Connect with us

Kosovë

”Çohu në këmbë kur flet për Vuçiç”, Osmani i kthehet keq ministrit serb në OKB

Published

on

”Çohu në këmbë kur flet për Vuçiç”, Osmani i kthehet keq ministrit serb në OKB

Në seancën e Këshillit të Sigurimit në OKB, ku u përmenden dhe krimet e kryera nga Serbia në Kosovë, tonet janë përshkallëzuar ndjeshëm duke mbërritur në një përplasje të fortë verbale mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministrit të jashtëm serb, Nikola Selakoviç.

Mediat në Kosovë thonë se Osmani kërkoi të njihet një herë e mirë pavarësia e vendit të saj dhe i tha ministrit se duhet të gjunjëzohet para monumenteve të viktimave të luftës.

“Vuçiç, tha ajo, flet me të njëjtën gjuhë si Sllobodan Millosheviçi të cilin e admiron.”
“Zonja Osmani duhet të qëndroni në këmbë kur të përmendni Aleksandar Vuçiç sepse është edhe presidenti i juaj dhe duhet t’i kushtoni respekt”, ishte komenti i kryediplomatit serb.

Osmani në fjalën e saj kujtoi sesi 140 mijë persona kanë humbur jetën gjatë genocidit të Millosheviçit në ish-Jugosllavi; në Kosovë, më shumë se 30 mijë persona janë vrarë; 20 mijë gra janë dhunuar; 160 mijë persona janë zhdukur dhe akoma ka varre masive; më shumë se 1 milionë qytetarë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre në Kosovë”, theksoi ajo, duke i treguar edhe një herë ministrit serb gjëra të cilat me sa duket, Beogradi kërkon t`i fshijë me pluhurin e harresës.

Continue Reading

Kosovë

Ky anëtar i familjes Jashari, pritet të bëhet komandant i FSK-së

Published

on

By

Ky anëtar i familjes Jashari, pritet të bëhet komandant i FSK-së

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, ka dhënë dorëheqje nga ky post, raporton Gazeta Blic.

Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë brenda FSK-së, për Gazeta Blic.

Në vend të Ramës, pritet të emërohet Bashkim Jashari, i cili përket familjes së komandantit legjendar Adem Jashari, përkatësisht është djali i Rifat Jasharit.

Gazeta Blic ka provuar të marrë një koment nga vetë Rrahman Rama, por që nuk është përgjigjur në thirrjet dhe mesazhet e redaksisë.Gjithashtu, heshtjen e ka zgjedhur edhe Sefer Isufi – kolonel dhe këshilltar për media brenda FSK-së.

Continue Reading

Kosovë

S’mundën ta ndajnë tokën, vëllai kanos vëllain në Podujevë

Published

on

By

S’mundën ta ndajnë tokën, vëllai kanos vëllain në Podujevë

Dje është arrestuar një person në Podujevë, i cili kishte kanosur vëllain e tij.

Motivacioni i kanosjes, sipas raportit 24-orësh të Policisë, ishte mosmarrëveshja rreth ndarjes së pronës, raporton “Zëri”.

Kështu e përshkruan ngjarjen Policia e Kosovës, në raportin e saj.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi pas një mosmarrëveshjeje rreth ndarjes së pronës ka kanosur vëllain e tij, viktimën mashkull kosovar. Pas intervistimit, me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje”. /Zëri

Continue Reading

Kosovë

Plagosen dy persona në Mitrovicë të Veriut

Published

on

By

Plagosen dy persona në Mitrovicë të Veriut

Dy persona janë plagosur mbrëmë vonë në afërsi të një lokali në Mitrovicë të Veriut.

Deri të plagosja ka ardhur pas një rrahje e cila filloi mes disa personave, teksa të plagosurit janë jashtë rrezikut për jetë.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës së veriut, Besim Hoti.

Ai ka njoftuar po ashtu se disa persona janë shoqëruar në stacionin policor.

“Ka pasur një rrahje, janë përfshirë disa persona, pastaj është përdorur edhe arma e zjarrit, janë plagosur dy persona, të cilët kanë marrë plagë në këmbë, në muskuj të këmbës e ne thembër, janë jashtë rrezikut për jetë”, tha Hoti. /Telegrafi/

Continue Reading

Aktuale