Connect with us

Sport

Shqipëria humb ‘finalen’ ndaj Polonisë dhe zbeh ëndrrën për Katar 2022

Published

on

Shqipëria ka pësuar humbe me rezultat 1-0 nga Polonia në ndeshjen e vlefshme për fazën kualifikuese për Kampionatin Botëror.

Ndeshja filloi me të dy skuadrat që zhvillonin lojë fizike, duke luftuar për çdo top në fushë.

Si rrjedhojë edhe pjesa e parë kishte pak radhe.

Në minutën e 9-të të ndeshjes, Rey Manaj përfiton nga një kundërsulm, por nuk pason te Myrto Uzuni i cili ishte i vetëm, duke zgjedhur goditjen që u bllokua nga mbrojtja.

Në këtë pjesë pritej më shumë nga Shqipëria, pasi në minutën e 57-të në lojë u fut edhe Armando Broja.

Por polakët me lojë fizike, dominon edhe në posedim, ku kur u futëm në 15 minutat e fundit gjetën edhe golin.

Zhvillohej minuta e 77-të e ndeshjes kur Mateusz Klich harkoi bukur në zonë duke e gjetur Karol Seiderski, i cili shënoi për 1-0.

Lojtarët polakë pasi shënuan gol u afruan te tifozët tanë, ku kishte edhe nga ata që provokonin.

Ata nuk u pritën mirë nga tifozët që filluan të gjuajë në drejtim të tyre më shishe.

Gjyqtari pas këtij incidentit dërgoi lojtarët polakë, por edhe ata shqiptarë në dhomat e zhveshjes.

Pas më shumë se 15 minutave në dhomat e zhveshjes, lojtarët kthehen në fushë për të luajtur ndeshjen deri në fund.

Shqipëria ka mundur t’i barazojë shifrat, kur një top vjen te Ermir Lenjani, i cili futet në zonë, por harkimi i tij për tokë ishte i dobët.

Në minutën e 86-të, Broja jep një shkëndijë dhe futet në zonë, por harkimi i tij ishte shumë i lartë.

Broja sërish me një aksion individual në minutën e 88-të, por gjuajtja e tij u ndal nga Wojciech Szczesny.

Deri në fund nuk kishte raste tjera dhe Shqipëria pësoi humbje që e zbehë tej mase kalimin në play-off.

Polonia pas fitores kalon në pozitën e dytë me 17 pikë, ndërsa Shqipëria mbetet e treta me 15 pikë dhe pak gjasa që të kalojë polakët në renditje. /Telegrafi/

Continue Reading

Sport

Autogoli më qesharak i javës shënohet në takimin Shakhtar – Real Madrid (Video)

Published

on

Skuadra e Real Madridit ka kaluar në avantazh ndaj Shakhtarit.Ishte mbrojtësi, Sergi Krystov që realizoi autogol për ta kaluar Realin në avantazh në këtë duel, shkruan GazetaBlic Sport.

Rezultati aktual i takimit është 0-1.

Ja autogoli qesharak

V I D E O

Continue Reading

Sport

Ajax – Dortmund, formacionet zyrtareAjax – Dortmund, formacionet zyrtare

Published

on

Sonte zhvillohet derbi në grupin C të Ligës së Kampionëve.

Ajax dhe Borussia Dortmund do të ballafaqohen nga ora 21:00.

Të dyja ekipet kanë bilanc perfekt pas dy ndeshjeve të para dhe kanë nga gjashtë pikë të grumbulluara.

Pritet një përballje e zjarrtë sonte pasi të dyja skuadrat do të mudnohen të dalin në krye të tabeles.

Formacioni i Ajaxit: Pasveer, Timber, Alvarez, Gravenberch, Tadic, Antony, Mazraoui, Blind, Martinez, Haller, Berghuis

Formacioni i Dortmundit: Kobel, Hummels, Akanji, Brandt, Meunier, Witsel, Malen, Bellingham, Schulz, Reus, Haaland /Lajmi.net/

Continue Reading

Sport

Gjest i pahijshëm u Gjokoviqit, refuzon të tregoj të vërtetën!

Published

on

Novak Gjokoviq mund të heqë dorë nga objektivi për të fituar Grand Slam-in në Australian Open, pasi kreu i shtetit të Victorias vendosi që në këtë kompeticion të marrin pjesë vetëm tenistët që janë vaksinuar.

Tenisti serb nuk zbuloi nëse është vaksinuar apo jo, por deklaroi se e sheh si të tepruar gjykimin e njerëzve nga fakti nëse e kanë bërë apo jo vaksinën, ndaj u shpreh se do të vendosë shumë shpejt mbi pjesëmarrjen ose jo në Australian Open.

“E vërteta është se nuk e di nëse do të konkurroj, pasi situata nuk është e mirë.

Brenda 2-3 javësh do të marrim një vendim final. Më duket e tmerrshme që shoqëria të gjykon në bazë të një vaksine. Nuk dua të marr pjesë në një luftë mediatike dhe as nuk dua të tregoj nëse e kam bërë apo jo vaksinën”, deklaroi Gjokoviq.

Continue Reading

Aktuale