkaq 15 kanë ndërruar jetë. Nga fillimi i pandemisë numri i të infektuarve ka arritur në 199.766 raste, të shëruarve 186.322, të vdekurve 7.051, ndërkaq për momentin ka 6393 raste aktive, njofton Portalb.mk.

“Kanë ndërruar jetë gjashtë persona nga Shkupi (75, 75, 70, 76, 64 dhe 64v), nga një nga Prilepi (79v), Manastir (88), Veles (88), Veles (72), Kavadar (63), Ohër (82), Shtip (69), Kriva Pallankë (41), Probishtip (86) dhe Kratovë (66)”, informojnë nga MSH.

Ata shtojnë se plotësisht edhe një person nga Ohri në moshë 82-vjeçare ka ndërruar më 23.10.2021.

Të infektuarit në 24 orët e fundit

Shkup 128
Kumanovë 15
Prilep 12
Shtip 11
Kriva Pallankë 9
Kavadar 8
Manastir dhe Sveti Nikole nga 6
Ohër, Strumicë dhe Negotinë nga 5
Veles dhe Probishtip nga 4
Tetovë 3
Gjevgjeli 2
Koçan, Radovish, Dellçevë dhe Vinicë nga 1
Të shëruarit në 24 orët e fundit

Kumanovë 27
Gostivar 15
Ohër 12
Shtip 10
Prilep 7
Manastir 6
Shkup 5
Koçan, Kriva Pallankë dhe Probishtip nga 4
Kërçovë dhe Kratovë nga 3
Veles, Radovish dhe berovë nga 2
Tetovë, Dellçevë, Vinicë, Demir Hisar dhe Pehçevë nga 1.
Numri i përgjithshëm i të infektuarve

Shkup 87383, Aktiv 3267
Kumanovë 12090, Aktiv 462
Tetovë 10949, Aktive 104
Prilep 9375, Aktiv 258
Gostivar 7997, Aktiv 25
Manastir 7341, Aktiv 208
Veles 6691, Aktiv 332
Kavadarci 6188, Aktiv 192
Ohër 6130, Aktiv 191
Shtip 6065, Aktiv 212
Strumicë 5886, Aktiv 141
Kërçovë 4074, Aktiv 73
Strugë 3830, Aktiv 40
Koçan 3492, Aktiv 164
Gjevgjeli 2524, Aktiv 85
Negotinë 2358, Aktive 29
Sveti Nikollë 1985, Aktiv 77
Radovish 1582, Aktiv 48
Resnjë 1574, Aktiv 40
Kriva Pallankë 1582, Aktiv 125
Dibër 1453, Aktiv 6
Berovë 1227, Aktiv 15
Dellçevë 1142, Aktiv 22
Vinicë 1077, Aktiv 34
Probishtip 994, Aktiv 64
Vallandovë 84, Active4 17
Kratovë 633, Aktiv 35
Bogdanci 579, Aktiv 24
Krushevë 545, Aktiv 15
Makedonski Brod 476, Aktiv 2
Demir Hisar 475, Aktiv 33
Demir Kapi 410, Aktiv 1
Makedonska Kamenica 353, Aktiv 46
Pehçevë 319, Aktiv 3
Dojran 143, Aktiv 3
Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Continue Reading

Lajme

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Published

on

By

Çeliku: Njerëzit e ndershëm të distancohen nga Alternativa që zgjodhi interesin personal

Gjithnjë e më shumë shtohen zërata brenda Alternativës që ky subjekt po bën gabim fatal me vendimin për pjesëmarrje në Qeveri.

Në këtë vijë është edhe profesoresha universitare Gjyla Çeliku e cila më herët madje qenë përkrahëse e Alternativës.

“Alternativa u acaruan pse përkrahëm Bilallin e Besës në Tetovë, por ama për pushtet u bashkuan me Kastriot Rexhepin, ish deputet i Besës dhe përçarës i Besës së mëhershme dhe të tashmes. Tash si e definoni ju këtë hap politik? Unë s’mund të shkel mbi interesat e popullit, por partitë nuk pyesin interesin e popullit, por të tyre. Shkelin mbi parimet e tyre, mbi deklarat e tyre dhe mbi popullin. Nejse, hap i keq. Hap pa etikë. Hap interesi! Populli barin më nuk e ha, as dele nuk është. Bile juve të partisë që nuk ju pëlqen hapi i tyre, lirisht shkëputeni sepse nuk është marre, por madhështi!

P.S. Vetë e kanë thënë “Nuk kishte faj Bilalli sa kishte Kastrioti”, shkruan mes tjerash Çeliku.

Continue Reading

Lajme

Zaev shpreh ngushëllime për rastin në Gllogjan

Published

on

By

Zaev shpreh ngushëllime për rastin në Gllogjan

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev nëpërmjet “Facebook” ka shprehur ngushëllimet e tij për rastin e ndodhur në Gllogjan.

“Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, shpreh keqardhje për tragjedinë e tmerrshme që ndodhi në Kosovë. Nuk ka fjalë ngushëllimi për prindërit e fëmijëve që tragjikisht humbën jetën, e as për të gjithë qytetarët e Kosovës që po vajtojnë për jetët e humbura”, shkruan Zaev.

Zaev në fund shton “jemi bashkë në zi me mendimet tona dhe dëshirojmë shumë forcë që të kalojë pikëllimi dhe dhimbja”./Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Vendosi reklamën mbi muralin e Nexhmije Pagarushës, gjobitet biznesi në Prishtinë

Published

on

By

Një biznes në Prishtinë vendosi reklamën e tij mbi muralin e bilbilit të muzikës, Nexhmije Pagarushës, që u ‘rijetësua’ para tri javësh nga artistët e ‘Mural Fest Kosova’.

Menjëherë pas kësaj, gjatë ditës së sotme kanë ndërhyrë Inspektorati i Komunës së Prishtinës dhe Policia, për ta larguar reklamën.

Drejtori i Inspekcionit në Prishtinë, Adonis Tahiri, ka njoftuar se pas heqjes së reklamës pala është dënuar me një gjobë prej 400 eurosh.

“Reklama u hoq dhe pala u dënua! Uroj që të ngritët vetëdija e secilit, e të mos përsëriten më raste të tilla!”, ka shkruar Tahiri në një postim në Facebook.

Kujtojmë që murali i Nexhmije Pagarushës u vendos në fillimi të nëntorit, në një objekt në rrugën “Qazim Hoxha”, në Prishtinë. /abcnews.al

Continue Reading

Aktuale