Connect with us

Sport

Shevchenko: Atletico dhe Liverpooli të pafat që u ra shorti me Milanin

Published

on

Ish-ylli i Milanit, Andriy Schevchenko beson se Liverpooli ka qenë i pafat që i ra shorti me Rossonerët në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve këtë sezon.

Milani ka filluar sezonin e ri me tre fitore kundër Sampdorias, Cagliarit dhe Lazios, dhe ish-lojtari, i cili fitoi Topin e Artë në 2004, i pëlqen loja e ekipit.

Shevchenko luajti për 322 ndeshje për Rossonerët, duke shënuar 175 gola, pasi fitoi një Scudetto, Kupën e Italisë dhe Ligën e Kampionëve gjatë kohës së tij në San Siro.

“Ata janë një ekip i gjallë, me ritëm të madh,” tha Shevchenko për La Gazzetta dello Sport. “Një ekip që është i këndshëm për tu parë, luan lehtë dhe po aq lehtë arrin të ndërtojë aksione të shkëlqyera”.

“Ata krijojnë, luajnë vertikalisht, gjithmonë përpiqen të kontrollojnë dhe kanë shumë zgjidhje. Më pëlqen skuadra, ata do të jenë atje deri në fund për të provuar dhe fituar Scudetto -n”.

Por , ukrainasi beson se ka shumë rivalë për titullin këtë sezon duke aluduar në Interin, Napolin, Romën dhe Juventusin si pretendentët kryesorë për Scudetto në sezonin 2021-22.

Këtë javë Milani kthehet në Ligën e Kampionëve me një ndeshje kundër Liverpoolit dhe Shevchenko foli për grupet ‘më të vështira nga të gjitha’ në kompeticion.

Rossonerët janë në grup me Liverpool, Atletico Madrid dhe FC Porto në fazën e grupeve dhe Shevchenko tha se nuk do të jetë një dështim nëse ata nuk do të kualifikohen.

“Grupi i tyre është më i vështiri nga të gjithë,” shtoi ai. “Nuk është dështim nëse eliminohen, nuk mund të konsiderohet kurrë e dështuar”.

“Ekipi është konkurrues dhe ka një shans për të kaluar. Dhe pastaj le ta shikojmë edhe nga ana e kundërshtarëve: shorti me Milanin për ekipet tjera është fat i keq”, tha Shevchenko.

Continue Reading

Sport

“Goditja me kokë të ndalohet” , fushata për të ndryshuar rregullat e futbollit

Published

on

Goditjet me kokë në futboll mund të ndalohen në të ardhmen, nëse fushata e nisur nga një grup aktivistësh dhe neurologësh është e suksesshme.

Sipas tyre, goditjet me kokë në sportin më popullor në botë janë shkaktare për shumë sëmundje mendore, deri te Alzhaimeri.

Ndeshja e parë e futbollit ku goditja e topit me kokë ndalohet pritet që të zhvillohet në fund të këtij muaii mes “legjendave” dhe lojtarëve aktualë të skuadrës amatore britanike, Spennymoor Toën.

Mes promovuesve të një futbolli pa goditje të topit me kokë është Profesori Willie Stewart nga Universiteti i Glasgoë.

Ai ka publikuar hulumtime që tregojnë se futbollistët kanë deri në pesë herë më shumë gjasa të vuajnë nga demenca në krahasim me një person tjetër.

Ai beson se sëmundja neurodegjenerative e trurit lidhet me futbollin pasi studimet e mëtejshme treguan se mbrojtësit ishin më të rrezikuar sesa portierët, të cilët nuk godasin topin me kokë.

Continue Reading

Sport

Strakosha shënon një autogol të pabesueshëm, menjëherë bëhet viral në rrjetet sociale (Video)

Published

on

Galatasaray ka kaluar në epërsi ndaj Lazios pas 67 minutave lojë.

Gjiganti turk i është falur një gabimi trashanik të portierit shqiptar të Lazios, Thomas Strakosha.

Manuel Lazzari largoi një top nga zona, derisa Strakosha në tentim për ta kapur atë e fut gabimisht në rrjetën e tij.

Ishte njëri nga autogolat më qesharak të parë kohëve të fundit në futboll.

Gjithsesi dëshpërimi i Strakoshës ishte shumë i madh dhe bashkëlojtarët e tij e ngushëlluan për gabimin e bërë.

Continue Reading

Sport

​Formacionet zyrtare: Galatasaray-Lazio

Published

on

Me fillim nga ora 18:45 do të fillojë derbi mes Galatasaray dhe skuadrës italiane Lazio, ndeshje kjo e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Evropës.

Gjigandi turk dhe Lazio pozicionohen në Grupin E, së bashku me dy skuadrat e tjera si ajo e Marseille dhe Lokomitv Moscow, përcjell KosovaPress.

Te të dyja skuadrat do të ketë mungesa të lojtarëve, ku për Galatasaray nuk do të paraqiten Boey dhe Arda Turan, ndërsa te Lazio do të mungojë Adekanye.

Tanimë, të dy trajnerët kanë bërë publike formacionet zyrtare me të cilat do ta fillojnë ndeshjen.

Galatasaray (4-2-3-1): Muslera; Yedlin, Marcao, Nelsson, Van Aanholt; Kutlu, Antalyali; Morutan, Cicalday, Akturkoglu; Dervisoglu

Lazio (4-3-3): Strakosha; Hysaj, Acerbi, Luiz Felipe, Akpa Akpro; Zaccagni, Immobile, Anderson

Grupi E: 18:45 Galatasaray – Lazio (Stadiumi Türk Telekom)

Continue Reading

Aktuale