Connect with us

Argëtim

Fisi misterioz që lejon vajzat të kenë disa dashnorë para martesës

Published

on

Tuaregët janë një nga popujt më misteriozë në Afrikë. Ka rreth dy milionë prej tyre në të gjithë Saharanë, dhe ata janë të njohur kryesisht për rrobat e tyre blu dhe enden në shkretëtirë.

Mënyra e tyre e jetesës është shumë e pazakontë, veçanërisht kur bëhet fjalë për gratë dhe lirinë e tyre.

Ndoshta ndryshimi i tyre kryesor nga pjesa tjetër e botës është tradita e matriarkatit. Vetëm këtu vajzat lejohen të kenë disa të dashuruar para martesës, dhe burrat, pasi të arrijnë moshën madhore, duhet të mbajnë një vello mbi fytyrat e tyre.

Tuaregët janë pjesë e popujve berberë dhe janë kryesisht të besimit mysliman, por zakonet e tyre bien ndesh kryesisht me jetën dhe besimin e myslimanëve të tjerë. Me Tuaregët, rregulli i privatësisë është shumë i rëndësishëm dhe duhet respektuar. Një grua mund të vizitohet çdo natë nga një partner tjetër, nëse vjen në çadrën e saj në errësirë dhe e lë atë para agimit. Në çadrat e tyre, gratë janë dashnore.

Burrat iu afrohen femrave duke shkruar këngë në një copë druri dhe duke ua dhënë atyre, kështu që ato zgjedhin atë vargjet e të cilit i prekin më shumë.

Divorcet janë të njohura dhe kryesisht vendosen nga gratë. Në këto raste, ata zakonisht mbajnë çadrën, kafshët dhe fëmijët, dhe burri kthehet në shtëpinë e prindërve të tij. Kontratat paramartesore janë gjithashtu të njohura, të cilat ndajnë pronën në rast divorci. Familja e një gruaje të divorcuar bën një festë si pjesë e divorcit të saj dhe kështu u bën të ditur burrave të tjerë se ajo është sërish beqare.

Kulmi i pozicionit shumë të veçantë të një gruaje është fakti se një burrë, nëse nuk është partneri i saj seksual, nuk mund të hajë para saj.

Gratë e këtij populli nuk i mbulojnë fytyrat, por kjo është arsyeja pse burrat e bëjnë këtë, kjo është arsyeja pse ato quhen burrat blu të Saharasë. Emri vjen nga dashuria e tyre e madhe për ngjyrën indigo me të cilën lyhen rrobat e tyre.

Burrat Tuareg veshin çallma blu dhe mbulojnë fytyrën pjesërisht për mbrojtje nga dielli, por edhe si pjesë e traditës së fshehjes së emocioneve. Burrat Tuareg fillojnë të mbajnë velin në moshën 25-vjeç. Ky vello blu fsheh të gjithë fytyrën përveç syve.

Pothuajse nuk hiqet, madje as para anëtarëve të familjes. Besohet se burrat filluan të mbajnë një vello për të mbrojtur fytyrën e tyre nga rëra e Saharasë, por mbi të gjitha, është një simbol i identitetit mashkullor. Besohet gjithashtu se mbron bartësin nga shpirtrat e këqij. Përveç kësaj, ajo konsiderohet një dekoratë tërheqëse dhe mund të vishet në stile të ndryshme. Mbulesa e fytyrës vishet ndryshe në situata të ndryshme shoqërore. Është veshur kryesisht për të shprehur respektin në prani të shefit, të moshuarve dhe vjehrrave.

Continue Reading

Argëtim

Syzet e shekullit të 17-të që do të shiten miliona dollarë

Published

on

By

Dy palë syze të shekullit të 17-të pritet të shiten miliona dollarë në ankand qw do tw hapet muajin e ardhshëm.

Syzet e veshura me xhevahire dhe lente prej diamanti e smeraldi, besohet se fillimisht i përkisnin mbretërve në Perandorinë Mughal, e cila dikur sundonte mbi nënkontinentin Indian.

Sipas kryetarit të shtëpisë së ankandeve Sotheby’s në Lindjen e Mesme dhe Indi, Edward Gibbs, syzet janë një shembull jashtëzakonisht i rrallë i mjeshtërisë së bizhuterive Mughal.

“Me sa dimë ne, nuk ka të tjera si ato”, tha ai.

Lentet e të ashtuquajturave syze “Halo of Light”, besohet se janë marrë nga një diamant i vetëm 200 karatësh i gjetur në Golconda, një rajon në shtetet e sotme indiane të Andhra Pradesh dhe Telangana. Sotheby’s vlerëson se diamanti origjinal ishte ndoshta më i madhi i gjetur ndonjëherë.

Syzet që do të shfaqen në publik për herë të parë, janë të dizajnuara për të ndihmuar personin që i mban “të arrijë dritën” dhe “të shmangë të keqen”.

Gurët e çmuar ishin shumë të vlerësuar në traditat e atëhershme. Sipas Gibbsit, diamantet lidheshin me “dritën qiellore” dhe “ndriçimin” në shoqëri. E gjelbra është gjithashtu një ngjyrë e lidhur ngushtë me parajsën, shpëtimin dhe jetën e përjetshme në Islam, feja e praktikuar nga sundimtarët Mughal.

Perandoria Mughal ishte e njohur për mjeshtërinë e bizhuterive në të gjithë Azinë Jugore. Në shekullin e 17 -të, nënkontinenti Indian ishte “burimi i vetëm i diamanteve në botë”, sipas Gibbsit. Rajoni ishte, shtëpia e disa prej teknikave më të përparuara të epokës.

Sotheby’s vlerëson se syzet do të shiten nga 2.1 milionë dollarë deri në 3.5 milionë dollarë secila. Dhe megjithëse mund të jenë të vjetra me shekuj, ato duken jashtëzakonisht të kohës dhe trendi. \a2news

Continue Reading

Argëtim

6 vendet ku dielli nuk perëndon kurrë

Published

on

Rutina jonë normale përfshin afërisht 24 orë në ditë, të ndara në rreth 12 orë ditë me diell dhe pjesa tjetër natë. Por, a e dini se ka vende në të gjithë botën ku dielli nuk perëndon fare për më shumë se 70 ditë? Imagjinoni sa interesante do të ishte për turistët të mbanin orën shënim, kur edhe vendasit aty ngatërrohen pa një perëndim dielli për 70 ditë rresht. Nëse doni të dini më shumë, njihuni dhe ju me 6 vendet në Tokë ku dielli nuk ka perënduar kurrë.

Norvegjia

Norvegjia, e vendosur në Rrethin Arktik, quhet edhe “Toka e Diellit të Mesnatës”, ku nga maji deri në fund të korrikut, dielli në të vërtetë aty nuk perëndon kurrë. Kjo do të thotë se për një periudhë prej 76 ditësh nata nuk ekziston. Në Svalbard, dielli shkëlqen vazhdimisht nga 10 prilli deri më 23 gusht. Ky është gjithashtu dhe rajoni më i banuar në veri të Evropës. Ju mund të planifikoni vizitën tuaj në këtë vend gjatë kësaj kohe dhe të jetoni ditët, kur nuk ka natë.

Nunavut, Kanada

Nunavut është një qytet me më shumë se 3000 njerëz. Ai ndodhet dy gradë mbi Rrethin e Arktikut, në Territoret Veriperëndimore të Kanadasë. Këtu dielli nuk perëndon për 2 muaj, ndërsa në dimër, vendi jeton po ashtu 30 ditë rresht në errësirë ​​të plotë.

Islanda

Islanda është ishulli më i madh i Evropës pas Britanisë së Madhe dhe njihet gjithashtu si vendi që nuk ka mushkonja. Gjatë verës, netët janë të qarta në Islandë, ndërsa gjatë muajit qershor, dielli në fakt nuk perëndon kurrë. Për të parë Diellin e Mesnatës në shkëlqimin e tij të plotë, ju mund të vizitoni qytetin Akureyri dhe ishullin Grimsey.

Barrow, Alaska

Nga fundi i majit deri në fund të korrikut, dielli nuk perëndon kurrë në këtë qytet, gjë që më vonë kompensohet nga fillimi i nëntorit ku për 30 ditë ajo që shihet janë vetëm netët polare. I famshëm për malet e mbuluara me borë dhe akullnajat magjepsëse, ky vend mund të vizitohet gjatë verës ose nëse doni pak drithërima edhe gjatë dimrit.

Finlanda

Toka e mijëra liqeneve dhe ishujve, shumica e Finlandës e sheh diellin 24 orë përgjatë 73 ditëve në verë, ndërsa gjatë dimrit, ky rajon nuk sheh dritë me sy. Kjo është gjithashtu një nga arsyet pse njerëzit këtu flenë më pak gjatë verës dhe më shumë gjatë dimrave. Në Finlandë ju mund të shijoni aurat polare dhe gjithashtu të keni mundësinë të kënaqeni me ski e të përjetoni ndjenjën e qëndrimit në shtëpitë eskimeze, që duken si kuti qelqi.

Suedia

Nga fillimi i majit deri në fund të gushtit, në Suedi dielli perëndon rreth mesnatës dhe lind rreth orës 4 të mëngjesit. Këtu, periudha kohore më ditë të pandërprera me diell mund të zgjasë edhe deri në gjashtë muaj të vitit. Këtu mund të kalohen ditë të gjata duke u kënaqur me aktivitete aventureske, duke dalë jashtë për golf, peshkim, eksploruar shtigje të egra në natyrë dhe shumë më tepër.

Continue Reading

Argëtim

Çifti hakmerret në mënyrë të pazakontë pasi fqinji i katit lart i la pa gjumë (Video)

Published

on

Një çift u hakmor në mënyrën më “kreative” ndaj fqinjëve të katit të mësipërm, pasi ata i kishin lënë pa gjumë gjithë natën për shkak të zhurmave që bënin.

Dyshja postoi një video në Tik-Tok ku treguan mënyrën e tyre të hakmarrjes kundër fqinjëve. Në videon që ilustrohet në vijim shfaqet burri Mav, duke e mbajtur Mandin përmbys me kokë poshtë, në mënyrë që ajo të përplasë këmbët në tavan.

Mav shfaqet duke ecur në të gjithë apartamentin dhe mbajtur të dashurën e tij në tavan, gjë që tregon se fqinji i tyre i zhurmshëm me shumë mundësi e mori “dënimin”. Videoja e shpërndarë në Tik Tok u bë virale dhe ka marrë më shumë se 4 mln klikime.

Continue Reading

Aktuale