Connect with us

Sport

Katër gola për shtatë minuta, Bayerni “shkrin” lehtësisht rivalin për titull

Published

on

Vitet kalojnë dhe shumë gjëra ndryshojnë, por jo për Bayernin e Mynihut, që vijon të theksojë edhe më shumë dominimin në futbollin gjerman, teksa pasditen e sotme ka konfirmuar forcën përballë rivalit direkt për titull, Bayer Leverkusenit.

Në “Bay Arena” përballeshin dy skuadra që mbanin vendin e parë me nga 16 pikë secila pas 7 javëve të para dhe pritej të zhvillohej një sfidë mjaft interesante, por bavarezët e Nagelsmann e vranë shumë shpejt, duke bërë monotone më shumë se gjysmën e saj.

Që në minutën e katërt ishte bomberi polak Robert Lewandowski që shënoi golin e avantazhit për bavarezët, ndërsa “aspirinat” u përpoqën të rikthejnë baraspeshën, por rezistuan deri në minutën e 30’.

Kjo pasi për 7 minuta bavarezët shënuan edhe katër herë të tjera me Lewën, Muller dhe Gnabry dy herë, duke çuar shifrat në 0-5 dhe duke mbyllur plotësisht llogaritë e ndeshjes, ndonëse kishte ende më tepër se 50 minuta për t’u luajtur.

Continue Reading

Sport

Juventus synon transferimin e mbrojtësit të Lille

Published

on

Sven Botman është mbrojtësi i fundit i lidhur me një lëvizje në Juventus pasi Maximiliano Allegri vazhdon të rindërtojë skuadrën në Torino.

Tekniku i rikthyer po mbikqyr një fillim të dobët të këtij sezoni dhe një arsye për këtë është se shumica e lojtarëve aktual në klub po përformojnë dobët.

Në mbrojtje, Giorgio Chellini dhe Leonardo Bonucci kanë munguar ndeshjet për shkak të lëndimit ose për shkak se duhet të pushojnë.

Mathijs de Light është mbrojtësi tjetër me cilësi të lartë, por lojtarët si Daniele Rugani thjeshtë nuk janë mjaftueshëm të mirë.

Sven Botman i skuadrës franceze, Lille po cilësohet si një nga mbrojtësit më të mirë në Francë.

Siç raporton “Tuttomercato”, Juventus tani po kërkon ta shtojë atë në skuadrën e tyre në Torino.

Lillle fitoi Ligue 1 sezonin e kaluar dhe Botman luajti një rol të rëndësishëm në atë triumph.

Klubi francez është gjithmonë i lumtur të përfitojë nga yjet e tij dhe Juve do të ketë pak probleme në sigurimin e nënshkrimit të tij, për sa kohë që ata mund të përmbushin vlerësimin e tij në treg.

Continue Reading

Sport

Goli i Zhegrovës nominohet për të bukurin e javës në Conference League (Video)

Published

on

Edon Zhegrova ka vazhduar me ndeshje të mira në fanellën e Baselit në Conference League.

Sulmuesi anësor shënoi një super gol në ndeshjen ndaj Kairat Almaty, ku skuadra e fitoi me rikthim 3-2.

Goli i tij erdhi me një goditje të bukur nga distanca, duke bërë që të futet në mesin e katër golave më të mirë të javës në Conference League. Fansat mund të zgjedhin se cili ishte goli më i mirë, ku së bashku me Zhegrovën në garë janë edhe Gomez i Omonia, Horvat i Mura dhe Christodoulopoulos i Anorthosis.

Zhergrova ka shënuar dy gola në Conference League në këtë sezon, ndërsa Baseli e ka siguruar kalimin e grupit./albeu.com/

Continue Reading

Sport

Fury ka frikë se përballja Joshuan nuk do të ndodhë

Published

on

Kampioni i peshave të rënda të WBC, Tyson Fury, është lutur që rivali britanik i peshave të rënda, Anthony Joshua, duhet ta luftojë atë në vend që të ketë një “hakmarrje” kundër Oleksandr Usyk.

Joshua ka thirrur tashmë një klauzolë që i lejon atij të ndeshet me kampionin aktual të peshave të rënda WBA (Super), IBF, WBO dhe IBO, Usyk. Fury beson se Usyk do ta fitojë ndeshjen e kthimit ndaj Joshuas dhe se çdo mundësi që ai ka për të luftuar AJ do të ketë kaluar.

Duke folur për Boxing Lowdown, Fury i kërkoi Joshuas të mos shkonte direkt në revansh me Usyk.

“Unë do të preferoja që ai thjesht të më lejonte të luftoja [Usyk],” tha Fury, “sepse nëse Joshua hyn përsëri dhe humbet, gjë që mendoj se do ta bëjë, kjo luftë është e vdekur për mua. Sepse, ju nuk humbni dy luftime dhe pastaj shkoni në një luftë masive për titullin e peshave të rënda. Por nëse ai më lejon të luftoj me Usykun dhe unë të rrah Usykun, atëherë do të kthehesha dhe do të luftoja me Joshua-n, do ta mundë edhe atë. Atëherë unë mund të largohem dhe ata të gjithë mund të luftojnë për brezin. Unë do të tërhiqem.”

Fury vs Whyte?“Gypsy King” i është thënë tashmë nga WBC se ai duhet të luftojë më pas me Dillian Whyte, por Fury ende nuk ka folur publikisht për atë luftë, duke këmbëngulur se ai nuk e di se çfarë i pret e ardhmja.

“Unë jam thjesht duke u qetësuar, duke shijuar jetën, duke marrë një ditë në një kohë dhe duke shijuar veten”, tha Fury për Sky Sports.

“Unë nuk jam vërtet i interesuar, sepse të jem i sinqertë nuk ka shumë kuptim me kë dua të luftoj në këtë moment. Është kush është në dispozicion dhe çfarë ka kuptim më vonë.”

Continue Reading

Aktuale