Connect with us

Kosovë

Zaev, Kurti e Abazoviç adresojnë problemet e rajonit

Published

on

Zaev, Kurti e Abazoviç adresojnë problemet e rajonit

Një bashkëpunim më i madh mes vendeve të Ballkanit Perëndimor do ta përshpejtonte zhvillimin dhe eurointegrimin e tyre. Këtë mesazh e dhanë pjesëmarrësit në Samitin Ekonomik të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri Zaev deklaroi se dialogu dhe marrëveshjet janë dëshmuar si zgjidhje në shumë raste dhe shpreson kjo të ndodhë edhe në rastin me Bullgarinë.

Mendoj se shanset pas zgjedhjeve në Bullgari dhe në Maqedoninë e Veriut do të rriten për 50%. Madje nuk është patjetër as të ketë qeveri por vetëm të ketë konfirmim se së shpejti nuk do të kenë zgjedhje të tjera. Politikanët janë shumë specifikë. Ne vazhdojmë bisedimet dhe kemi disa tema përpara nesh që i diskutojmë. Ka një zgjidhje. Besoj se zgjidhja mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë do të jetë një inkurajim I madh për gjithë Ballkanin Perëndimor”, tha Zoran Zaev, kryeministër.

Në Samitin e mbajtur në Shkup, kryeministri i Kosovës Albin Kurti theksoi nevojën e sundimit të shtetit ligjor në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ne kemi nevojë për demokraci funksionale dhe sundim të shtetit ligjor kundër autokracisë dhe korrupsionit. Jemi dëshmitar, jo vetëm në Ballkanin Perëndimor por edhe në Bashkimin Evropian, tendenca të fuqishme për t’u tërhequr nga vlerat kyçe dhe parimet demokratike. Në BE kjo shihet si demokraci joliberale kurse në Ballkanin Perëndimor, si demokraci jostabile. Por ajo që kanë të përbashkët është sulmi ndaj vlerave si liria e shprehjes, liria e mediave dhe pavarësia e gjyqësorit”, pohoi Albin Kurti, kryeministër i Kosovës.

Nacionalizmi, demokracia e pazhvilluar dhe drejtësia selektive, sipas zv/kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç, janë problemet kryesore të rajonit.

Njerëzit duan të jenë të lëvizshëm dhe ne duhet t’ua mundësojmë këtë. Ne duhet t’i bëjmë kufijtë tanë të padukshëm si në BE. Korrupsioni dhe krimi i organizuar janë gjenerator të shumë aspekteve negative në rajon. Ne duhet të kuptojmë se pa mënjanimin e këtyre aspekteve negative në vendet tona ne nuk mund të kemi institucione profesionale, të pavarura dhe që të sigurojnë kushte më të mira jetesa për njerëzit tanë”, theksoi Dritan Abazoviç, zv/kryeministër i Malit të Zi.

BE-ja mbetet e angazhuar për Ballkanin Perëndimor, porositi ambasadori i BE-së në Shkup Dejvid Gir.

Sfida më e ngutshme është që BE-ja zyrtarisht të fillojë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Të dy vendet i kanë zbatuar reformat dhe BE-ja është angazhuar për këtë që nga marsi i vitit 2020. Gjithashtu është edhe në interesin e BE-së që ta mbajë fjalën prandaj ne duhet të riaktivizojmë përpjekjet për ta arritur këtë qëllim sa më shpejt që është e mundur”, tha Dejvid Gir, ambasador i BE-së.

Mbështetjen për zhvillimin e rajonit dhe integrimin e Maqedonisë së Veriut e shprehu edhe SHBA-ja.

Qëllimi jonë thelbësor është ta shohim Maqedoninë e Veriut plotësisht të integruar në Bashkimin Evropian dhe e gjithë puna që bëjnë është me qëllim që të ndihmohet ky proces duke punuar me BE-në dhe partnerë të tjerë të ngjashëm për t’i ndihmuar ta arrijnë këtë qëllim”, pohoi Kejt Meri Bërns, ambasadore e SHBA-së.

Të pranishmit vijuan debatin për sfidat ekonomike në rajon dhe bashkëpunimet e mundshme tregtare.

Fatlume Dervishi

Continue Reading

Kosovë

Vendosi reklamën mbi muralin e Nexhmije Pagarushës, gjobitet biznesi në Prishtinë

Published

on

By

Një biznes në Prishtinë vendosi reklamën e tij mbi muralin e bilbilit të muzikës, Nexhmije Pagarushës, që u ‘rijetësua’ para tri javësh nga artistët e ‘Mural Fest Kosova’.

Menjëherë pas kësaj, gjatë ditës së sotme kanë ndërhyrë Inspektorati i Komunës së Prishtinës dhe Policia, për ta larguar reklamën.

Drejtori i Inspekcionit në Prishtinë, Adonis Tahiri, ka njoftuar se pas heqjes së reklamës pala është dënuar me një gjobë prej 400 eurosh.

“Reklama u hoq dhe pala u dënua! Uroj që të ngritët vetëdija e secilit, e të mos përsëriten më raste të tilla!”, ka shkruar Tahiri në një postim në Facebook.

Kujtojmë që murali i Nexhmije Pagarushës u vendos në fillimi të nëntorit, në një objekt në rrugën “Qazim Hoxha”, në Prishtinë. /abcnews.al

Continue Reading

Kosovë

Sveçla: Vrasësit i jap ultimatum të dorëzohet, po koordinohemi edhe me AKI për rastin e Gllogjanit

Published

on

By

Sveçla: Vrasësit i jap ultimatum të dorëzohet, po koordinohemi edhe me AKI për rastin e Gllogjanit

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla i ka dhënë ultimatum vrasësit të tre personave në Gllogjan të Deçanit që të dorëzohet sa më shpejtë në Polici.

Sveçla në një konferencë për media tha se kanë vënë në dispozicion të gjitha kapacitetet që të zbulojnë këtë rast, transmeton Telegrafi.

“Me të marrë lajmin jam kthyer në Kosovë dhe jam nisur drejt Deçanit për të takuar gjithë strukturat policore, por edhe prokurorët e rastit dhe për të shprehur gatishmërinë tonë që të vëmë në funksion gjithë kapacitetet e shtetit në zbulimin e këtij rasti, dhe lehtësimin e dhimbjeve për familjarët. Dua të bëjë ftesë të gjithë qytetarëve që për çfardo informacioni t’i drejtohen Policisë dhe rasti të zgjidhet sa më parë”, deklaroi ai, përcjell Telegrafi.

Ministri tha se Policia është duke u dakorduar edhe me Agjencinë Kosovare të Inteligjencës.

“Tashmë kemi informacione të ndryshme, të cilat policia nën direktivat e prokurorisë është duke i trajtuar. Janë dukë u trajtuar disa pista. Po ashtu, i bëj ultimatum vrasësit të dorëzohet, për shkak se për çdo ditë ai rëndon të tjerët, kushdo që ndihmon vrasësit implikohet me vepër penale. Sa më parë që dorëzohet aq më mirë për rrethin e tij. Unë mund të garantoj se jemi të vendosur që kapacitetet tona shtetërorë janë në dispozicion të zbulimit të rastit. Policia po koordinohet edhe me AKI”, u shpreh ai.

Ndryshe, mbrëmë rreth orës 19:00 është sulmuar me armë zjarri një autobus në Gllogjan të Deçanit, ku të vrarë kanë mbetur tre persona, shoferi dhe dy nxënës.

Autori i krimit ka qenë i maskuar, ndërkohë Policia është në kërkim të tij.

Policia përmes raportit 24 orësh, ka njoftuar se autobusi është sulmuar me armë zjarri që është AK-47. /Telegrafi/

Continue Reading

Kosovë

Sulmi në Glogjan është kryer nga një person i vetëm me kallashnikov

Published

on

By

Sulmi në Glogjan është kryer nga një person i vetëm me kallashnikov

Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me vrasjen e trefishtë që ndodhi mbrëmjen e së premtes në Gllogjan të Deçanit, ku të vdekur mbetën dy nxënës-maturantë dhe shoferi i autobusit. Policia e tregon se autobusi që ishte në qarkullim nga Gjakova për në Gllogjan ku ishin tetë pasagjerë, ishte sulmuar me armë zjarri që dyshohet të jetë e llojit AK-47. I dyshuari i këtij akti kriminal gjendet ende në arrati. Policia ka thënë se tash për tash, nuk ka arsye për të besuar se ngjarja në Deçan është akt terrorist. Ndërsa dyshimet e para janë se sulmin makabër e ka kryer një person i vetëm. Kryeprokurori Blerim Isufaj ka thënë se hetimet janë duke u zhvilluar në disa pista, porse ende nuk ka ndonjë të dyshuar.

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit ka bërë thirrje që kushdo që ka informata për ngjarjen, të bashkëpunojë me autoritetet, në mënyrë që kryesi i veprës të dalë sa më shpejt para drejtësisë. Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, është shprehur i tronditur dhe i trishtuar nga sulmi. Pasi ngushëlloi familjarët apeloi që të zbardhet ngjarja.
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur krim mizor e brutal, sulmin në Deçan.

“Kam kërkuar nga organet e rendit që të bëjnë maksimumin dhe sa më shpejt dorasin ta sjellin para drejtësisë. Aq e trishtueshme, tronditëse, pikëlluese, është tragjedia e sotme në Deçan sa disi më ka lënë pa fjalë, por nuk guxon të na lë pa vepra. Dhe Policia e Kosovës, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla më kanë siguruar që po bëjnë gjithçka që është në kapacitetet e tyre në mënyrë që edhe të zbardhet rasti sa më parë edhe të mundësohet pa vonesa drejtësia”, deklaroi Albin Kurti, kryeministër i Kosovës.

Përfaqësues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian kanë dënuar sulmin që ndodhi në Deçan. I ngarkuari me punë në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe i ka shprehur ngushëllime familjeve të viktimave. Ndërkaq në reagimin që ka bërë Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, është thënë që shpresojnë se i dyshuari të sillet sa më shpejt para drejtësisë. Të tronditur janë shprehur edhe liderët e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. /Alsat.mk

Continue Reading

Aktuale