Connect with us

Kulturë

111-vjetori i lindjes së Nënë Terezës

Published

on

111-vjetori i lindjes së Nënë Terezës

Dita e sotme shënon 111-vjetorin e lindjes së nobelistes shqiptare, Anjezë Gonxhe Bojaxhiu.

Nënë Tereza lindi në Shkup në 26 gusht 1910, kur vendi ishte i pushtuar nga Perandoria Osmane. Pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Indi, ku i shërbeu fëmijëve dhe njerëzve në nevojë.

Gjatë jetës dhe pas vdekjes, ajo është vlerësuar me disa çmime të rëndësishme nëpër botë. Në vitin 1962 mori Çmimin e Paqes Ramon Magsaysay, ndërsa në vitin 1979 Çmimin Nobel për Paqe.

Në 19 tetor 2003, u lumturua dhe u quajt “Tereza e Bekuar e Kalkutës” dhe në 2015-tën, Papa Frençesku e shenjtëroi.

Gonxhe Bojaxhiu u nda nga jeta më 5 shtator të vitit 1997, por bota e kujton për virtytet që përcolli, veprat e bamirësisë, mesazhet universale për kuptimin e jetës dhe marrëdhënieve mes njerëzve.

Continue Reading

Kulturë

Filmi “The Bodyguard” së shpejti i ripunuar për fansat e tij

Published

on

Dramaturgu Matthew López, i cili u nominua për çmimin Toni për dramën “The Inheritance”, u angazhua të shkruaj edhe skenarin e filmit ikonik në të cilin me rol debutoi ikona e muzikës Whitney Houston, të pagëzuar “The Bodyguard”.

Këtë film do ta realizojë Warner Bros.

Filmi i ri “The Bodyguard” do të realizohet inspiruar nga drama e vitit 1992, në të cilën me role paraqiten Houston dhe Kevin Costner. Filmi origjinal fitoi mbi 400 milionë dollarë amerikan në Box office-n botëror, si dhe u konsiderua filmi me muzikën më të mirë të të gjitha kohërave, ku disa këngë të Hjuston kryesuan toplistat aso kohe.

Lawrence Kasdan nga kompania Kasdan Pictures dhe Dan Lin, si dhe Jonathan Eirich nga Rideback janë prodhuesit e filimit të ri. Kasdan ishte skenarist dhe producent edhe i filmit origjinal.

Deri më tani nuk është bërë i ditur ekipi e aktorëve që do të paraqiten me role në filmin e ri.

Filmi i skenaristit Lopez, “The Inheritance” u dha premierë në Londër në vitin 2018, ku u vlerësua drama më e rëndësishme amerikane e shekullit.

Më pas u shfaq në West End, e në Broadway në vjeshtën e vitit 2019./21Media/

Continue Reading

Kulturë

Komapania financiare ofron 1 mijë e 300 dollarë për atë që shikon 13 filma horror gjatë tetorit

Published

on

Komapania financiare ofron 1 mijë e 300 dollarë për atë që shikon 13 filma horror gjatë tetorit

Një kompani financiare do të paguajë 1 mijë e 300 dollarë për atë që do të mund të shikojë 13 filma të frikshëm në tetor. Kjo vjen si një përpjekje për të gjetur nëse madhësia e buxhetit të një filmi ndikon në efektivitetin e tij.

CNN shkruan se “FinanceBuzz” po kërkon të punësojë dikë që do të shikojë 13 nga filmat më të frikshëm, ndërkohë do të monitorojë rrahjet e zemrës duke përdorur Fitbit.

“Për nder të sezonit të frikshëm, ne në FinanceBuzz po vdesim të dimë nëse filmat horror me buxhet të lartë japin apo jo frikë më të fortë sesa ata me buxhet të ulët. Ju do të na ndihmoni të zbulojmë nëse buxheti i një filmi ndikon apo jo sa frikësues mund të jetë, duke veshur një Fitbit për të monitoruar rrahjet e zemrës suaj derisa shihni këta 13 filma”, ka shtuar kompania”, ka thënë në një njoftim kompania.

Sipas CNN, personat që do të pranojnë këtë sfidë në këmbim të parave do të shikojnë filmat e mëposhtëm midis 9 tetorit dhe 18 tetorit: “Saw, Amityville Horror”, “A Quiet Place”, “A Quiet Place Part 2”, “Candyman”, “Insidious”, “The Blair Witch Project”, “Sinister”, “Get Out”, “The Purge”, “Halloween (2018)”, “Paranormal Activity” dhe “Annabelle”.

Po ashtu “FinanceBuzz” do t’i sigurojë personit që do shoh filmat dhe një gjurmues Fitbit së bashku me 1 mijë e 300 dollarë dhe një dhuratë 50 dollarëshe për të mbuluar kostot e festës së frikës.

Personat e interesuar duhet plotësojnë një formular dhe t’i tregojnë kompanisë pse janë personi më i mirë për këtë punë.

Aplikimet duhet të përfundojnë deri më 26 shtator, dhe FinanceBuzz do të zgjedhë një fitues deri më 1 tetor./KultPlus.com/

Continue Reading

Kulturë

Kosova për çmimin ‘Oscars 2022’, e propozon filmin “Zgjoi”

Published

on

Filmi ‘Zgjoi’ ka arritur të jetë një nga filmat më të suksesshëm deri më tani nga Kinematografia së Kosovës.

Ndërkohë, sukseset e tij kanë qenë të njëpasnjëshme dhe ky i fundit sigurisht se është kulminacioni i sukseseve për një film.

Qendra Kinematografike e Kosovës ka vendosur që të dërgojë këtë film si propozim drejt nominimeve festivalit më të madh botëror të ndarjes së çmimeve për kinematografi, Oscars

Lajmi është bërë i ditur nga vet faqja e Qendrës Kinematografike në Facebook, përmes një njoftimi në faqen zyrtare në Facebook.

Postimi i plotë:

“Tri herë fituesi i Fesitvalit të Sundance ‘Zgjoi’ nga Blerta Basholli propozohet nga Kosova si kandidati i saj zyrtar për garën e Oscars.

“Zgjoi” është sa intim, aq edhe universal, që prekë thellë me tregimin, e dhimbjes, qëndrushmërisë dhe përfundimisht triumfit. Filmi është i realizuar me mjeshtëri në mënyrë realiste, të përmbajtun dhe me gravitet të thellë. Tregimi i vërtetë i Fahrie Hotit në ‘Zgjoi’-n është shprehje kinematografike inspiruese në sfidimin e status quose dhe rolet nënshtruese të konstruktuara nga shoqëria në Kosovë dhe botë” deklaroi e komitetit selektues pas përzgjedhjes së filmit.

“Zgjoi” ka për producent Yll Ukën, Valon Bajgorën dhe Agon Ukën; drejtor fotografie Alex Bloom, montazher Enis Saraçi dhe Félix Sandri, dhe me bashkëproducentë, Britta Rindelaub-in, Kristijan Burovski-n, Tomi Salkovski-n, dhe Paskal Semini-n. Në rolin kryesor luan Yllka Gashi, ndërsa në rolet tjera luajnë Çun Lajçi, Kumrije Hoxha, Aurita Agushi, Kaona Sylejmani, Mal Noah Safçiu, Adriana Matoshi, Astri Kabashi, Molikë Maxhuni, Blerta Ismaili, Valire Haxhijaj Zeneli, Armend Smajli, Ilir Prapashtica, Xhejlane Terbunja, Shkelqim Islami etj; “Zgjoi“ është bashkëprodhim në mes të Kosovës, Zvicrës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, dhe me drejta të shitjes globale nga LevelK”.

Continue Reading

Aktuale