Connect with us

Lajme

Anketa më re: Struga, Tetova dhe Çairi do të drejtohen nga Opozita Shqiptare

Published

on

Kur na ndajn edhe pak ditë deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit, Instituti për hulumtime Politike dhe Qeverisje të Mirë ka publikuar anketën e fundit të realizuar në Qytetin e Shkupit, Tetovë, Çair dhe Strugë.

Në pyjetjen se për cilën kandidat do të votoni për kryetar komune në Tetovë, 24,1% e të anketuarve janë përgjigjur për kandidatin e opozitës Vullent Murseli, 21,4% për kryetaren aktuale të Tetovës, Teuta Arifi. 9,1% e të anektuarve për Bilall Kasamin ndërsa 7,1 për Sadi Bexhetin.

Tabela integrale që ka publikuar IHPQM dhe që i është dëgruar mediave

 

ТЕТОВО

Кандидат за градоначалник Проценти
Сади Беџети 7,1%
Билал Касами 9,1%
Теута Арифи 21,4%
Вулнет Мурсели 24,1%
Друг 6,5%
Не знам сеуште не сум одлучил 20,2%
Ниту една, нема да гласам 11,6%
ВКУПНО 100,0%

 

Në Çair sipas anketës në fjalë, garën pritet ta fitoj kandidati i opozitës shqiptare, Bekim Sali ndërsa kryetari aktual nga rradhët e BDI-së, Visar Ganiu rënditet i dyti me 21,2% si dhe Kastrion Rexhepi nga BESA me 7,9%.

ЧАИР

 

Кандидат за градоначалник Проценти
Висар Ганиу 21,2%
Беким Сали 23,0%
Кастриот Реџепи 7,9%
Друг 2,2%
Не знам сеуште не сум одлучил 23,1%
Ниту една, нема да гласам 22,6%
ВКУПНО 100,0%

Në Strugë, Idri Istrefi kandidat i opozitës shqiptare, sipas të gjitha gjasave do të marr drejtimin e komunës në fjalë, pasi sipas kësaj ankete për Istrefin janë përgjigjur 23,9% ndërsa për Ramiz Merkon vetëm 17,0% .

СТРУГА

Кандидат за градоначалник Проценти
Рамис Мерко 17,0%
Идри Истрефи 23,9%
Димче Шипинкаровски 10,5%
Абдула Ќазимоски 1,8%
Друг 7,9%
Не знам сеуште не сум одлучил 20,4%
Ниту една, нема да гласам 18,5%
ВКУПНО 100,0%

Edhe në qytetin e Shkupit anketa e IHPM-së parashikon një garë tëjet të nxehtë. Fitues e nxjerr kandidaten e pavarur për qytet të Shkupit, Danella Arsovksa.

ГРАД СКОПЈЕ

Кандидат за градоначалник Проценти
Перо Георгиевски 6,8%
Петре Шилегов 22,5%
Данела Арсовска 24,1%
Арбен Шаќири 3,0%
Друг 2,5%
Не знам сеуште не сум одлучил 24,1%
Ниту една, нема да гласам 16,9%
ВКУПНО 100,0%

Anketa është realizuar në periudhën nga 4 deri më 9 tetor. Gabimi margjinal në këtë anketë është ± 4%, thonë nga IHPQM.

Continue Reading

Bota

Tragjike në SHBA, nëna dhe 4 fëmijët gjenden të vdekur, dyshimet e para drejt babait

Published

on

By

Tragjike në SHBA, nëna dhe 4 fëmijët gjenden të vdekur, dyshimet e para

Një ngjarje tragjike ka ndodhur Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një grua dhe 4 fëmijët e saj janë gjetur të vdekur në banesë të qëlluar me armë zjarri.

Sipas mediave amerikane, masakra ka ndodhur mbrëmjen e së dielës. Dyshimet për krimin bien mbi një burrë që besohej se ishte babai i fëmijëve, i cili u vetëdorëzua në polici.

Efektivët gjetën një grua, një vajzë dhe tre djem me plagë nga armët e zjarrit në pjesën e sipërme të trupit dhe mjekët i shpallën të gjithë të vdekur në vend, tha Policia. Të gjithë të miturit ishin nën moshën 12 vjeç.

Burri që besohet se është babai i fëmijëve u arrestua kur mbërriti në stacionin e policisë në Lancaster, tha departamenti./bw

Continue Reading

Bota

OBSH: 500,000 jetë të shpëtuara nga vaksinat kundër COVID-19 në Evropë

Published

on

By

OBSH: 500,000 jetë të shpëtuara nga vaksinat kundër COVID-19 në Evropë

Të dhënat e reja kanë zbuluar se rreth gjysmë milioni jetë mes të moshuarve janë shpëtuar në Evropë për shkak të administrimit të vaksinave kundër COVID-19.

Në një studim të ri të kryer nga studiues nga Zyra Rajonale për Evropën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) dhe institutet dhe ministritë kombëtare të shëndetit publik, të dhënat sugjerojnë se vaksinat kundër koronavirusit kanë parandaluar pothuajse 470,000 vdekje të njerëzve të moshës 60 vjeç e lart në Evropë.

Hetimi, i cili është publikuar në Eurosurveillance, analizoi vdekjet midis dhjetorit 2020 dhe nëntorit 2021, duke identifikuar se vaksinat kundër virusit korona parandaluan pak më shumë se gjysmën (51%) të vdekjeve të pritshme të shkaktuara nga sëmundja gjatë kësaj periudhe, shkruan Healtheuropa, transmeton Klankosova.tv.

Studiuesit konstatuan se për shkak të zhvillimit të shpejtë, licencimit dhe përhapjes së vaksinave të ndryshme kundër COVID-19 nga fundi i vitit 2020 e tutje, marrja e vaksinave tek grupet prioritare u rrit në mënyrë që 80% e njerëzve 60 vjeç e lart kishin marrë dy dozat e vaksinës dhe 84% të paktën një dozë.

“Ky ndikim i drejtpërdrejtë ka qenë heterogjen për shkak të shpejtësisë dhe shtrirjes së vaksinimit në grupet e pranueshme. Vendet që kishin administruar herët numra të lartë (përfshirë Francën, Greqinë, Irlandën, Izraelin, Maltën, Norvegjinë, Portugalinë, Spanjën, Anglinë dhe Skocinë) kanë ulur ndjeshëm vdekshmërinë e parashikuar, veçanërisht tek moshat 80 vjeç e lart. Vende të tjera kanë përjetuar ndikim më të kufizuar të vaksinimit deri më sot.”komentuan autorët e studimit.

Nga këto të dhëna, ekipi përcaktoi se 51% e totalit të vdekjeve të vlerësuara u shmangën nëpërmjet vaksinimeve kundër COVID-19, me ndikimet më të rëndësishme në Islandë, ku u shmangën 93% e vdekjeve. Ndikimi më të vogël kishte në Ukrainë, ku u shmangën 6% e vdekjeve të vlerësuara.

Tre vendet që kishin 60% të popullsisë së moshës 60 vjeç e lart të vaksinuar plotësisht – Moldavia, Ukraina dhe Rumania – parandaluan vdekjet gjatë studimit për 20%. Kurse në katër vendet që arritën mbulim shumë të lartë të vaksinimit të plotë, mbi 90% – Izraeli, Malta, Anglia dhe Skocia – përqindja e vdekjeve të shmangura në javën e 45 në 2021 kaloi 65%.

Continue Reading

Lajme

Ndalesë qarkullimi për kamionë në Strazhë dhe disa rrugë të tjera

Published

on

By

Ndalesë qarkullimi për kamionë në Strazhë dhe disa rrugë të tjera

Nga ora 07:15 është vendosur ndalim qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Kërçovë – Ohër përmes kalimit malor Presekë.

Ndalim qarkullimi për kamionë ka edhe në qafën malore të Strazhës, në rrugën Tetovë – Kodra e Diellit, si dhe në qafën malore Gjavato. Për llojet e tjera të automjeteve, përdorimi i pajisjeve dimërore është i detyrueshëm, informojnë LAMM.

Në rrugët e tjera qarkullimi zhvillohet në rrugë të lagështa, në disa vende më të larta në rrugë ka mbetje të dëborës.

Continue Reading

Aktuale