Connect with us

Shëndeti

Studiuesit nga Qendra VIB-UGent: Antitrupat e lamave luftojnë variantet e COVID

Published

on

Antitrupat lamave mund të luajnë një rol thelbësor në luftën globale kundër COVID-19, nëse provat klinike që po kryhen nga një kompani biomjekësore belge do të japin të njëjtin rezultat si testimet paraprake në laborator.

Studiuesit nga Qendra VIB-UGent për Bioteknologjinë Mjekësore në Gent thonë se antitrupat e nxjerrë nga një lama në testet laboratorike kanë reduktuar intensitetin e virulencës së infeksioneve të koronavirusit, përfshirë nga variantet e reja.

Teknologjia, e cila do të plotësonte dhe jo do të zëvendësonte vaksinat duke mbrojtur njerëzit me sistem imunitar më të dobët dhe duke trajtuar njerëzit e infektuar në spital quhet nga kompania që qëndron pas saj si “lojë ndryshuese”.

Antitrupat jashtëzakonisht të vegjël të llamas janë në gjendje të lidhen me një pjesë të caktuar të proteinave të virusit dhe pengojnë riprodhimin e virusit. Përveç kësaj, antitrupat gjithashtu treguan “aktivitet të fortë neutralizimi” kundër variantit shumë infektiv Delta.

Studiuesit presin që provat klinike te vullnetarë të shëndetshëm, të filluara javën e kaluar në partneritet me kompaninë farmaceutike belge UCB, së bashku me ato në pacientët e shtruar në spital të kenë të njëjtin efektivitet.

“Llama dhe anëtaret e tjera të familjes së deveve prodhojnë versione të antitrupave konvencionalë që janë më të vegjël, më të qëndrueshëm, më të lehtë për t’u riprodhuar dhe më të gjithanshëm se ato të gjitarëve të tjerë, tha udhëheqësi i grupit VIB-UGent, Xavier Saelens.

“Madhësia e tyre e vogël u lejon atyre të arrijnë objektivat, të arrijnë pjesë të virusit që janë të vështira për t’u arritur me antitrupa konvencionale”, tha ai për Reuters.

Kërkimi për një trajtim COVID-19 pason studimet nga viti 2016 në antitrupat e lamës për të luftuar koronaviruset SARS dhe MERS.

Kompania franceze Sanofi pagoi në 2018 3.9 miliardë euro për Ablynx, një kompani mjekësore me bazë në Gent, e specializuar në kërkimin e antitrupave të lamave.

Continue Reading

Shëndeti

Pica një opsion më i shëndetshëm për mëngjes sesa drithërat, ja pse

Published

on

Shumë prej nesh ndjehen fajtorë kur hanë pica të mbetura në mëngjes – por mund të mos jetë gjëja më e keqe që mund të zgjedhim.

Sipas nutricionistes Chelsey Amer, ngrënia e picës për mëngjes është në të vërtetë më e mirë për ju sesa drithërat me sheqer.

Sigurisht, pica nuk është zëvendësim për ushqimet më të shëndetshme të mëngjesit si drithërat e tjera me pak sheqer, por mund të jetë një zëvendësues i pranueshëm për çdo gjë të mbushur me sheqer.

Chelsey tha për ABC News : “Çuditërisht, pica mund të jetë një opsion më i balancuar i mëngjesit sesa shumë drithëra të mëngjesit të mbushura me sheqer. Një tas me drithëra me sheqer dhe qumësht me yndyrë të ulët është kryesisht sheqer dhe jashtëzakonisht i rëndë në karbohidrate”.

Dr Lauren Kelly gjithashtu shqyrtoi pretendimet për të njëjtin rrjet televiziv dhe nxitoi të theksojë se pica nuk është veçanërisht e mirë për ju – por që shumica e drithërave sot janë edhe më keq.

Ajo shtoi: “Jo se pica është zgjedhja më e mirë, por njerëzit zakonisht e konsiderojnë picën një ushqim mashtrues – e kundërta e një zgjedhjeje të shëndetshme.”

Dhe Chelsey u pajtua, duke thënë se ajo “nuk po e rekomandonte picën si një mëngjes të përditshëm”, por në vend të kësaj u përpoq t’i dekurajonte njerëzit që hanin drithëra me sheqer.

Continue Reading

Shëndeti

OBSH pezullon procesin e miratimit të vaksinës ruse

Published

on

Një zyrtar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë tha se grupi ka pezulluar procesin e miratimit të vaksinës ruse kundër koronavirusit, Sputnik V, për shkak të disa shkeljeve që u zbuluan gjatë inspektimit të një fabrike në Rusi, muaj më parë.

Jarbas Barbosa, ndihmësdrejtor në Organizatën Pan-Amerikane të Shëndetit – zyrë rajonale e OBSH-së për Amerikën – tha se në njërën nga fabrikat ku po prodhohet vaksina, do të kërkohen inspektime të reja.

Fabrika “duhet ta marrë këtë këshillë, t’i bëjë ndryshimet e nevojshme dhe të jetë gati për inspektime të reja. OBSH-ja është duke pritur që prodhuesi të dërgojë lajmin se fabrika e tij është në rregull”, tha Barbosa.

Në një raport të publikuar në qershor, OBSH-ja ka thënë se ka gjetur shkelje të shumta në një fabrikë në pronësi të kompanisë farmaceutike ruse “Pharmstandard”, në qytetin Ufa.

Sipas OBSH-së, shkeljet kanë të bëjnë edhe me “zbatimin e masave adekuate për të zbutur rreziqet e ndotjes”.

Fabrika ka thënë më vonë se i ka adresuar këto shqetësime.

Continue Reading

Shëndeti

Propolisi, antibiotiku natyral që bën mrekullira! Ja si ta përgatisni në kushte shtëpie

Published

on

Propolisi ka një efekt të provuar në një numër sëmundjesh të lëkurës, duke ndihmuar njerëzit që vuajnë nga dermatiti, kallot dhe ekzema. Në të njëjtën kohë, lehtëson dhimbjen gjatë lëndimeve të ndryshme të lëkurës dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve. Propolisi konsiderohet se shëron infeksionet stafilokoke dhe sëmundjet e kërpudhave. Është jashtëzakonisht efektiv për ulcerat, djegiet dhe pickimet.

Si të bëni pomadë?

Vendosni 80-90 gramë vazelinë në një enë me smalt ose qeramike, të cilën mund ta blini në farmaci.

Ngroheni në avull në mënyrë që uji të vlojë pak. Kur vazelina shkrihet, shtoni gradualisht 10-20 g propolis të bluar.

Tundeni për 10-15 minuta derisa përbërësit të bashkohen. Kulloni përmes një filtri garze në një kavanoz, mbylleni menjëherë dhe lëreni të ftohet.

Kallot – Lyeni me një shtresë të trashë pomade propolisi dhe fiksojeni me flaster. Lëreni të qëndrojë gjatë natës.

Sëmundjet kërpudhore të lëkurës – Vendosni vaj propolisi në zonën e sëmurë disa herë në ditë.

Djegiet – Njomni garzën në vaj të propolisit, vendoseni sipër djegies./ noa.al/

Continue Reading

Aktuale