Connect with us

Lajme

Mbi 90 miliardë lekë në buxhetin e Shqipërisë nga TVSH-ja

Published

on

Të ardhurat nga Tatimi mbi vlerën e shtuar (TVSH) në Shqipëri u realizuan në masën 90.9 miliardë lekë, 19.4 miliardë lekë ose 27.1% më shumë se një vit më parë, si dhe 9.8 miliardë lekë ose 12.2% më shumë se plani për 9 mujorin 2021.

Janë një sërë faktorësh që kanë ndikuar në realizimin e performancës së tatimit mbi vlerën e shtuar.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë (MFE), produktet doganore me efekt pozitiv në të ardhurat e TVSH-së janë karburant importi me 3.1 miliardë; automjetet e përdorura me 2 miliardë; metalet bazë dhe artikujt prej tyre me 1.9 miliardë; veshje dhe tekstile me 0.9 miliardë lekë dhe materialet e ndërtimit me 0.8 miliardë lekë, të cilat kanë një kontribut pozitiv 8.7 miliardë lekë.

Ndër produktet me efekt negativ renditen: telefona celulare, fruta-perime, sheqeri, mielli dhe gruri, biçikletat dhe pjesët, me një efekt 0.2 miliardë lekë.

Ndërkohë, rimbursimet për periudhën 9-mujore 2021 arritën 20.8 miliardë lekë, 8.9 miliardë lekë ose 74.8% më shumë se 9-mujori 2020, si dhe 7.3 miliardë lekë ose 53.7% më shumë se plani i rimbursimit të TVSH-së për 9-mujorin 2021.

Tatimi mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) është një tatim i përgjithshëm, mbi konsumin e mallrave dhe shërbimeve. Tatimit mbi vlerën e shtuar i nënshtrohen të gjitha furnizimet e mallrave dhe shërbimeve, të kryera kundrejt pagesës, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, nga një person i tatueshëm, si dhe të gjitha importet e mallrave në territorin e Republikës së Shqipërisë.

Continue Reading

Kosovë

Ky anëtar i familjes Jashari, pritet të bëhet komandant i FSK-së

Published

on

By

Ky anëtar i familjes Jashari, pritet të bëhet komandant i FSK-së

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, ka dhënë dorëheqje nga ky post, raporton Gazeta Blic.

Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë brenda FSK-së, për Gazeta Blic.

Në vend të Ramës, pritet të emërohet Bashkim Jashari, i cili përket familjes së komandantit legjendar Adem Jashari, përkatësisht është djali i Rifat Jasharit.

Gazeta Blic ka provuar të marrë një koment nga vetë Rrahman Rama, por që nuk është përgjigjur në thirrjet dhe mesazhet e redaksisë.Gjithashtu, heshtjen e ka zgjedhur edhe Sefer Isufi – kolonel dhe këshilltar për media brenda FSK-së.

Continue Reading

Kosovë

S’mundën ta ndajnë tokën, vëllai kanos vëllain në Podujevë

Published

on

By

S’mundën ta ndajnë tokën, vëllai kanos vëllain në Podujevë

Dje është arrestuar një person në Podujevë, i cili kishte kanosur vëllain e tij.

Motivacioni i kanosjes, sipas raportit 24-orësh të Policisë, ishte mosmarrëveshja rreth ndarjes së pronës, raporton “Zëri”.

Kështu e përshkruan ngjarjen Policia e Kosovës, në raportin e saj.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi pas një mosmarrëveshjeje rreth ndarjes së pronës ka kanosur vëllain e tij, viktimën mashkull kosovar. Pas intervistimit, me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje”. /Zëri

Continue Reading

Lajme

Qeveria diskuton sot masat e reja kundër Covid-19

Published

on

By

Qeveria diskuton sot masat e reja kundër Covid-19

Në seancën e sotme të Qeverisë duhet të vendoset për masën e re të propozuar, që ka të bëj me stimulimin financiar të mjekëve amë, në rast se numri I pacientëve të tyre të vaksinuar kalon 70 për qind.

“kemi hulumtuar këto 2-3 ditë dhe do të propozojmë deri tek Qeveria një masë të re, ajo ka të bëj me stimulimin e mjekëve amë. Gjegjësisht mjekët amë të stimulohen financiarisht kur të kalojnë mbi 70 për qind të vaksinimit nga numri i përgjithshëm i pacientëve të tyre, të shpërblehen me nga 30 denarë për pacient”, deklaroi kohë më parë ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Continue Reading

Aktuale