Connect with us

Lajme

IIbrahimi: Do ta paguajnë shumë shtrenjtë ata që do të guxojnë të prekin votën dhe vullnetin e popullit

Published

on

Shefi i shtabit të për komunën e Çairit, Zeqirija Ibrahimi nga tubimi në Çair tha se sonte po dëshmohet se si mbushet salla, pa e detyruar askëndë që të vij, por me vullnet dhe dëshirë.

“Në kohën që kam pa që po shan Artani, unë jam 100% i bindur se fiton. Në 2016 bërtiste UÇK, UÇK, unë fitova të mahalla e tij. Sa më shumë që të shan ai, atëherë rritet numri i votave. Bekimi është djalë i lindur në Serov, ndërsa Artani shkon në Serovë vetëm në kohë të fushatës, ngase ai nuk mund të hyn për shkak patikave të shtrenjta që i ka mos ti bëhen me lloç. Bekimi është djalë serove dhe nuk flet fjalë të këqija për fqinjët dhe familjarët e vet”, tha Ibrahimi.

Zeqirija Ibrahimi tha se shumë qytetarët i kanë pyetur se cili është oferta e Bekimit.

“Thua ti se Visari i fitoi zgjedhjet për shkak ofertës, e jo për shkak policisë, për shkak mafijas, shërbimeve sekrete e për shkak se i tërë shteti u mblodh në Çair. Po të kishte qenë për shkak ofertës, Visari asnjëherë nuk do të fitonte zgjedhje. Ama, unë jam i sigurt se Bekimi i fiton zgjedhjet jo për shkak Master Planit, as për shkak palestrës që e ka në plan ta bëj në Çair, as për shkak të vatrave të pleqve që i ka në plan t’i bëjë në Çair, as për shkak kuzhinës që e ka në plan ta bëjë në Çair, as për shkak angazhimit për të rinjtë, ato janë detyra të tij. Bekimi fiton vetëm për shkak emrit të vet, për shkak integritetit të vet, për shkak të dinjitetit të vet. Andaj ne u themi atyre dhe gjithëve tjetër, oferta jonë është emri Bekim Sali, emër që s’ka gënjyer asnjëherë në jetën e vet, emër që s’ka mashtruar asnjëherë në jetën e vet, dhe emër që çdo send që e ka fitu, e ka fitu me djersën e vet”, tha Zeqirija Ibhrahimi.

Ai tha se së kundërshtarët nuk skuqen kur gënjejnë.

“Visari prej 100 faqeve të kontratës i ka 200 rrena aty, ama s’kanë fytyrë hala dhe vijnë e lypin vota në Çair. Ata që vjedhin naftën e shkollave kur s’bohen domaqina, ata çdoherë mbesin vetëm vjedhës edhe hajna. Sa janë ata njerëz të drejt dhe të blertë sa folin ata nuk e dinë as që ta shkruajnë sloganin e tyre”, shtoi Zeqirija Ibrahimi.

Ibrahimi tha se në 2017 u vodh gëzimi i qytetarëve.

“Ama ua them sonte: mos t’i shkoje në mend dikujt të preke në votë të popullit, mos të gaboje të preket dikush në votë të popullit, se vallahu, vallahu po ju them e paguan shumë shtrenjtë ai i cili e shkel vullnetin e këtij populli, nuk guxon më askush me e përsërit vitin 2017 në Çair”, deklaroi Zeqirija Ibrahimi.

Zeqirija Ibrahimi tha se ata, BDI, 10 vite i kanë bërë shërbim Gruevskit, Mijallkoivit dhe Jankullovskës.

“Kush ishte në pushtet kur i tërhiqnin zvarrë gratë shqiptare, ishte BDI-ja, cili ishte në pushtet në kohën që e vranë Harun Aliun, ishte BDI-ja, cili ishte në pushtet kur i dhanë në pushtet 10 milionë euro për Boshkovskin dhe Tarçkullovskin, ishte BDI-ja”, u shpreh më tej Zeqirija Ibrahimi.

Ibrahimi tha se këto zgjedhje janë për ta ndërtuar një ardhmëri, për ta shpëtuar rininë dhe për të sjellë shpresën tek shqiptarët. /SHENJA/

Continue Reading

Lajme

Bozhinovski: LSDM humbi legjitimitetin nga zgjedhjet e mëparshme

Published

on

Vladimir Bozhinovski në emisionin “24 analiza” tha se dështimi i LSDM-së në këto zgjedhje është për shkak të dëshpërimit që qytetarët kanë pritur nga kjo parti.

“Janë dëshpëruar për zhvillimin e shtetit në disa aspekte dhe pas marrjes së legjitimitetit në zgjedhjet e kaluara, LSDM filloi t’i humb dhe të bie”, tha Bozhinovski.

Ai tha se nga viti i kaluar ka ndryshyar perceptimi pozitiv ndaj Filipçes dhe shtetit dhe në vend të mbështetjes, ka perceptim negativ.

“Gjithmonë zgjedhjet lokale janë kombinim për punën e kryetarit dhe puna e qeverisë. Edhe në vitin 2017 ishin zgjedhje lokale dhe ato ishin zgjedhje ku qeveria mori legjitmitetin”, tha Bozhinovski./Telegrafi/

Continue Reading

Bota

Ish-sekretarja e kampit nazist del para gjyqit për vrasjen e 11.000 njerëzve

Published

on

Një ish-sekretare 96-vjeçare e kampit të përqendrimit nazist është paraqitur para gjyqit në Gjermani për dyshimin se ka bashkëpunuar për vrasjen e mbi 11.000 njerëzve të burgosur aty.

Furchner e cila ishte 18 vjeç kur filloi të punonte në kampin Stutthof në Poloni si sekretare e komandantit Paul Werner Hoppe, po gjykohet në një gjykatë për të rinjtë për shkak të moshës së saj kur krimet u kryen.

Pasi tentoi të ikte nga gjyqi në shtator, duke dalë nga shtëpia dhe më pas udhëtoi me një taksi, ajo u arrestua disa orë më vonë dhe u dërgua në mbajtje për pesë ditë, raporton Guardian.

Përveç emrit, adresës së saj dhe se është e ve, ajo nuk i është përgjigjur asnjë pyetje tjetër.

Gjykatës iu tha se ajo “duhet të ketë qenë e informuar për të gjitha ngjarjet” që ndodhën aso kohe nga nazistët në Stutthof për shkak të rolit të saj kyç administrativ.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja kërkon listën e kompanive që kanë importuar “Fingerprint”

Published

on

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve dy ditë pas zgjedhjeve lokale nga Drejtoria e Doganave kërkoi listën e kompanive që eventualisht kanë porositur aparate të njëjta për leximin e shenjave të gishtave nga jashtë vendi, si ato që u shfrytëzuan në zgjedhje. Këtë për Alsat e konfirmoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski i cili tha se këtë e kërkojnë për arsye sigurie, që të mos vijë deri te mundësia e përzierjes së aparateve që i siguroi KSHZ me aparate të njëjta të mundshme të blera nga kompani dhe firma private.

“Kemi indikacione se përgjigja do të jetë pozitive, se asnjë kompani nuk ka importuar pajisje të tilla deri më tani. A keni pasur ndonjë njoftim si KSHZ që ndoshta disa kompani kanë porositur pajisje të tilla? – Nuk kishim njoftim të tillë, siç thashë, e bëra për sigurinë tonë, për të qenë të sigurt se nuk kishte diçka të tillë, që mos të dalë se të tjerët po importojnë, për t’u siguruar që askush nuk ka importuar pajisje të tilla deri më tani- Pse po e bën këtë Komisioni Shtetëror Zgjedhor, a nuk ka shërbime sigurie që duhet ta bëjnë? – Po, ka. Siç thashë, për ne, për shkak të interesit personal që kemi, për t’u siguruar që nuk ka diçka të tillë”- deklaroi Aleksandar Dashtevski- kryetar i KSHZ.

Kjo kërkesë është pranuar nga Dogana një ditë më parë kurse shërbimet po kontrollojnë nëse ndonjë kompani apo institucion ka porositur pajisje të njëjta. Dashtevski siguron që pajisjet janë të sigurta dhe funksionale dhe tani për tani nuk ka nevojë të porositen tjera. Nëse ndonjë nga pajisjet prishet në pesë vitet e ardhshme, është detyrim i kompanisë gjermane “Dermalog” ta zëvendësojë me tjetër. Përndryshe, zgjedhjet do të mbahen përsëri në dy komuna. I tillë është rasti me Mavrovën dhe Rostushën si dhe Qendër Zhupën. Në të dy komunat nuk kishte pjesëmarrje të një të tretës së votuesve të regjistruar. Por, çfarë nëse nuk ka pjesëmarrje të mjaftueshme përsëri në votimin e përsëritur?

“Pra, ligjvënësi do të duhet të vendosë nëse ajo komunë duhet të zgjerohet, zvogëlohet e kështu me radhë, sepse nuk ka pjesëmarrje të mjaftueshme. Dhe mendoj se arsyeja është sepse nuk ka mjaft banorë në kuptimin që nuk janë të pranishëm në shtëpitë e tyre “- pohoi Aleksandar Dashtevski, Kryetar i KSHZ-së.

Në Mavrovë dhe Rostushë, 10.144 banorë kanë të drejtë vote. 3,144 persona e ushtruan të drejtën e tyre të votës, ndërsa pjesëmarrja ishte 31%. Që zgjedhjet të jenë legjitime në këtë komunë, duhet të votojnë 3,381 banorë. Në Qendër Zhupë, 7,317 banorë kanë të drejtë vote, ndërsa 1,873 banorë e ushtruan atë të drejtë, me një pjesëmarrje prej 25.60%. Së paku 2,439 qytetarë duhet të votojnë që rezultati i zgjedhjeve të njihet në këtë komunë.

Në Mavrovë dhe Rostushë, 10.144 banorë kanë të drejtë vote. 3,144 persona e ushtruan të drejtën e tyre të votës, ndërsa pjesëmarrja ishte 31%. Që zgjedhjet të jenë legjitime në këtë komunë, duhet të votojnë 3,381 banorë. Në Qendër Zhupë, 7,317 banorë kanë të drejtë vote, ndërsa 1,873 banorë e ushtruan atë të drejtë, me një pjesëmarrje prej 25.60%. Së paku 2,439 qytetarë duhet të votojnë që rezultati i zgjedhjeve të njihet në këtë komunë.

Mavrovë- Rostushë

Pjesëmarrja: 31%

Votues: 10.144

Kanë votuar: 3.144

Votat e nevojshme: 3.381

Mungojnë: 237 vota

Qendër Zhupa

Pjesëmarrja: 25,60%

Votues: 7.317

Kanë votuar: 1.873

Votat e nevojshme: 2.439

Mungojnë: 566 vota

Ndërkohë rrjedh afati prej 48 orësh për pjesëmarrësit në zgjedhje të cilët mund të paraqesin ankesa në KSHZ, në lidhje me rezultatin e zgjedhjeve. Nëse ankesat nuk pranohen nga KSHZ -ja, atëherë partitë dhe pjesëmarrësit në zgjedhje kanë të drejtë të paraqesin padi në Gjykatën Administrative, si instancë më e lartë. /Alsat M/

Continue Reading

Aktuale