Connect with us

Teknologji

Ja sa janë shtrenjtuar ndër vite veturat e reja

Published

on

Deri kohët e fundit, ishte e mundur të blini një çmim të mirë, dhe sot modelet bazë janë shumë më të shtrenjta.

Portali specializuar, Automobilvoche kontrolloi çmimet sesa veturat janë bërë më të shtrenjta. Sipas llogaritjeve të tyre, çmimi mesatar i një kompakte familjare u rrit me një 63 Për qind të pabesueshme nga viti 2002 në vitin 2020, ndërsa në segmentin B rritja është disi më e ulët, ende një shifër e madhe 59%. Vërtetë, veturat janë më të fuqishme, të pajisura më mirë dhe më të sigurta, por pyetja është nëse e gjithë kjo justifikon një rritje të tillë të çmimeve.

Sipas Jato Dynamics, çmimi mesatar i kompaktit të segmentit C, i cili përfshin, për shembull, Ford Focus, Renault Megane dhe VV Golf, në 2002 ishte 18,400 euro. Në vitin 2020, kjo shumë u rrit në 30 mijë euro. Me përjashtim të versioneve të elektrizuara, rritja është ende e madhe dhe arrin në 53 për qind, kështu që çmimi i tyre ka arritur nga 13 mijë deri në 21 mijë euro.

Krejt kësaj mund t’i shtojmë inflacionin, sipas të cilit 18,400 euro në vitin 2002 sot arritën në 24,576 euro. Ende ka një rritje prej 21 për qind, e cila mund të përfshijë një numër faktorësh, nga rritja e çmimeve të zhvillimit, tek pajisjet e mësipërme dhe të ngjashme.

Në shembullin e Golfit, gjërat shkojnë kështu. Çmimi mesatar i tij u rrit me 22 për qind nga viti 2002 në 2010, dhe nga 2010 në 2020 me 37 për qind të tjerë. Në periudhën e fundit, Golf mori versione më të shtrenjta hibride, të pajisura posaçërisht R-Line, por edhe modele të shumta të shtrenjta (GTI, GTD, GTE, GTI Clubsport, R).

Ne mund të presim rritje të mëtejshme të çmimeve në të ardhmen. Përveç modeleve që bëhen më të mëdha dhe më të fuqishme, fakti është se elektrifikimi dhe pajisjet gjithnjë e më komplekse kanë një pjesë në rritje në çmimin e makinës që përfundimisht paguhet nga blerësi. Atë që donim, e morëm, apo jo?

Continue Reading

Teknologji

Mercedesi do ta krijojë modelin e kabrioletit elektrik. A do t’ia arrijë?

Published

on

Mercedes i pëlqen ideja e prodhimit të një kabrioleti plotësisht elektrik, por pranon se krijimi i një makine të tillë nuk do të jetë e lehtë.

Gjatë një interviste të fundit me Top Gear, shefi operativ i Mercedes, Marcus Schaefer shprehu interes për modelin e konvertueshëm elektrik, por nuk dha asnjë indikacion se në çfarë forme mund të mbërrinte ose kur mund të mbërrinte.

“Nuk është aq e lehtë të ndërtosh një kabriolet elektrik të bukur,” filloi Schaefer.

“Dhe ne duhet të pranojmë se kërkesa për kamionë dhe kabriolet është në rënie. Kina nuk është një treg i konvertueshëm dhe ka më pak klientë në Evropë sesa disa vjet më parë. Por unë mendoj se është një produkt shumë tërheqës dhe një produkt emocional që ndërton një markë “.

“Ne duhet të vendosim kufij në të menduarit dhe të krijojmë një EV në formën e një roadster,” shtoi ai.

“Kur mendoni për AMG dhe shndërrimin e AMG në një markë elektrike, ne patjetër që do të mendojmë edhe për konvertibilin.”

Mercedes-AMG EV e konvertueshme mund të marrë shumë forma. Për shembull, mund të pozicionohet si një rival i Tesla Roadster-it të ardhshëm ose mund të jetë një GT luksoz më shumë si një kabrioletë e S-Class.

Mund të jetë edhe një makinë e vogël sportive e ngjashme në madhësi me SLC. Çfarëdo që të jetë, me siguri do të jetë e shpejtë.

Vitet e fundit, Mercedes ka prezantuar një kabriolet elektrik veçanërisht tërheqës, Vision Mercedes-Maibach 6 Cabriolet me 750 kuaj fuqi dhe u krijua me një gamë prej mbi 500 km kur u prezantua në 2017.

Continue Reading

Teknologji

Parashikohet rritje drastike e vlerës së Bitcoin, mund të arrijë në 100 mijë euro

Published

on

By

Parashikohet rritje drastike e vlerës së Bitcoin, mund të arrijë në 100 mijë euro

Ekipi i ri hulumtues i kriptomonedhës në kompaninë britanike të shërbimeve bankare “Standard Chartered” parashikon rritje të madhe të vlerës së Bitcoin.

Vlera e bitcoin parashihet të dyfishohet dhe mund të arrijë në 100,000 në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm, si dhe se në planin afatgjatë mund të shkojë deri në shifrat prej 175,000 dollarëve, raporton Reuters, transmeton Albinfo.ch.

Kompania gjithashtu iu referua Etherumit, kriptomonedhës së dytë më të njohur, duke vlerësuar se mund të rritet në nga 26,000 deri në 35,000 dollarë. Sidoqoftë, që Etherum të arrijë këtë çmim, Bitcoin do të duhej të afrohej në 175,000 dollarë.

“Si një mjet këmbimi, Bitcoin mund të bëhet metoda dominuese e pagesës ‘peer-to-peer’ në botën e ardhshme pa para”, kanë thënë anëtarët e ekipit të analistëve të udhëhequr nga Geoffrey Kendrick, raporton Reuters.

“Në mënyrë ciklike, ne presim një kulm prej rreth 100,000 dollarë në fund të vitit 2021 ose në fillim të vitit 2022”, thanë ekspertët britanik.

Continue Reading

Teknologji

Samsung nuk ndalet së talluri me iPhone 13: A po shihni edhe ju “Deja Vu” apo vetëm ne?

Published

on

Kompania amerikane, Apple ka prezantuar gjatë ditës së djeshme telefonin më të ri të mençur iPhone 13.

Firma teknologjike ka sjell risi të mëdha në produktetet e saja, por duket se disa prej tyre tashmë mund të gjenden te rivali korean, Samsung.

Edhe ekranet ProMotion të iPhone 13 me një ritëm të ndryshueshëm të rifreskimit prej 120Hz, Samsung në një mënyrë shumë të dukshme ka tallur Applen, sepse mes këtyre të fundit vendosi të bashkohet me kompanitë, telefonat e të cilëve vijnë me rifreskim 120 hz ekranet, “Ne jemi duke u freskuar tash e sa kohë me 120Hz”.

“Imagjinoni që të keni akoma një vrimë në ekran në vitin 2021”, ishte tallja e fundit e kompanisë koreane me rivalen amerikane.

Ndryshe, produktet e reja që Apple njoftoi ishin iPhone 13 Mini, iPhone 13 , iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max.

Continue Reading

Aktuale