Connect with us

Lajme

AlternAtivA – Dega Butel : Luboteni vazhdon të jetë pa ujë edhe në shekullin XXI

Published

on

Se Luboteni vazhdon të mbetet pa ujë edhe në shekullin XXI, ky nuk është një lajm i ri për të cilin opinioni nuk është i njoftuar. Por, fakti se banorët e fshatit Luboten ballafaqohen me këtë problem edhe në këto ditë të verës pëlcitëse, kur temperaturat kanë kaluar + 40 0 C dhe janë të papërballueshme për të gjithë e, sidomos, për të moshuarit e këtij fshati, flet shumë për drejtuesit e pandërgjegjshëm të Komunës së Butelit.
E duke qenë në përfundim të mandatit të kryetarit të Komunës së Butelit, Velimir Smilevski, si dhe të partnerit të tij të koalicionit BDI, me të cilin e ndajnë së bashku pushtetin lokal, nuk mund të mos i pyesim se çfarë u bë me premtimin e dhënë banorëve të fshatit se “Luboteni në vitin 2018 do të ketë ujë të pijshëm”. (Ky premtim është dhënë më 20.10. 2017. Madje, që kjo gënjeshtër të jetë më bindëse, ajo është firmosur dhe noterizuar nga vetë kryetari aktual i Komunës). Prandaj e pyesim atë dhe drejtuesit e partive LSDM-BDI se a ndjejnë përgjegjësi për këtë mashtrim që u është dhënë banorëve të Lubotenit?
Sidoqoftë, AlternAtivA – Dega Butel ju premton banorëve të këtij fshati se asnjëherë nuk do të kërkojë vota prej tyre në këmbim të ujit, siç bënë të tjerët, sepse fundi i fundit detyrimi ynë është që të jemi në shërbim të qytetarëve. Ne ju premtojmë se do ta zgjidhim problemin e ujit në Luboten, duke vënë kusht për çfarëdo koalicioni paszgjedhor në të ardhmen. Ky problem shumëvjeçar patjetër do të zgjidhet.

AlternAtivA – Dega Butel

Continue Reading

Lajme

Taravari: I shokuar nga sulmi kriminal në Gllogjan, shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!

Published

on

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, ka reaguar pas sulmit me armë zjarri ndaj autobusit në Gllogjan të Deçanit, ku mbetën të vrarë të paktën tre persona, përcjell in7.

Jam i shokuar nga sulmi kriminal ndaj autobusit që ndodhi në Gllogjan, ku ka edhe viktima, mesin e tyre nxënës shkolle.
Në këto çaste të rënda jam me familjarët e të vrarëve, duke u lutur për durim…
Pres që organet e rendit të zbardhin menjëherë këtë krim monstruoz!
Shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!
Zot na Mbro!, ka shkruar Taravari në Facebook./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Reagon Kryeministri Albin Kurti për ngjarjen në Gllogjan

Published

on

Ka reaguar edhe Krzeministri i Kosovës , Albin Kurti lidhur me ngvjarjen e sontme që e tronditi Gllogjanin, ku mbetën të vrarë 3 perspna.

Ai shprehë ngushëllime familjarëve të viktimave, duke iu dëshiruar shërim të shpejtë të plagosurve, dhe fton policinë të mobilizohet me kapacitetet e saj të plota.

“Sonte u tronditëm nga lajmi për sulmin me armë zjarri ndaj autobusit me nxënës në Gllogjan të Deçanit. Sipas Policisë së Kosovës nga ky sulm kanë mbetur të vrarë tre qytetarë të vendit tonë, prej të cilëve dy nxënës.
Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, shokëve e shoqeve, që humbën më të dashurit në këtë sulm. Të plagosurit i dëshirojmë shërim të shpejtë.
Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për ta hetuar këtë krim të rëndë, e për të mundësuar drejtësi”, theksoi Kurti.

Continue Reading

Lajme

Jovevski: Materialet e ADN-së nesër do t’u dorëzohen Prokurorisë bullgare

Published

on

Prokurori Publik I Maqedonisë së Veriu, Ljubomir Jovevski tha se nga instituti i mjekësisë ligjore kanë siguruar ADN-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar.

“Kolegët bullgar gjatë ditës së sotme arritën në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne nga institute I mjekëses ligjore kemi siguruar AND-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar”, tha Jovevski.

Continue Reading

Aktuale