Connect with us

Shëndeti

Shkencëtarët zviceranë zhvillojnë vaksinën që jepet përmes hundës

Published

on

Vaksinat që injektohen në Zvicër mbrojnë shumë mirë kundër formave të rënda të Covid-19. Por çfarë ndodh kur ndonjëherë njerëzit që janë vaksinuar janë ende të infektuar dhe e transmetojnë virusin?

Sigurisht, do të ishte mirë që vaksina të mund ta parandalonte këtë, thotë imunologu Christoph Berger nga Spitali Universitar i Bazelit. “Ky është një qëllim ambicioz”, shton ai, shkruan srf.ch.

Por veçanërisht te viruset, të cilat si korona futen në trup përmes traktit respirator, është e vështirë të arrihet, transmeton albinfo.ch. Pavarësisht përpjekjeve, kjo ende nuk është arritur në rastin e gripit.

Pasi viruset të kenë depërtuar përmes hundës, ato shumohen shpejt në mukozë. Edhe tek njerëzit që janë vaksinuar, sistemi imunitar e ka vështirë të reagojë aq shpejt sa ta ndalojë. Kështu, ndodh që ndonjë person edhe pse i vaksinuar, bëhet ngjitës, të paktën përkohësisht.

Sidoqoftë, ekziston një qasje që sipas disa ekspertëve, do ta bllokojë transmetimin. Fjala është për një vaksinë që spërkatet në hundë. Kjo stimulon qelizat imune në mukozë dhe ato formojnë antitrupa të veçantë të tipit IgA që mund të kapin viruset pushtuese, thotë Christoph Berger: “Kjo mund të parandalojë infeksionin dhe jo rrjedhën serioze të sëmundjes. Dhe mund të zvogëlojë rrezikun e transmetimit “.

Një ekip kërkimor zvicerano-gjerman është duke ndjekur këtë qasje, të mbështetur financiarisht nga Fondacioni Zviceran i Shkencës. Ekipi ka krijuar një virus korona të dobësuar duke përdorur metoda inxhinierike gjenetike dhe ka injektuar këtë në hundë brejtësve eksperimentalë. Ata janë mbrojtur nga sëmundjet pas një doze vaksine.

Por bllokimi i plotë i një transmetimi ende nuk është i arritshëm, thotë drejtuesi i ekipit Volker Thiel nga Universiteti i Bernës: “Njerëzit gjithmonë do të jenë në gjendje të infektohen sepse mukoza është e ekspozuar.” Duhet një kohë e caktuar derisa sistemi imunitar të jetë ngritur, pavarësisht vaksinimit.

Më efektive se vaksinat e ARNi?

Të vaksinuarit në këtë mënyrë mund të jenë, të paktën, më pak ngjitës, përcjell albinfo.ch. Dhe vaksina potenciale zvicerane do të kishte edhe përparësi të tjera: Një sprej hunde mund të aplikohet lehtësisht nga personeli ndihmës, pasi nuk ka nevojë për shiringë.

Dhe mbi të gjitha, thotë Volker Thiel, virusi i dobësuar mund të stimulojë sistemin imunitar edhe më shumë sesa vaksinat mRNA, të cilat trajnojnë sistemin imunitar me vetëm një proteinë të vetme të virusit: “Vaksinat me viruse të dobësuara ndoshta kanë një efekt shumë më të gjerë dhe do të jenë më të mira për variantet e ardhshme të virusit “.

Por, se kur do të jetë e gatshme vaksina në fjalë, Volker Thiel nuk mund ta thotë. Ai shpreson se provat klinike te njerëzit mund të fillojnë brenda një viti.

Continue Reading

Shëndeti

Pica një opsion më i shëndetshëm për mëngjes sesa drithërat, ja pse

Published

on

Shumë prej nesh ndjehen fajtorë kur hanë pica të mbetura në mëngjes – por mund të mos jetë gjëja më e keqe që mund të zgjedhim.

Sipas nutricionistes Chelsey Amer, ngrënia e picës për mëngjes është në të vërtetë më e mirë për ju sesa drithërat me sheqer.

Sigurisht, pica nuk është zëvendësim për ushqimet më të shëndetshme të mëngjesit si drithërat e tjera me pak sheqer, por mund të jetë një zëvendësues i pranueshëm për çdo gjë të mbushur me sheqer.

Chelsey tha për ABC News : “Çuditërisht, pica mund të jetë një opsion më i balancuar i mëngjesit sesa shumë drithëra të mëngjesit të mbushura me sheqer. Një tas me drithëra me sheqer dhe qumësht me yndyrë të ulët është kryesisht sheqer dhe jashtëzakonisht i rëndë në karbohidrate”.

Dr Lauren Kelly gjithashtu shqyrtoi pretendimet për të njëjtin rrjet televiziv dhe nxitoi të theksojë se pica nuk është veçanërisht e mirë për ju – por që shumica e drithërave sot janë edhe më keq.

Ajo shtoi: “Jo se pica është zgjedhja më e mirë, por njerëzit zakonisht e konsiderojnë picën një ushqim mashtrues – e kundërta e një zgjedhjeje të shëndetshme.”

Dhe Chelsey u pajtua, duke thënë se ajo “nuk po e rekomandonte picën si një mëngjes të përditshëm”, por në vend të kësaj u përpoq t’i dekurajonte njerëzit që hanin drithëra me sheqer.

Continue Reading

Shëndeti

OBSH pezullon procesin e miratimit të vaksinës ruse

Published

on

Një zyrtar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë tha se grupi ka pezulluar procesin e miratimit të vaksinës ruse kundër koronavirusit, Sputnik V, për shkak të disa shkeljeve që u zbuluan gjatë inspektimit të një fabrike në Rusi, muaj më parë.

Jarbas Barbosa, ndihmësdrejtor në Organizatën Pan-Amerikane të Shëndetit – zyrë rajonale e OBSH-së për Amerikën – tha se në njërën nga fabrikat ku po prodhohet vaksina, do të kërkohen inspektime të reja.

Fabrika “duhet ta marrë këtë këshillë, t’i bëjë ndryshimet e nevojshme dhe të jetë gati për inspektime të reja. OBSH-ja është duke pritur që prodhuesi të dërgojë lajmin se fabrika e tij është në rregull”, tha Barbosa.

Në një raport të publikuar në qershor, OBSH-ja ka thënë se ka gjetur shkelje të shumta në një fabrikë në pronësi të kompanisë farmaceutike ruse “Pharmstandard”, në qytetin Ufa.

Sipas OBSH-së, shkeljet kanë të bëjnë edhe me “zbatimin e masave adekuate për të zbutur rreziqet e ndotjes”.

Fabrika ka thënë më vonë se i ka adresuar këto shqetësime.

Continue Reading

Shëndeti

Propolisi, antibiotiku natyral që bën mrekullira! Ja si ta përgatisni në kushte shtëpie

Published

on

Propolisi ka një efekt të provuar në një numër sëmundjesh të lëkurës, duke ndihmuar njerëzit që vuajnë nga dermatiti, kallot dhe ekzema. Në të njëjtën kohë, lehtëson dhimbjen gjatë lëndimeve të ndryshme të lëkurës dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve. Propolisi konsiderohet se shëron infeksionet stafilokoke dhe sëmundjet e kërpudhave. Është jashtëzakonisht efektiv për ulcerat, djegiet dhe pickimet.

Si të bëni pomadë?

Vendosni 80-90 gramë vazelinë në një enë me smalt ose qeramike, të cilën mund ta blini në farmaci.

Ngroheni në avull në mënyrë që uji të vlojë pak. Kur vazelina shkrihet, shtoni gradualisht 10-20 g propolis të bluar.

Tundeni për 10-15 minuta derisa përbërësit të bashkohen. Kulloni përmes një filtri garze në një kavanoz, mbylleni menjëherë dhe lëreni të ftohet.

Kallot – Lyeni me një shtresë të trashë pomade propolisi dhe fiksojeni me flaster. Lëreni të qëndrojë gjatë natës.

Sëmundjet kërpudhore të lëkurës – Vendosni vaj propolisi në zonën e sëmurë disa herë në ditë.

Djegiet – Njomni garzën në vaj të propolisit, vendoseni sipër djegies./ noa.al/

Continue Reading

Aktuale