Connect with us

Lajme

Suksesi i Taravarit në Komunën e Gostivarit shembull jo vetëm për Maqedoninë por edhe në rajon

Published

on

Aftësia e një njeriu për të ndryshuar gjërat në mënyrë pozitive është më se e mundur, edhe në shtetet ku realizimi i saj duket mision shumë i vështirë, e këtë gjë na e ka dëshuar Arben Taravari, i cili në katër vitet e drejtimit të Gostivarit, ka bërë investime shumë të mëdha të cilët kanë lehtësuar dhe përmirsuar jetën e banorëve të kësaj komune, e ajo që bie në sy është fakti që të gjithë këto janë kryer me një transparencë të plotë që është një gjë shumë e rrallë në Maqedoninë e Veriut.

Qytetarët në shumë vende të botës e në veçanti në Ballkanin Perëndimorë, kanë një dozë të lartë të zhgënimit nga politika, pasi ata i shohin se të gjithë udhëheqësit janë njësojë, që nuk interesohen për qytetarët, janë të korruptuar dhe të kriminalizuar, e që e gjithë kjo ka bërë që ata të humbin shpresën se kjo situatë mund të ndryshojë, shkruan Zhurnal.

Gostivari është një nga komuat e pakta e cila u fitua nga opozita shqiptare në zgjedhjet lokale të vitit 2017, e kjo u prit në mënyra të ndryshme , ku një pjesë ishte entuziazëm kurse pjesa tjetër ishte skeptik dhe dyshuese, pasi në opinionin publik egzistonte perceptimi se të gjithë politikanët “JANË TË NJEJTË”. Vizioni që solli Arben Taravari dhe mënyra e drejtimit të Gostivarit plotësoi pritshmëritë e entuziastëve dhe u argumentoi skeptikëve se mundet të qeveriset ndryshe edhe në Maqedoninë e Veriut.

Fatkeqësisht gjatë drejtimit të komunës, ai u ballafaqua me pengesa të ndryshme dhe veprime arbitrare të qeverisë, pasi shumë herë ju morën kompetencat nga pushtetit qëndrorë, u diskriminua në ndarjen e investimeve publike, apo edhe ndihmave tjera financiare, pasi në këtë mënyrë synohej që edhe ai të dukej si gjithë të tjerët, por që edhe përkundër kësaj, ai e dëshoi të kundërtën.

Për 4 vite të qeverisjes së tij me Gostivarin, ai realizoi mbi 6 milion euro investime, prej të cilave 600.000 euro shkuan për shkolla, me anë të të cilave u përmirsuan ndjeshëm kushtete e mësimit për nxënësit e kësaj komune. Gjatë 4 viteve, u shtruan 60 kilometër kanalizime, të cilat patën një ndikim të fuqishëm për përmirsimin e jetesës së qytetarëve, duke marrë parasysh se Gostivari kishte një problem të madh sa i pëkret ujrave të zeza.

Në këtë periudhë u ndërtuan 30 kilometra ujësjellës, e që kjo ka qenë një problematik dhe nëvojë shumë e madhe e banorëve të kësaj komune. 40 kilometra rrugë të asfaltuara për 4 vite është një sukses tjetër që Taravari ka arritur në drejtim të Gostivarit. Gjatë kësaj periudhe, janë ndërtuar gjithësej 21 kënde lojrash për fëmijë në komunën e Gostivarit, që flet për një tjetër rezultat pozitiv me impakt të fuqishëm pozitiv në jetën e banorëve të saj, shkruan Zhunral.

Sipas një hulumtimi të qendrës për bashkpunim ndërkombëtar në Maqedoni, Arben Taravari është kryetari më i suksesshëm i komunës i udhëhequr nga shqipëtarët, që tregon se ai ka sjellur një frymë ndryshe në mënyrën se si drejtohet dhe udhëhiqet ajo.

Gostivari gjatë udhëheqjes nga Taravari, i ka kushtuar një rëndësi shumë të madhe mbështetjes së Organizatave Joqeveritare në këtë komunë, ku ndihma ndaj tyre është rritur me 215 % në krahasim me periudhëm e mëparshme.
Rrijta e pagave për punëtorët e kësaj komune ka qenë diçka “normale” gjatë udhëheqjes së Taravarit, ku paga e punëtorëve të gjelbrimit dhe parkingjeve është rritur me 25 %, ndërsa rrogat e punëtorëve të higjienës komunale janë rritur me 75 %.

Transparenca është një karakteristike tjetër që është jo e zakonshme për vendin tonë, pasi në përgjithësi kjo gjë mungon në institucionet tona të cilit i fshehin të dhënat nga publiku, por kjo nuk ndodh edhe me Gostivarin. Në të gjithë hulumtimet e tre viteve të fundit, por edhe të këti vitit Gostivari është renditur si komuna më transparente që drejtohet nga shqiptarët, e kjo është një element që i ka munguar shumë politikanëve tonë, që të jenë të hapur për publikun për mënyrën se si shpenzohen parat e tyre.

Shtigjet për këmbësorë janë një shqetësim dhe kërkesë e vazhdueshme për qytetarët e vendit tonë, pasi ato mungojnë në të gjitha komunat, e që kjo ka shkaktuar jo pak aksidente dhe probleme në rrjedhën e trafikut. Gostivari i ka kushtuar një rëndësi të madhe këti aspekti, pasi për periudhën e qeverisjes nga Taravari asaj i janë shtuar 1000 metra katrorë shtigje për këmbësorë.

Këto investime dhe menyra e drejtimit të qeverisë, kanë bërë që Taravari të na tregojë se komunat dhe vendi ynë mund të qeveriset ndryshe, të drejtohet me përgjegjësi dhe transparencë, gjithashtu ai ka hedhur poshtë mitin se “TË GJITHË JANË TË NJEJTË”.

Continue Reading

Lajme

Milloshoski: Zaev dëshiron ta mbajë Filipçen për shkak të tenderëve

Published

on

Kuvendi ende nuk e ka marrë dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe të zëvendësit të tij Ilir Hasani, të cilat VMRO-DPMNE-ja kërkoi që kryeministri Zaev t’i dorëzojë në Parlament. Këtë në emisionin “10 Minuta” të “TV21” e deklaroi deputeti i opozitares VMRO-DPMNE, Antonio Milloshoski. Ai mes të tjerësh tha se Zaevi mundohet ta zvarrisë punën dhe akuzon se arsyeja se përse ende nuk e pranon dorëheqjen janë tenderët në shëndetësi.

“Për shembull para një viti e gjysmë dorëheqje dha zëvendësministri i atëhershëm i Arsimit, Petar Atanasov, dorëheqje kjo e cila ishte shumë e shpejtë. Për një-dy ditë e njëjta ishte proceduar në Kuvend dhe ishte konstatuar. Tani dorëheqje dha edhe Venko Filipçe, por shohim se edhe pas 10 ditëve nga parashtrimi i dorëheqjes, ajo ende nuk është dërguar në Kuvend. Vlerësojmë se Ministria e Shëndetësisë, si institucion i cili disponon me fond të madh dhe shumë tenderë, është arsyeja për shkak të së cilës Zaevi mundohet ta mbajë Venko Filipçen në postin nga i cili ai vetë dha dorëheqje”, tha Milloshoski.

Edhe pse në opinionin publik kishte dyshime nëse janë dorëzuar dorëheqjet e ministrit Filipçe dhe zëvendësit të tij, Ilir Hasani, zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski dje konfirmoi se dorëheqjet janë deponuar.

“Dorëheqjet e ministrit dhe zëvendësi ministrit të shëndetësisë i janë dorëzuar kryeministrit dhe janë arkivuar. Përmbajtja e dorëheqjeve nuk dallon nga ajo që ata të dytë e thanë”, theksoi zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski.

Milloshoski, për deklaratën e Zaevit se për dorëheqjet do të prononcohet pas mbarimit të hetimit, tha se është vetëm përpjekje për manipulim.

“Dorëheqja e ministrit Filipçe është përgjegjësi objektive që duhet të konstatohet për shkak se ka ndodhur një katastrofë e madhe shëndetësore dhe njerëzore në resorin e tij. Për përgjegjësinë subjektive, nëse ai ka përgjegjësi penale në lidhje me ndërtimin e spitaleve modulare, ose dikush tjetër është përgjegjës për këtë gjë, do të tregojë hetimi. Andaj, mendoj se dorëheqjet nuk duhet të lidhen me hetimin”, shtoi Milloshoski.

Kaluan 8 ditë nga zjarri tragjik në të cilin jetën e humbën 14 persona, megjithatë deri më tani ende nuk janë konstatuar dorëheqjet e deponuara të ministrit të shëndetësisë, Venko Filipçe dhe zëvendësit të tij, Ilir Hasani dhe të dy drejtorëve të spitalit./TV21/

Continue Reading

Lajme

Paralajmërohen vërshime ne Maqedoninë e Veriut

Published

on

Drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza Stojançe Angellov njoftoi se brenda një muaji do të ketë përmbytje të mëdha, sipas vlerësimeve.

“Së bashku me njerëzit nga vlerësimi i rrezikut dhe rrezikimi, arritëm në përfundimin se përmbytjet do të vijnë në Maqedoni brenda disa javësh, ndoshta mbas një muaji, sepse është e zakonshme që thatësira të tilla të kenë përmbytje, statistikisht.

Kjo nuk do të thotë se do të ketë. Prandaj tani po i paralajmëroj kryetarët e komunave që të pastrojnë kanalet.

Para zjarreve, unë paralajmërova kryetarët e komunave se ata mund të mbështeteshin vetëm në dy helikopterë në rast zjarri. Ky është realiteti”, tha Angellov.

Continue Reading

Lajme

Tateshi: Brengos deklarata e kryeministrit se është në kontakt me prokurorinë për tragjedinë në Tetovë

Published

on

Ne duhet ta ndajmë përgjegjësinë morale nga ajo juridike. Kështu deklaroi Bekim Tateshi nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin “Rruga Drejt”.
Sipas tij ky rast nuk është i parë që ka ndodhur në Evropë dhe në botë.

“Ka pasur shumë vende ku ka pasur paraqitje të zjarrit dhe ministri i Shëndetësisë të nesërmen ka dhënë dorëheqje edhe atë të parevokueshme. Se ne tani në këtë rast kemi lojëra me dorëheqjet. Jo ja jap këtij atij, por asnjëri nuk tha se e jap dorëheqje të parevokueshme”, deklaroi Tateshi.
Sipas tij, në aspektin e përgjegjësisë juridike nuk kanë çfarë të marrin pjesë kryetari i partisë Ali Ahmeti ose kryeministri.

“Në momentin që vendosen shiritat në vendin e ngjarjes aty më nuk guxon të hyje kërkosh. Kjo është abc e juridikes. Dhe kjo është për tu habitur se si kanë defiluar ministrat e BDI-së, diku 7-8 prej tyre të cilët nuk kanë nevojë të ishin aty, atë ne duhet të ja lëmë prokurorisë që ata ta kryejnë punën deri në fund”, u shpreh Tateshi.

Ai shtoi se ata i brengos fakti edhe deklarata e kryeministrit i cili ka thënë se ai tërë kohën është në kontakt me prokurorinë.

“Kjo që ndodhi në Tetovë është ishte një shkëndijë e vogël e asaj që u thash qe shëndetësia është e sëmurë. Kjo një ditë do të ndodhte, dhe për fat të keq ndodhi në Tetovë. Nëse politika vazhdon të ketë gisht në shëndetësi, unë kam frik se mund të ndodh edhe në vend të tjera, jo vetëm në spitalet modulare por edhe në përgjithësi në shëndetësi”, deklaroi më tej Tateshi.

Continue Reading

Aktuale