Connect with us

Teknologji

Pajisja që prodhon ujë nga ajri

Published

on

Një makineri e kushtueshme që mund të prodhojë ujë nga ajri po bëhet mjaft popullore në Kaliforninë e goditur rëndë nga thatësirat e vazhdueshme.

Sistemet që nxjerrin ujë nga ajri funksionojnë pothuajse sikurse frigoriferët, duke shfrytëzuar spiralet për ftohjen e ajrit, dhe pastaj mbledhur pikat e ujin në një rezervuar të krijuar enkas brenda makinerisë.

Ted Bowman është një prej inxhinierëve që kanë krijuar këtë makineri me firmën “Tsunami Products” me qendër në shtetin e Uashingtonit.

“Motoja jonë është, uji nga ajri nuk është magji, është shkencë, dhe kjo është me të vërtetë ajo që ne po bëjmë me këto makineri”, thotë inxhinieri.

Kjo është një nga shumë pajisjet e zhvilluara gjatë viteve të fundit me synimit për të tjetërsuar ajrin e lagësht në ujë. Të tjera përdorin rrjeta speciale, panele diellore dhe kontenierë transporti që mbledhin lagështinë nga ajri.

Inxhinieri Bowman thotë se pajisjet që prodhon kompania e tij mund të përdoren në shtëpi, zyra apo ferma. Pajisja thith lagështinë e ajrit dhe krijon ujë të filtruar duke e bërë atë të pijshëm.Në zonat me mjegull, makineria mund të prodhojë nga 800-8600 litra ujë në ditë. Por edhe në zonat bregdetare, si Kalifornia që ka ajër me lagështi, makineria funksionon mjaft mirë.

Por këto makineri kanë çmime të larta nga 30 mijë dollarë deri në 200 mijë dollarë.

Pronarët e shtëpive në Kaliforninë e goditur nga thatësira e vazhdueshme po i blejnë këto pajisje për të plotësuar nevojat, pasi në atë shtet ka kufizime. Thatësira më e theksuar e kohëve të fundit ka shterruarrezervuarët.

Don Johnson, banor i qytetit Benicia në zonën e San Françiskos bleu një pajisje të vogël sa një kondicioner portativ që vendoset në dritare. Ai thotë se shpresonte të prodhonte ujë të mjaftueshëm sa për të vaditur kopshtin. Por ai thotë se makineria po prodhon ujë të mjaftueshëm për të gjitha nevojat e familjes dhe vaditur kopshtin.

Përveç çmimit të lartë, pajisja kërkon një sasi të konsiderueshme energjie për të funksionuar. Por Johnson thotë se panelet diellore në çatinë e shtëpisë së tij prodhojnë energji të mjaftueshme pa kosto shtesë për makinerinë që prodhon ujë të pijëshëm./VOA/

Continue Reading

Teknologji

Sa i besoni celularit tuaj? Një studim i ri tregon se sa të sigurtë janë celularët

Published

on

Si shumë njerëz, ju ndoshta e mbani celularin tuaj në xhep gjatë gjithë kohës. Madje mund të jeni i dashuruar me këtë pajisje, të cilës i besoni të gjitha sekretet dhe fotot tuaja më intime, shkruan SCSS.TCD.

Megjithatë, telefonat inteligjentë Android janë shumë larg të qenit të besueshëm, sipas një studimi të fundit.

Studimi, i cili u krye nga ekipet e Universitetit të Edinburgut në Skoci dhe Trinity College Dublin në Irlandë, ka zbuluar disa sekrete që lidhen me përdorimin e telefonave inteligjentë të pajisur me sistemin Android.

Profesori Doug Leith nga Trinity College Dublin, së bashku me Dr.Paul Patras dhe Haoyu Liu nga Universiteti i Edinburgut, analizuan të dhënat e dërguara nga gjashtë variante të Android Os të zhvilluara nga Samsung, Xiaomi, Huawei, Realme, LineageOS dhe e/OS.

Ajo çfarë ata zbuluan është se edhe kur konfigurohet minimalisht dhe celulari nuk është në gjendje pune, këto variante të Android të personalizuara nga shitësit transmetojnë një sasi të konsiderueshme informacioni tek zhvilluesi i OS dhe gjithashtu tek palët e treta (Google, Microsoft, Linkedin, Facebook etj) që kanë para-aplikacionet e instaluara të këtij sistemi.

Continue Reading

Teknologji

Paralajmërimi nga NASA: Shtatë asteroidë të mëdhenj kalojnë pranë tokës këtë javë!

Published

on

By

Paralajmërimi nga NASA: Shtatë asteroidë të mëdhenj kalojnë pranë tokës këtë javë!

Disa asteroidë të mëdhenj pritet të lëvizin pranë tokës në javët e ardhshme. Njëri prej tyre, i quajtur “2004 UE”, ka një madhësi sa godina e “Empire State”.

Dy të tjerë pritet të kalojnë pranë planetit tonë të shtunën, të ndjekur nga disa të tjerë gjatë ditëve në vijim sipas të dhënave të publikuara nga qendra e NASA-s për Studimin e Objekteve pranë Tokës.

Gjatë të premtes, një tjetër asteroid, me një diametër deri në 525 metra, më i madh se Piramia e Gizës në Egjipt u pa të fluturonte rreth 3.5 milion milje larg tokës raportoi “Usa Today”.

Objektet pranë tokës përcaktohen nga NASA si “kometa dhe asteroidë që janë tërhequr nga fusha grabitacionale e planetëve”.

Megjithatë nuk ka vend për frikë sipas ekspertëve të NASA-s. Edhe pse kalojnë pranë nesh, ata janë shumë larg për të shkaktuar dëme thonë ekspertët.

“Astronomikisht, këto po afrohen me Tokën. Por në aspektin njerëzor, ato janë miliona kilometra larg dhe nuk mund të afrohen më shumë se miliona kilometra ” tha Paul Chodas, ekspert i NASA-s.

Një nga afrimët më të madhe do të bëjë asteroidi 2021 TJ15, i cili do të kalojë pranë tokës të shtunën, në të njëjtën distancë me hënën ose 238.854 milje larg.

“Ai asteroid ka një diametër prej 5.6 deri në 13 metra Ky është një asteroid i vogël që afrohet në distancën e hënës. Por ai nuk mund ta godasë tokën. Nuk ka asnjë shans për këtë”

Continue Reading

Teknologji

Gomat pa ajër për makinat, tani më pranë realitetit

Published

on

Pas shumë hipotezash s spekulimesh, gomat e makinave pa ajër të ngjeshur duket se po bëhen realitet. Industria thotë se prej vitit 2024 ato do të nisin të përdoren nga shoferët, dhe ndoshta do të jenë më të mira edhe për ambjentin.

Pas disa vitesh pritjeje e testimesh, gomat pa ajër premtojnë t’u japin shoferëve një eksperiencë drejtimi pa probleme. Por me masën e ekzagjeruar të marketingut të ditëve të sotme, a do të jetë kjo e vërtetë?

Industria e automobilëve është duke vrapuar me të katërta drejt teknologjive të reja në të gjitha fushat, që prej emetimeve të karbonit deri te drejtimi autonom i automjeteve.

Por tashmë duket se po arrijmë te gomat e paçpueshme.

Uptis është një prej prototipeve të gomave pa ajër, që rrethon një rrotë alumini dhe përbëhet prej plastike të përforcuar me fibra xhami, të njohura si GFRP. Gjurma e konsumit të gomës do të jetë e njëjtë me ato që jemi mësuar të shohim deri tani, por pjesët anësore do të jenë ndryshe, dhe të hapura.

Kjo pasi siç e thotë dhe emri i saj, nuk do të ketë ajër brenda, por përsëri gomë.

Pneumatikët pa ajër janë me provë shpimi pasi mund të kalojnë mbi gozhdë, xhama apo çdo gjë tjetër, prandaj nëse rezultojnë të suksesshme, ato do të mbeten gjatë.

Continue Reading

Aktuale