Connect with us

Lajmet kryesore

Sela: Kësaj radhe nuk do të mund t’i manipulojnë zgjedhjet, kemi djemtë dhe vajzat që do ta mbrojnë vullnetin e popullit

Published

on

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, nga Struga tha se në Strugë fitorja do të arrihet që në raundin e parë dhe se vetëm këtë ata e quajnë “fitore të pastër”, përcjell in7

Sela tha se me të vërtet janë zgjedhje lokale, megjithatë mund të shihet si oponentët kanë dalë jashtë çdo kontrolli.
“Ata e dinë që një shkëndijë që lindi këtu në Strugë shumë shpejtë dhe më 17 tetor do t’i japë sinjalet e ndryshimit, të demokracisë, të rikthimit të shpresës dhe gjithçkaje. Liri më tepër për ju të nderuar qytetarët. Ne vijmë përballë jush çdoherë me premtime të realizuara, ne edhe nga opozita vijmë me kënaqësinë që Strugës dhe gjithë shqiptarëve ju kemi dhuruar të drejtën e nënshtetësisë. Nuk do të ketë tani e tutje shqiptarë që jetojnë këtu dhe nuk do të kenë nënshtetësi”, deklaroi Sela nga Struga.
Sela tha se kundërshtarët nga ana tjetër vijën me premtim para një viti të cilin nuk e mbajtën.

“Ata përveç fjalë nuk kanë ditur të sjellin asgjë tjetër, qoftë për struganët, qoftë për qytetarët në përgjithësi. Ato kanë fjalë, të cilët s’kam si t’ju them ndryshe, gënjeshtra. Me gënjeshtra erdhën radhën tjetra, vazhdojnë gënjeshtra thonë ditë e natë. Njerëz, të cilët 4 vite me radhë ja kanë vënë zjarrin Strugës, qytetarët duhet të përgjigjen me po të njëjtën monedhë, t’ua vënë zjarrin më 17 tetor, duke i quar në opozitë”, deklaroi Sela.

Sela tha se duhet parë qasjen se sa të turpshme e kanë ndaj qytetarëve.

“Vijnë dhe kanë harruar çdo traditë dhe edukatë që na ka lezet si popull. Nuk trokasin si njerëz dhe të njerëzishëm për të kërkuar votë, por se bëjnë këtë se s’kanë lënë fytyrë. Por vijnë me shantazh, e po të vijnë kështu, tregojuani vendin, vijnë me kërcënim, e kërcënim nuk pranojmë ne, vijnë dhe duhet t’ju frikësojnë, e strugani frikë nuk ka dhe më 17 tetor do t’jua tregojë vendin”, tha Sela.
Sela tha se ata munde të vijnë me para me parat e taksave të qytetarëve, por sipas tij, strugani nuk blihet.
“E nëse vijën me këta të fundit merrjani dhe mos ja jepni votën se s’janë të tyret. Njerëz të cilët vjedhin edhe nga ngrohja e fëmijëve, nuk kanë vend mes nesh dhe ne duhet t’ua tregojmë vendin”, u shpreh Sela.

Ai tha se nuk do të munden t’i manipulojnë zgjedhjet, ngase përballë në komisione në vendvotime do të kenë djem dhe vajzat të cilët do ta mbrojnë votën e popullit./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Published

on

By

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit (KRRE), miratoi vendimin, me të cilin kryhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 1,23 % në raport me vendimin e datës 12.10.2021.

Në periudhën e kaluar shtatëditore të gjitha çmimet referente në bursat botërore, mesatarisht shënojnë rritje edhe atë: te benzina për 2,197 %, te nafta për 2,842 %, te vaji ekstra i lehtë për 2,853 % dhe te mazuti për 0,554%.

Në të njëjtën periudhë kursi i denarit në raport me dollarin është më i lartë për 0,164%.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 dhe ЕUROSUPER BS-98, si dhe të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të VAJIT EKSTRA TË LEHTË PËR AMVISËRI (ЕL-1) rriten për 1,00 den/litër, në raport me çmimet e shitjes me pakicë, të përcaktuara me vendimin e e përcaktimit të çmimieve më të larta të shitjes me pakicë të derivateve të naftës dhe të lëndëve djegëse të transportit të datës 12.10.2021.

Çmimi i shitjes me pakicë i Mazutit М-1 SU rritet për 0,249 den/kilogram dhe tani do të jetë 43,010 den/kg.

Nga data 19.10.2021, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë për motorë EUROSUPER BS95 – 76,50 (denarë/litër)
Benzinë për motorë EUROSUPER BS98 – 78,50 (denarë/litër)
Naftë për motorë EURODIZEL BS (D-E V) – 68,50 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) – 68,00 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 43,010 (denarë/kilogram).

Nga KRRE thonë se këto janë çmimet maksimale të derivateve të naftës nga ora 00:01 e datës 19.10.2021.

Continue Reading

Kosovë

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Published

on

By

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Ish kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, është pajtuar me humbjen që ka pësuar dje në zgjedhjet lokale, shkruan Gazeta Metro.

Bahtiri, përmes një postimi në Facebook tha se e kishte telefonuar Bedri Hamzën, kandidatin e PDK’së që doli i pari në këto zgjedhje.

Ai shkroi se në garë është e natyrshme që dikush fiton e dikush humb dhe këtë e vendos populli.

‘’ Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten’’, shkroi Bahtiri.

Kujtojmë se Bahtiri mblodhi vetëm 34.40% të votave nga qytetarët mitrovicas.

Hamza arriti të mbledhë 53.86% të votave nga qytetarët e Mitrovicës.

Postimi i plotë:

”Në zgjedhjet e djeshme për kryetar komune, edhe njëherë treguam se zgjedhjet janë të lira dhe demokratike e me një proces pa asnjë problem.

Natyrisht në garë dikush fiton dhe dikush tjetër humb dhe kjo vendoset nga populli. Falenderoj qytetarët që për dy herë radhazi më kanë dhënë besimin mua për të udhëhequr Mitrovicën. Gjithashtu, falenderoj shumë të gjithë qytetarët që edhe kësaj radhe besuan në mua duke më votuar.

Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten.

Do të jem gjithmonë në shërbim të Mitrovicës”/gazetametro.net

Continue Reading

Bota

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi, 5 fëmijë në mesin e tyre

Published

on

By

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi

Të paktën 24 persona kanë vdekur nga vërshimet në jug të Indisë, pasi shirat e rrëmbyeshëm kanë dëmtuar shtratin e ujit të lumenjve.

Pesë fëmijë janë në mesin e të vdekurve.

Ka shqetësime se numri i viktimave mund të rritet pasi disa persona janë ende të zhdukur.

Shumë shtëpi i ka marrë uji dhe njerëzit janë bllokuar në rajonin Kotajam në shtetin Kerala.

Incizimet nga ajo zonë kanë shpërfaqur një autobus me pasagjerë duke u shpëtuar pasi rrotat janë bllokuar në ujë.

Kotajam dhe Iduki janë dy rajonet e prekura më së keqi.

Disa ditë me mot të tillë kanë rezultuar edhe me rrëshqitje të dheut.

Shumë helikopterë janë duke u përdorur për të dërguar furnizime në zonat ku janë bllokuar njerëzit, kanë thënë zyrtarët.

Mijëra persona janë evakuuar dhe mbi 100 kampe të shpëtimit janë krijuar në shtetin Kerala, kanë thënë autoritetet.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë të dielën se ka folur me autoritetet e këtyre zonave rreth situatës së krijuar.

“Është ditë e rëndë që kanë vdekur shumë persona për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjeve të dheut në Kerala. Ngushëllimet e mia për familjarët”, ka thënë Modi.

Continue Reading

Aktuale