Connect with us

Sport

Koeman: Sfida me Bayernin e vështirë, humbja 8-2 ishte e dhimbshme

Published

on

Përpara ndeshjes së Barcelonës në Ligën e Kampionëve kundër Bayern Munihut, trajneri Ronald Koeman ka folur në një konferencë për media.

Ai ka thënë se kjo sfidë do të jetë një sfidë shumë e rëndësishme pasi do të përpiqet të zhbëjë humbjen e shkaktuar nga i njëjti kundërshtar dy vite më parë.

Ai e filloi konferencën duke folur për cilësinë e kundërshtarit të planifikuar për të martën. Ai vlerësoi bavarezët dhe tha se do të ishte një lojë e vështirë.

“Bayerni është një ekip i madh, me lojtarë shumë me përvojë, dhe do të jetë një lojë shumë e vështirë, por ne kemi shpresa të mëdha. Ne luajmë në shtëpi dhe do të përpiqemi të marrim një rezultat të mirë”, tha fillimisht holandezi.

Kur u pyet për ndryshimet në ekip dhe se si ato do të ndikonin në dinamikën e skuadrës, Koeman tha,

“Ka pasur ndryshime të mëdha në ekip dhe ne kemi nevojë për kohë, por futbolli nuk ju jep kohë.”

Humbja 8-2 e Barcelonës është ende e freskët në mendjen e shumë njerëzve dhe trajnerit iu kërkua të komentonte humbjen katastrofale dy vite më parë.

“8-2? Ka kaluar pak më shumë se një vit që atëherë, lojtarët e vuajtën shumë atë natë. Ne duhet të përgatitemi për lojën dhe të jemi të fortë si ekip. Ne mund ta dëmtojmë Bayernin”, tha në fund Koeman.

Ndeshja Barcelona-Bayern zhvillohet të martën me fillim nga ora 21:00.

Continue Reading

Sport

“Goditja me kokë të ndalohet” , fushata për të ndryshuar rregullat e futbollit

Published

on

Goditjet me kokë në futboll mund të ndalohen në të ardhmen, nëse fushata e nisur nga një grup aktivistësh dhe neurologësh është e suksesshme.

Sipas tyre, goditjet me kokë në sportin më popullor në botë janë shkaktare për shumë sëmundje mendore, deri te Alzhaimeri.

Ndeshja e parë e futbollit ku goditja e topit me kokë ndalohet pritet që të zhvillohet në fund të këtij muaii mes “legjendave” dhe lojtarëve aktualë të skuadrës amatore britanike, Spennymoor Toën.

Mes promovuesve të një futbolli pa goditje të topit me kokë është Profesori Willie Stewart nga Universiteti i Glasgoë.

Ai ka publikuar hulumtime që tregojnë se futbollistët kanë deri në pesë herë më shumë gjasa të vuajnë nga demenca në krahasim me një person tjetër.

Ai beson se sëmundja neurodegjenerative e trurit lidhet me futbollin pasi studimet e mëtejshme treguan se mbrojtësit ishin më të rrezikuar sesa portierët, të cilët nuk godasin topin me kokë.

Continue Reading

Sport

Strakosha shënon një autogol të pabesueshëm, menjëherë bëhet viral në rrjetet sociale (Video)

Published

on

Galatasaray ka kaluar në epërsi ndaj Lazios pas 67 minutave lojë.

Gjiganti turk i është falur një gabimi trashanik të portierit shqiptar të Lazios, Thomas Strakosha.

Manuel Lazzari largoi një top nga zona, derisa Strakosha në tentim për ta kapur atë e fut gabimisht në rrjetën e tij.

Ishte njëri nga autogolat më qesharak të parë kohëve të fundit në futboll.

Gjithsesi dëshpërimi i Strakoshës ishte shumë i madh dhe bashkëlojtarët e tij e ngushëlluan për gabimin e bërë.

Continue Reading

Sport

​Formacionet zyrtare: Galatasaray-Lazio

Published

on

Me fillim nga ora 18:45 do të fillojë derbi mes Galatasaray dhe skuadrës italiane Lazio, ndeshje kjo e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Evropës.

Gjigandi turk dhe Lazio pozicionohen në Grupin E, së bashku me dy skuadrat e tjera si ajo e Marseille dhe Lokomitv Moscow, përcjell KosovaPress.

Te të dyja skuadrat do të ketë mungesa të lojtarëve, ku për Galatasaray nuk do të paraqiten Boey dhe Arda Turan, ndërsa te Lazio do të mungojë Adekanye.

Tanimë, të dy trajnerët kanë bërë publike formacionet zyrtare me të cilat do ta fillojnë ndeshjen.

Galatasaray (4-2-3-1): Muslera; Yedlin, Marcao, Nelsson, Van Aanholt; Kutlu, Antalyali; Morutan, Cicalday, Akturkoglu; Dervisoglu

Lazio (4-3-3): Strakosha; Hysaj, Acerbi, Luiz Felipe, Akpa Akpro; Zaccagni, Immobile, Anderson

Grupi E: 18:45 Galatasaray – Lazio (Stadiumi Türk Telekom)

Continue Reading

Aktuale