Connect with us

Argëtim

Fillojnë talljet e përdoruesve të Twitter-it pas rënies së Facebook & Co

Published

on

Facebook po lufton me probleme të mëdha teknike. Instagram dhe Whatsapp gjithashtu u prekën. Në Twitter kanë shpërthyer shakatë, rapoton Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Platformat e mediave sociale Facebook dhe Instagram po luftojnë me një dështim jashtëzakonisht të madh. Faqet aktualisht nuk janë të arritshme, aplikacionet nuk po punojnë. Ka probleme edhe me WhatsApp. Aplikacioni aktualisht nuk po përditësohet, versioni i desktopit nuk mund të fillohet.

Facebook, Instagram dhe Whatsapp hyjnë në kuadër të Facebook-ut.

Me sa duket, jo vetëm përdoruesit në Zvicër ose Evropë janë prekur. Sipas faqeve të internetit të raportimit të mosfunksionimit siç është Downdetector, dhjetëra miliona përdorues mund të preken nga ndërprerja. Faqja e internetit raportoi dështime në metropole të tilla si Uashingtoni dhe Parisi nga ora 5.45 pasdite. Shkaku i mos funksionimit është i paqartë.

Hashtagu #facebookdown është në trend në platformën Twitter, e cila nuk është pjesë e grupit të Facebook. Shumë përdorues tallen me Facebook -un dhe themeluesin e tij, Mark Zuckerberg.

Në profilin e tij, Twitter është argëtuar nga fakti se, për shkak të problemeve me Facebook, tani ka një numër jashtëzakonisht të madh të përdoruesve në platformë. “Përshëndetje, fjalë për fjalë të gjithëve,” thotë me gëzim.

Zëdhënësi i Facebook Andy Stone ishte gjithashtu i detyruar të dalë publikisht në Twitter. “Ne e dimë se disa njerëz kanë probleme me qasjen në aplikacionet dhe produktet tona”, shkruan Stone. “Ne po punojmë që gjërat të kthehen në rrugën e duhur sa më shpejt të jetë e mundur dhe kërkojmë falje për shqetësimin”

Komunikimi i brendshëm, jashtë linje

Për disa ekspertë të uebit, duket si një problem me shërbimin DNS. Ndër të tjera, ky shërbim siguron që emrat e faqeve të internetit të shtypura me shkronja të përkthehen në adresa IP në mënyrë që ato të mund të arrihen.

Shefi i teknologjisë i ofruesit të shërbimeve cloud Cloudflare, John Graham-Cumming, thekson se përdoruesit dhe softueri vazhdojnë të përpiqen të kontrollojnë shërbimet e Facebook. Kjo siguron një rritje masive të përdorimit të shërbimeve të tjera DNS, shkruan ai në Twitter.

Siç raporton gazetari i “New York Times” Ryan Mac, jo vetëm platformat publike janë jashtë linje në Facebook. Kanalet e brendshme të komunikimit dhe mjetet e punës janë gjithashtu në rënie. Kjo do të thotë që punonjësit e Facebook nuk mund të punojnë.

Continue Reading

Argëtim

Zhytësi gjen shpatën 900-vjeçare në brigjet e Izraelit

Published

on

Një zhytës amator që eksploron ujërat e cekëta në veri të Izraelit, ka gjetur një shpatë që mendohet se i përkiste një kalorësi 900 vjet më parë. Autoriteti Antik i Izraelit (IAA) tha se pasi të pastrohej dhe analizohej, do të vihej në shfaqje publike.

Shpata u zbulua nga Shlomi Katzin, në ujërat e cekëta pranë Haifa.

Kobi Sharvit, i cili drejton Njësinë Arkeologjike Detare të IAA -së, tha se vendi ku u gjet shpata, siguroi strehë gjatë shekujve për anijet gjatë stuhive. “Këto kushte kanë tërhequr anijet tregtare në shekuj, duke lënë pas gjetje të pasura arkeologjike”, tha ai.

“Shpata është e rëndë për shkak të gurëve që janë ngjitur në të, dhe gjithashtu sepse është një shpatë hekuri dhe shumë e madhe”, shtoi ai.

Continue Reading

Argëtim

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Published

on

By

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Deri tani, konceptet e jahteve luksoze kanë ofruar modele të jashtëzakonshme, në formë mjelme, apo peshkaqeni, por studio e dizajnit “Lazzarini” ka prezantuar së fundmi një prej projekteve më të veçanta të para ndonjëherë.

Kompania italiane, me seli në Romë, dëshiron të prodhojë një superjaht luksoz, 69-metra të gjatë, me një “vrimë gjigante” në mes. Koncepti, i quajtur “Forma”, parashikon që jahti të lëvizë vetëm me energji të pastër. Ai është konceptuar të jetë një superstrukturë me një siluetë tepër të veçantë.

Dizajni është sa i thjeshtë, aq madhështor. Në pjesën e sipërme, është menduar të vendoset një pishinë me dysheme prej xhami, që do t’i lejojë notarët të kenë një pamje magjike të pjesës së poshtme.

Vlera për prodhimin këtij jahti është parashikuar të jetë 69 milionë euro, ose 80 milionë dollarë. Ai do të lëvizë me një motor me hidrogjen, ndërsa mund të arrijë një shpejtësi prej 24 nyjesh detare, ose mbi 44 km/h. Në çati do të ketë të instaluar panele diellorë, për të karikuar të gjitha sistemet.

Nga momenti që një prodhues vendos të vërë në zbatim projektin, do të duhen 20 muaj për ta sjellë në jetë jahtin, sipas “Lazzarini”.

Continue Reading

Argëtim

Ndërton shtëpinë rrotulluese pasi Iodhet nga ankesat e gruas

Published

on

Shtëpia në Sërbac të BeH-së është projektuar dhe ndërtuar nga 72-vjeçari Vojin Kusiq. Me një fasadë të gjelbër dhe çati të kuqe metalike, ajo mund të bëjë një rreth të plotë për të kënaqur dëshirat e shumëllojshme të gruas së tij Lubica – ajo dëshiron të shohë shumëçka kur shikon nga dritaret e saj.

“Pasi arrita një moshë të shtyrë dhe pasi fëmijët e mi morën përsipër biznesin familjar, më në fund kisha kohë të mjaftueshme për t’i dhënë detyrë vetes që t’ia realizoja gruas sime dëshirën e saj” që të mundë të ndryshojë pozicionin e dhomave në shtëpinë e saj kur të dojë, tha Kusiqi, raporton AP.

Shumë vjet më parë, kur u martuan, Kusiqi kishte ndërtuar një shtëpi tjetër, të mjaftueshme për veten dhe gruan e tij, në të cilën ata rritën tre fëmijët e tyre. Në atë kohë, gruaja e tij donte që dhomat e tyre të gjumit të kishin pamje nga dielli dhe kështu bënë. Por kjo do të thoshte se dhoma e tyre e ndejës të kishte përballë rrugën. Pas një kohe, ai thotë se gruaja e tij u ankua se “nuk mund të shihte njerëzit që hynin në oborrin tonë të përparmë” dhe kështu Kusiqi u desh të rimodelonte gjithçka.

Continue Reading

Aktuale